gerilim koruma röleleri hakında bilgi

Merhaba arkadaşlar gerilim koruma rölesini daha kurmuş olduğum bir panoda kullanmak istiyorum kısa devre anın da sistemdeki motor yanıyor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
eger sistemindeki motor üç fazlı ise 3 adet 220 röle ile motoru koruya bilirsin her fazı 1 röleden geçire bilir ve 1 fazdan kumanda kontagı alıp rölenin açık kontaklarından seri olarak geçirerek ana kontaktörüne bobin ucuna verirsin her hangi bir fazın gelmemesi sonucunda ana kontaktörün enerjisi kesilecektir yada faz düşük geliyorsa faz koruma rölesi koyarsın entes-simens yada diger markalarda var ama en iyisi simens dir

ENTES MKS-03 faz koruma rölesi kullan

Sanayi tesislerimizde yaygın olarak kullanılan elektrik motorlorının iki faza
kalarak aşırı ısınması ve yanması sıkça karşılaşılan arıza kaynaklarından
biridir. Motor korumasında sıkça kullanılan “termik manyetik röle” gerek
elektro-mekanik yapısı gerekse demeraj akımının karþ›kullanabilmesi için
akım ayarının yüksek tutulması nedeniyle, koruma iþleminde yetersiz
kalmaktadır.
Bu olumsuz etkileri ortadan kald›racak þekilde tasarlanm›þ olan “nötr’lü
MKS-01 ve MKS-03” Motor Koruma Röleleri aþa¤›daki koruma
fonksiyonlarını yerine getirir:
1. Faz yokluğu
Motorun her hangi bir nedenle iki faza kalmas› durumunda, motor
gecikmesiz olarak devreden ç›kar›l›r.
2. Faz sırasını (sadece MKS-03 tipinde)
Faz sırasının ters oldu¤u durumlarda (yani L1, L2, L3, saat yönünde de¤il
ise) motor devreye alınmaz. Herhangi bir nedenle faz sırası bozulursa
motor gecikmesiz olarak devreden çıkarılır.
3. Gerilim dengesizliği (Ayarlanamaz)
MKS-01 ve MKS-03’de nötr ba¤lantısı vardır.
Nötr-Faz arası gerilim dengesizli¤i (sabit) MKS-03 için %40, MKS-01 için
%20’den fazla oldu¤u anda ç›k›þ rölesi motoru devreden çıkartır

Ekli dosyalar

• mks_seri_ENGTR.rar
    15.6 KB · Görüntüleme: 4
Gerilim koruma röleleri onlarca marka ve onlarca model olarak yerli ve ithal bolca bulunmaktadır.İstediğin markadan istediğin modeli seç.Basit olacaksa en ucuz modeller ayarları sabit olanlar.Daha profesyonel bir ürün gerekiyorsa alt ve üst gerilim set edilebilen,açma zamanı ayarlanabilen modeller tercih edilebilir.Ayrıca faz sırası özellikli olanlar da var.Kael,Entes,Erna,Gepa,Terra,DKE,Telemekanik,Siemens ilk aklıma gelenler.

slm arkadaşım
entes marka GKR-02 yada MKS-05 kullanabilirsin.
ikisininde özellikleri aynı.ana kontaktörün bobin ucuna (A1) girmeden önce rölenin normalde açık kontağına bağlamalısın.gerilim alt ve üst sınırlarını üzerindeki potlarla ayarlayabilirsin üzerinde yüzde olarak verilmiş zaten.devreyi açma süreside üzerindeki potlardan ayarlanabiliyor.faz sırası özelliğide var.bu röleyi istersen 220 V luk bir sistemdede kullanabilirsin.L1,L2,L3 oçlarını kısa devre ederek herhangi birisinede faz girerek kullanılabilir.voltaj çok fazla yükseldiğinde veya darbe olduğunda röle yanabiliyor.tek dezavantajı bu.bunun dışında güvenle kullanabilirsin
kolay gelsin

Arkadaşlar teşekkürler yanlız ana kolon hattı rüzgar nedeniyle kısa devre olmuş ve burada oluşan gerilim benim fan motorumu yakmış bunun için sisteme gerilim koruma rölesimi takmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

slm arkadaşım
sana yukarıdaki bahsettiğim GKR-02 gerilim koruma rölesi zaten senin ihtiyacını fazlasıyla karşılar
bağlantı şemasını kendin çıkarabilirsin sanırım
kolay gelsin

ArkadaŞlar ayni sorunla bende karŞilaŞtim kullanmiŞ olduĞum yerde moleller vardi saĞolsunlar moeller Çok yardimci oldu sİemns yada moeelerİ tavsİye ederİm sana

ENTES MKS-03 faz koruma rölesini ilk defa görüyorum, her kezinde bildiği gibi R-S-T ayrılmaz bir üçlüdür gariptirki alakasız yerlerde klemens bağlantıları ben bu role bağlantısını beğenmedim

Yassı tipinde fazların yerleri ters. Normal tipinde üç faz girişi de yan yana.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,519
Kullanıcılar
452,104
Son üye
fnerdal
Geri