Güneş paneli seçimi??

olur her halde bilemiyorum, yalnız elektrikler gece kesilirse nasıl olacak :)

özenirler sonra sıkılınca yada o kadar verimli olmadığını anlayınca bir kenara atarlar :)
gerçek güneş sistemleri pahalı, komple bütün çatıyı panellerle, akülerle dolduruyorlar hocam :) elektrik olan yerde kullanmak mantıklı değil yani

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
olur her halde bilemiyorum, yalnız elektrikler gece kesilirse nasıl olacak :)

özenirler sonra sıkılınca yada o kadar verimli olmadığını anlayınca bir kenara atarlar :)
gerçek güneş sistemleri pahalı, komple bütün çatıyı panellerle, akülerle dolduruyorlar hocam :) elektrik olan yerde kullanmak mantıklı değil yani
Ustam ne yapsak olmuyor yani bu güneş panelini kim icat etti yaa

hevesini geçirmek için alabilirsin hocam neden olmasın :) elindeki aküde iş görür sonuçta şarj edersin telefonu :)

uygundur hocam :) akünü bağlar üzerindeki usb şarjını kullanırsın güzel olur, ilerde para biriktirir inverter alırsın, sonra aküler paneller alırsın falan genişletirsin yavaş yavaş :)
fiyat araştırması yapmayı unutmayın, 85tl ye veren de varmış

uygundur hocam :) akünü bağlar üzerindeki usb şarjını kullanırsın güzel olur, ilerde para biriktirir inverter alırsın, sonra aküler paneller alırsın falan genişletirsin yavaş yavaş :)
fiyat araştırması yapmayı unutmayın, 85tl ye veren de varmış
Tamam ustam çok teşekkür ederim iyi ki varsın :) :)

İyi günler arkadaşlar.

12v 60 amp. jel akü nasıl bir güneş paneli ile daha çabuk şarj edilebilir?

Bu aküler 4 seri 4 seri ve sonra paralel bağlanarak 48v 120amp. cıkışlı bir akü güneş paneli ile şarj edilebilirmi ve şarj edilirken akülerden enerji kullanımı sağlanabilirmi ?
Örneğin; 48 V bir motoru çalıştırırken aküler şarj olmaya devam edebilir mi ?

Tek panel ile olmaz bu iş. 48v panel çeşidi yok denecek kadar az. Çok sayıda paneli birleştirmek gerek. 3x18v panel kullansan seri 6-7A çıkış alsan 4 seri 60Ah aküyü 10saat de doldurursun. Fakat bu paneller güneşin durumuna göre enerji vereceği için günlük 4-5saat verim alırsın. Oda 4 seri aküyü 3 panel ile 2 günde dolduracağın anlamına gelir. Tabiki aküleri hiç kullanmadan.

İyi günler arkadaşlar.

12v 60 amp. jel akü nasıl bir güneş paneli ile daha çabuk şarj edilebilir?

Bu aküler 4 seri 4 seri ve sonra paralel bağlanarak 48v 120amp. cıkışlı bir akü güneş paneli ile şarj edilebilirmi ve şarj edilirken akülerden enerji kullanımı sağlanabilirmi ?
Örneğin; 48 V bir motoru çalıştırırken aküler şarj olmaya devam edebilir mi ?

8 adet 12 volt 60 ah akü 4lü seri iki gurup paralel yapıldığında 48volt 120 ah bataryanız olmuş olur. Bunu 24 voltluk iki paneli seri bağlayarak şarz edebilirsiniz. Panelinizin gücü motorunuzdan fazla ise fazlalık kadar bataryanız şarz olur. Panel gücünüz motorun harcamasından düşük ise aradaki farkı bataryanız tamamlar ama bataryanız bir süre sonra bitecektir.

Tamam ustam çok teşekkür ederim iyi ki varsın :) :)

Şebeke elektiği olan yerde güneş paneline gerek varmı. Bir de kaç saat elektrik kesintisi oluyor. Dağ başında iseniz tamamda elektriğin olduğu yerde abesle iştigal gibi geliyor bana. Alırsınız poverbank işinizi görürsünüz. Sanki büyüklere oyuncak gibi geliyor bana (panel+akü) :):):). Hani oğluma aldım derlerya ama babanın elinden kumandalı araba düşmez. 12 volt 7 amperlik akü ile laptopumu elektrik kesildiğinde 3 satten fazla çalıştırabiliyordum telefonu kaç saat kaç saat çalıştırır düşünün artık. Bir tanede şarz cihazı alırsınız bir de araç usb şarz cihazı istediğiniz kadar kullanırsınız. Önümüz yaz sahilde doldurmak içinde bir güneş paneli :) aldınızmı sırtınız yere gelmez. Hadi hayırlısı.

Şebeke elektiği olan yerde güneş paneline gerek varmı. Bir de kaç saat elektrik kesintisi oluyor. Dağ başında iseniz tamamda elektriğin olduğu yerde abesle iştigal gibi geliyor bana. Alırsınız poverbank işinizi görürsünüz. Sanki büyüklere oyuncak gibi geliyor bana (panel+akü) :):):). Hani oğluma aldım derlerya ama babanın elinden kumandalı araba düşmez. 12 volt 7 amperlik akü ile laptopumu elektrik kesildiğinde 3 satten fazla çalıştırabiliyordum telefonu kaç saat kaç saat çalıştırır düşünün artık. Bir tanede şarz cihazı alırsınız bir de araç usb şarz cihazı istediğiniz kadar kullanırsınız. Önümüz yaz sahilde doldurmak içinde bir güneş paneli :) aldınızmı sırtınız yere gelmez. Hadi hayırlısı.

@kaygısız ustam yüksek bir köyde ikamet ediyorum.
Aşırı rüzgar vs nedenlerden elektrik kesintisi yerine göre çok oluyor.
Kesinti zaman zaman 15 saat civarlarında oluyor.
Size gerçekten katılıyorum güneş paneli ve Aküyü oyuncak niyetine alacağım.
Sırf güneşten elektrik ürettim ürettim yaşasın demek için :)

Forum istatistikleri

Konular
128,845
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri