Hava astsubaylık mı, elektrik mühendisi mi?

Mühendis olarak orduda yedek subay yaparsan orduda subay olarak devam etme şansın vardır... Ayrıca mühendis olarak kpss yi kazanabilirsin, astsubaya göre çok daha düzgün bir hayatın olur...

Kardeş astsubay olursan 22 yaşında maaş almaya başlarsın.. Müh olursan maaş alma yaşın 24-25 olacaktır... birde kpss' yi kazanamassan özelde sürünme ihtimalin var... Tereddütte kalam olabiliyorsan havacı astsubay ol...

Ek olarak bu ülkede mühendis olmak tam bir kerizlik kendimde mühendisim kafamı taşlara vuruyorum ancak jeton geç düştü yapcak bişi yok... Sonuçta bir arkadaşımızı böyle bir hatadan döndürmek sevaptır...

Saygılar..

bence hiç düşünme askeriyenin sağladığı imkan ve rahatlığı çok az özel firmada yakalarsın.

üniversiteden sonra subay olma imkanım var onuda biliyorum da. şimdi ben askeriyeyi çok seviyorum inanın ki normal sivilde postal ve askeri elbise, polar ile geziyorum, saçım hep subay traşı, 2 günde bir sakal traşı yani ben böyleyim. içimden bir ses subay ol az daha dayan diyor da şimdi 3 yıl üni çekilmez diyorum derslerden kaldık mı geçtik mi hep dert.(dert sadece bana ait olsa fazla takmayacağımda işin ucu aileme de dokunur ben biliyorum.) bu yüzden direk askeriyeye gitmek istiyorum. rütbe düşük olacak ama olsun.bir de ben disiplini çok seviyorum ünide bu yok.şöyle yatış kalkış saati olacak eğitim programı olacak vs. bana bu lazım.

Son düzenleme:
üniversiteden sonra subay olma imkanım var onuda biliyorum da. şimdi ben askeriyeyi çok seviyorum inanın ki normal sivilde postal ve askeri elbise, polar ile geziyorum, saçım hep subay traşı, 2 günde bir sakal traşı yani ben böyleyim. içimden bir ses subay ol az daha dayan diyor da şimdi 3 yıl üni çekilmez diyorum derslerden kaldık mı geçtik mi hep dert.(dert sadece bana ait olsa fazla takmayacağımda işin ucu aileme de dokunur ben biliyorum.) bu yüzden direk askeriyeye gitmek istiyorum. rütbe düşük olacak ama olsun.bir de ben disiplini çok seviyorum ünide bu yok.şöyle yatış kalkış saati olacak eğitim programı olacak vs. bana bu lazım.

Yaşam tarzınınız,kıyafetleriniz,saçın askeriye gibi seçilmesi demek askeriyeyi çok seviyorsunuz demek de değildir,unutmayın.Elektrik-elektronik müh.liği mesleği bence de iyi bir altın bileziktir,önce bu altın bilezik kola bir takılmalı.Sonra yed.subay(Asteğmen) olarak askeriyenin iç yapısı,subayların yaşam tarzı,asıl hayattan izole hayatlarıyla olan yaşam tarzları tamamen ayrıntısıyla da görülmeli,işinize gelmezse teskere bırakıp orduda da kalmazsınız,bu sizin kendi kişisel seçiminiz.İsteseydim ben bile Hv.İkm.Bk.K.lığı'nda müh.hava subayı olarak kalabilirdim,o zaman yaşım 30'dan küçüktü,ama 1 hafta dilekçeyi elimde beklettim,hafta sonunda bu subaylığa müracaat dilekçemi yırttım,attım.Yani kendi irademle bu imkanı reddettim.Siz de kendi mizacınızla ve yaşam felsefenizle bu hayatı bağdaştırıyorsanız teskere bırakıp müh.subay olarak (Ordanat,ulaştırma,tank,piyade,vb. sınıfların içinden elinden gelindiği kadarıyla mutlaka mühendis sınıfında kalınmalı.)ömür boyu hem itibar görün,hem rahat edin,hem de elektrik-elektronik mesleğiyle tamamen de iç içe yaşayın,meslekten uzak kalmayın.Böyle bir seçim her açıdan da daha mantıklı değil mi?

Hava teknisyen astsubaylık mesleği,teknik konularla haşır neşir olabilme açısından belki de iyidir,ama ağır ve sürekli çalışmayı gerektiren,devamlı subayların komutasında kalan ağır bir sorumluluğu vardır ve rütbe genelde devamlı kolda kalır,omuza (Apoletlere) çıkması astsubaylığı tam olarak seçtikten sonra biraz daha zordur.Gerçi kendi çabalarıyla(Sınavlara girip başarılı olup subaylığa geçen ve çok gayretli olanları da vardır) çok yükselen astsubaylar da yok değildir,vardır.Örneğin MİT'teki Hakan Fidan örneği gibi.Seçim sizindir,ama benim şahsi fikrim sadece ve sadece "müh.subay" olarak bu sınıfta kalınıp,meslekle iç içe,astsubayların çok üstünde ve üst rütbeli,itibarlı bir hayattır.Pek tabi gerçekleştirebilirseniz.. Bunun için önce bunu kendinizin düşünerek çok fazla istemesi gereklidir.Kolay gelsin.

