Güneş Paneli Yardım?

LM317 üzerinde 3Volt voltaj düşümü olur. 14volt çıkması için 17 volt girmen lazım.

Farzet panel 16 volt verdi zaten 18 voltu da belki öğlen güneşinde verecek, 16-0.6-3 = 12.4 volt ve senin şarj durdu. Yazık değil mi.

12.4v neredeyse full şarjlı bir akü demek. bunun altına indiği zaman akü yine şarja geçecektir. öğlen güneşinde ise 13.8 e doğru yol alır.

12.4v neredeyse full şarjlı bir akü demek. bunun altına indiği zaman akü yine şarja geçecektir. öğlen güneşinde ise 13.8 e doğru yol alır.

Main loop burda çuvalladın hadi ısrar etme :)

12.4 volt görsem ben akümde oturup ağlarım. benim aküm boşta 13 volt gösterir yahu. 12.4 volt P dolu akü demek. Senin akün P dolu olacak ve sabah güneşinde şarj etmeyecek, var mı böyle bir lüks.

Bu arkadaşın durumuna özel en güzel yöntem benim tavsiye ettiğim. Zaten 300ma akım veren bir panel bu aküyü 90 saatte dolduracak. Eee arada da kullanılacaksa (akşamları vs) 5 günde akü doluyor.

Ayrıca cyclic kullanımda yani akü akşam kullanılacaksa şarj voltajı 14.4 volt olmalı. 13.8 UPS gibi bekleme durumlarında tavsiye edilir.

Main loop burda çuvalladın hadi ısrar etme :)

12.4 volt görsem ben akümde oturup ağlarım. benim aküm boşta 13 volt gösterir yahu. 12.4 volt P dolu akü demek. Senin akün P dolu olacak ve sabah güneşinde şarj etmeyecek, var mı böyle bir lüks.

Bu arkadaşın durumuna özel en güzel yöntem benim tavsiye ettiğim. Zaten 300ma akım veren bir panel bu aküyü 90 saatte dolduracak. Eee arada da kullanılacaksa (akşamları vs) 5 günde akü doluyor.

Ayrıca cyclic kullanımda yani akü akşam kullanılacaksa şarj voltajı 14.4 volt olmalı. 13.8 UPS gibi bekleme durumlarında tavsiye edilir.

sen şimdi o devrenin 13.8v vermiyeceğinimi idda ediyorsun

Aküden akım geçirmek için daha yüksek voltaj lazım. Akü 13voltta olsun, sen 13.8 volt versen ne akımı geçecek ki bundan. 15 volt filan vermen lazım ki akım geçsin.

Aküden akım geçirmek için daha yüksek voltaj lazım. Akü 13voltta olsun, sen 13.8 volt versen ne akımı geçecek ki bundan. 15 volt filan vermen lazım ki akım geçsin.

eğer güç sabit tutulursa 13.8v verdiğindede azda olsa şarj akımı geçer. herşey isiste olduğu gibi olmuyor hocam
ben bu devreden 10 adet yaptım ve taksi çağrı repeater olarak şuanda çalışıyor 2 senedir duraklara uğradığım yok.

18 volt 5 watt solar panel ıle 12 volt 63 amper akuye bağli uç yıldır sorunsuz çalışıyor ben bağladığımda akü yenı değıldı kullanılmıştı bu sistemle su deposunda telsizi çalıştırıyor gunde ortalama telsiz toplamda 10 dk çalışıyor sistem telsizi kapatıyor mikrodenetleyıcı devamlı bu kaynaktan beslenıyor

İyi de nasıl bağladın onu yazmamışsın abicim.

18 volt 5 watt solar panel ıle 12 volt 63 amper akuye bağli uç yıldır sorunsuz çalışıyor ben bağladığımda akü yenı değıldı kullanılmıştı bu sistemle su deposunda telsizi çalıştırıyor gunde ortalama telsiz toplamda 10 dk çalışıyor sistem telsizi kapatıyor mikrodenetleyıcı devamlı bu kaynaktan beslenıyor

arada herhangı bır gerılım bolucu yok sadece diyot var :)doğru haklısınız ben arada herhangı bır regule transistor entegre koymadığım için yazma gereğı gormedım ha sistem küçük kapasıtelı akülerde olmaz küçük derken yazın sicakta birde 18 volt aküyu isitir bozar ama akim kapasitesı yuksek akulerde hiçbir sorun yok tek sorun akü yıllarca hareket etmedığı için içindekı gözenekler sirkalosyon olmadığı için körelıyor ayrıca bir akü nun dolu voltajı 13.8 volttur bu seviyeye gelen akü 0 mA akim çeker şarj için

İyi de nasıl bağladın onu yazmamışsın abicim.

Ben olsam direkt seri bir diyotla bağlardım ama 14 voltu aştığında şarjı kestirecek devre yapardım. Ama ayda bir ya kullanırım ya kullanmam, ya da çok az kullanılacak hep şarjda hazır duracak diyorsan LM317 ile 13.8 volta ayarlayabilirsin. Kullanım şekli önemli. Ayrıca akünün serin biryerde bulunması iyi olur, güneşte kalmasın.

Arkadaşlar devreyi yaptım yalnız paneldeki voltaj 16-15 e düştüğünde devre çıkışındaki voltaj 11-12 volt oluyor bu şekilde akü dolmuyor. Bana kararlı çalışan bir devre gerek? Atıyorum size panel voltajı 14 olsa bile çıkış yine sabit yani 13.8 kalsın veya 14ten devam etsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,461
Kullanıcılar
452,021
Son üye
Abdullahziyansiz

Yeni konular

Geri