Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

Yamyam hocam bizim buradaki sorunumuz diyot ters polarmada olduğu için ibreden geçen akım şaseye akamadığı için yine aynısı olacak ibre çalışmayacak.Yanlış mı düşünüyorum?Daha önce yaptık ibrenin bir bacağı şaseye gitmediği için şemadaki ibre bağlantısı ile ibre çalışmamıştı.

Ayrıca transistör beysine 1 V verdiğimizde emiter ucuna bağlı direnç 100 ohm dan fazla olunca ibreye 1mA gitmiyor.
Şaseye akım akmasın eksi tarafa akamaz mı ?
Benim şüphem kullandığın transistör. 30V olduğu belirtiliyor. +/-15V da yine bozulacak demektir.

Bu devre daha önce test edilmiş bir devre mi bilmiyorum.Transistörün yanması sorun olmaz.Önemli olan yanlışlıkla yüksek amper verir veya yanlış bir bağlantı ile ibre yanarsa kötü olur.

Bu devre daha önce test edilmiş bir devre mi bilmiyorum.Transistörün yanması sorun olmaz.Önemli olan yanlışlıkla yüksek amper verir veya yanlış bir bağlantı ile ibre yanarsa kötü olur.
Transistöre bağlı dirençler büyük olduğu sürece transistörde kısa devre halinde ibre zarar görmez. Dirençler küçük ise ibre zarar görebilir.

Bu ibreye bir şey olmaz garantisi üzerine çalışmaları yaptım.:pDevrenin üzerinde emiter çıkışına ve -15V girişine 4k7 dirençleri ayrıca diyotları bağladım.İbreyi de devreye bağladım.
Sonuç resimlerdeki gibi.PPM i açtığım zaman ibre -60dB i azıcık geçer konuma geliyor. Sonra 0dB verince ibre -33dB civarına geliyor.

Müzik verince ibre oynuyor.

O zaman daha önce emiter çıkışına 100 ohm direnç taktığımda 0dB alabilmiştim.Yine 100 ohm direnç takıp -15V girişine de 100 ohm direnç takarsam sorun olur mu?

Ekli dosyalar

• PPM açılınca ibre.jpg
    PPM açılınca ibre.jpg
    106.2 KB · Görüntüleme: 0
  • 0dB.jpg
    0dB.jpg
    58.3 KB · Görüntüleme: 0
  • 0dB ibre görüntüsü.jpg
    0dB ibre görüntüsü.jpg
    97 KB · Görüntüleme: 0
Bu ibreye bir şey olmaz garantisi üzerine çalışmaları yaptım.:pDevrenin üzerinde emiter çıkışına ve -15V girişine 4k7 dirençleri ayrıca diyotları bağladım.İbreyi de devreye bağladım.
Sonuç resimlerdeki gibi.PPM i açtığım zaman ibre -60dB i azıcık geçer konuma geliyor. Sonra 0dB verince ibre -33dB civarına geliyor.

Müzik verince ibre oynuyor.

O zaman daha önce emiter çıkışına 100 ohm direnç taktığımda 1mA alabilmiştim.Yine 100 ohm direnç takıp -15V girişine de 100 ohm direnç takarsam sorun olur mu?
Kafam şu anda turşu olduğu için analiz yapamıyorum. Ama 0db verdiğinde tr. çıkışı önemli. Bu çıkış akımla ilgili olduğu için doğrudan transistörün emiter direnci önem arzediyor. Ancak çözemediğim durum şu ki 1V verdiğinde transistörün hemen hemen tam iletime geçmesi gerekiyor. Eğer 1V ile tam iletime geçmiyorsa o zaman ecik mıncıklamamız lazım.
Şu an için tr deki 4k7 yi 1k yapıp bir bak. İbre nereye gelecek.

Forum istatistikleri

Konular
129,252
Kullanıcılar
451,652
Son üye
tkay11

Yeni konular

Geri