Yaşam tarzınınız,kıyafetleriniz,saçın askeriye gibi seçilmesi demek askeriyeyi çok seviyorsunuz demek de değildir,unutmayın.Elektrik-elektronik müh.liği mesleği bence de iyi bir altın bileziktir,önce bu altın bilezik kola bir takılmalı.Sonra yed.subay(Asteğmen) olarak askeriyenin iç yapısı,subayların yaşam tarzı,asıl hayattan izole hayatlarıyla olan yaşam tarzları tamamen ayrıntısıyla da görülmeli,işinize gelmezse teskere bırakıp orduda da kalmazsınız,bu sizin kendi kişisel seçiminiz.İsteseydim ben bile Hv.İkm.Bk.K.lığı'nda müh.hava subayı olarak kalabilirdim,o zaman yaşım 30'dan küçüktü,ama 1 hafta dilekçeyi elimde beklettim,hafta sonunda bu subaylığa müracaat dilekçemi yırttım,attım.Yani kendi irademle bu imkanı reddettim.Siz de kendi mizacınızla ve yaşam felsefenizle bu hayatı bağdaştırıyorsanız teskere bırakıp müh.subay olarak (Ordanat,ulaştırma,tank,piyade,vb. sınıfların içinden elinden gelindiği kadarıyla mutlaka mühendis sınıfında kalınmalı.)ömür boyu hem itibar görün,hem rahat edin,hem de elektrik-elektronik mesleğiyle tamamen de iç içe yaşayın,meslekten uzak kalmayın.Böyle bir seçim her açıdan da daha mantıklı değil mi?

Hava teknisyen astsubaylık mesleği,teknik konularla haşır neşir olabilme açısından belki de iyidir,ama ağır ve sürekli çalışmayı gerektiren,devamlı subayların komutasında kalan ağır bir sorumluluğu var ve rütbe genelde devamlı kolda kalır,omuza (Apoletlere) çıkması astsubaylığı tam olarak seçtikten sonra biraz zordur.Gerçi kendi çabalarıyla(Sınavlara girip başarılı olup subaylığa geçen ve çok gayretli olanları da vardır) çok yükselen astsubaylar da yok değildir,vardır.Örneğin MİT'teki Hakan Fidan örneği gibi.Seçim sizindir,ama benim şahsi fikrim sadece ve sadece "müh.subay" olarak bu sınıfta kalınıp,meslekle iç içe,astsubayların çok üstünde ve üst rütbeli,itibarlı bir hayattır.Pek tabi gerçekleştirebilirseniz,bunun için önce bunu kendinizin düşünerek çok fazla istemesi gereklidir.Kolay gelsin.
SN binbaşı. tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. ancak elektrik elektronik mühendislerinin astek olma şansı var mı? ne kadar?
bir de teskere bırakmak için elektrik elektronik mühendisliğinin bi faydasını görür müyüm? Saygılar

üniversiteyi bitirin illaki istiyorsanız sözleşmeli subay olarak orduya başvurun. emir komuta zincirinde astsubaylara çok fazla yük düşer ilk başlangıçta cazip olsa bile ileride asteğmen rütbesindeki bir kişden bile emir alma durumu size koyar.

peki çok teşekkür ederim hepinize.

Koca bir meslek hayatı emir altında ve yüksek bir disiplinle geçirmek ve askerdeki insanlara ait çok farklı sorunlarla uğraşmak gerçekten zorlu bir görevdir. Özelde ya da kamuda yeri geldiğinde üstlerinle tartışabilirsin ya da yeri geldiğinde istifayı verirsin. Sonuçda istediğin gibi kendi yolunu seçebilme şansın var. Askerlikde ise zaten doğası gereği böyle bir durum sözkonusu değil. Astsubay

Ayrıca askerliğin bir gereği olarak giyilen üniforma, postal, askeri elbiseye özenerek alarak askerliği kendiniz için hayalinizdeki bir meslek olarak düşünmenizi (hem de bir mühendis adayı olarak) anlayabilmiş değilim.

Bence en güzeli askerde yedek subay olursanız ortamı askeriyeyi görmüş olursunuz. Sonrasında ise size uygun olduğunu düşünürseniz teskere bırakarak ve de subay olarak daha üst bir dereceden daha iyi koşullarda çalışırsınız. ve ister mühendis ister subay olarak iş hayatına devam edersiniz. Astsubaylığı seçerseniz elinizde tek bir seçenek kalır ve bu mesleğin sizin düşündüğünüzden farklı olduğu fikrinde olduğunuzda ise bir geri dönüş şansınız kalmaz.

Senin astsubaylıkta ne işin var.. Bitir okulunu teskere bırak. En azından rütben yüksek olur. ne askeri okul var ne eğitim bak işine ;) mühendislik güzel meslek özel sektör çekilmese de en kral para orda

Forum istatistikleri

Konular
128,790
Kullanıcılar
450,878
Son üye
semih tahaaa

Yeni konular

Geri