Haftasonu projesi

386 sonra 486dx2v66 işlemcili 2.bilgisayarımı(sadece kasa) almak için tüm maaşımı vermiştim.
Edit:Bilgisayarcıya format vb. işler için kasayla monitörü beraber götürüyordum.Oda bir şey demiyordu 3. gidişimde sanırım abi monitörü getirmene gerek yok bunlar birbirine uyuyor demişti.

Bu bana çok tanıdık geldi. :D:D:D:D:D:D:D

90 da üniversite 2 . sınıf öğrencisiyim
okuldaki 286 larla dos üzerinde qbasic pascal fortran program yazıyorum
:)

286 nın üstünde disket sürücü vardı ona kaydediyordunuz sanırım. Benim Sinclair zx spectrum üstünde basic ile nişanlım (şimdi eşim) için yazdığım ekranda yanıp sönen kalpler vs program görsel gösteriye hazırdı. Elektrikler kapı çalmadan 10 dakika önce gidip gelmişti :(:confused::mad::oops:o_O

1985 lerde kayıt ünitesi olmayan bilgisayarda sabahtan akşama kadar yüzlerce satırı yazıp alt+254 alt+178 lerle grafikler yapıp çalıştıktan sonra elektrik kesilince bütün hersey giderdi.

qbase , basic ...
kaç disketlik oyunlar :) programları parça parça disketlere bölmek.

ve renkli ekranlara geçiş

3_13607.jpg

Merhaba.Nostaljik açıdan çok iyi bir sohbet ortamı da kurulmuş,pc'lerin tarihçesi (Yani pentium'lara gelinceye kadarki geçmişten gelip günümüze köprü olan çok önemli günler) çok iyi hatırlanmış,ben de okurken oldukça duygulandım.Çünkü bu ilk emekleme dönemlerinden tam olarak da geçerek bugünkü hızlara veya teknolojik olanaklara gelmiş de bulunduk,iyi bir sonuç olarak..

486'larla ilgili yaşanmış bir anımı size aktarayım,bu konu tam olarak kapanmadan.Resmi kurumdaki bir çalışma odasında bir sabah HDD kapasitesi artırılıp windows 3.1 yüklenmiş 486 işlemcili bir masaüstü pc'si hiç açılmamıştı.Pc servis elemanını direk olarak çağırdılar ve kendisi gelip kasayı açtı ve içinden söktüğü HDD'i kuvvetli olan nefesiyle bir kaç üfledi ve tekrar yerine de taktı.Daha sonra pc'nin on/off düğmesine bastı ve pc o zaman POST (Power On Self Test) işlemiyle DOS'da tam açılırken windows 3.1 de sonrasında hemen çalışmış oldu.Servis elemanı gittikten sonra iş arkadaşımdan bir tanesi şöyle demişti:

-Ne kadar da kuvvetli nefesi varmış bu arkadaşın,ayni işi biz de yapamazmıydık?

Ama hiçbirimizde teknik bilgi (pc hardware'i hakkında) arızalar için yeterli olanı,yani en basit arızalarda gerekli olanı o zaman ne yazık ki hiç yoktuyalnızca dikkatli kullanıcılar idik,1990'ların başlarında.Bunu direk söyleyen bu kurumda geçici (Döküman Değerlendirme ve Denetleme Bölümü'nde) görevli bir üsteğmendi,piyade sınıfı Engin üsteğmendi,sonra Kayseri 2.HİBM.K.lığından başka bir bölgeye (Diyarbakır'a) tayin olup da gitmişti.Kolay gelsin.

geçen eli sopalı dos oyunu demiştim :D
prehistorik02.gif

ben pc ile windows 3.1 ile tanıştım. şimdi nereden nereyeee
hatta win95 de ses kartını bir türlü tanıtamazdım diskette driver

geçen eli sopalı dos oyunu demiştim :D
ben pc ile windows 3.1 ile tanıştım. şimdi nereden nereyeee
hatta win95 de ses kartını bir türlü tanıtamazdım diskette driver

bu da bi efsane idi :)) Win 3.1 de atası idi. 7 disktte geliyordu, 6. disketi okumadımı yandın :)
win95 de herhangi bir kartı tanıtabilene cnc hediye ediyorlardı :p:p:p:p

Merhaba.Nostaljik açıdan çok iyi bir sohbet ortamı da kurulmuş,pc'lerin tarihçesi (Yani pentium'lara gelinceye kadarki geçmişten gelip günümüze köprü olan çok önemli günler) çok iyi hatırlanmış,ben de okurken oldukça duygulandım.Çünkü bu ilk emekleme dönemlerinden tam olarak da geçerek bugünkü hızlara veya teknolojik olanaklara gelmiş de bulunduk,iyi bir sonuç olarak..

Sayın @binbaşı, siz zenginmişsiniz 486 lı makina falan :) Hocam ellemeye korkardık bir şey olacak diye. O zamanlar hem yoktu hem deli paralardı.

Bir tane 486 lı anakartı hala saklıyorum. Gerci üstüne takacak ISA slot kartı kalmadı :)) Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri