Hurda Amplinin Başına Gelenler

Hocam ben bu konudaki gibi monitör kartı çıkışını PC line girişine götürdüm ve bazı sonuçlar elde ettim. Fotoğrafları bu konuya ekledikten ve oraya yaptığım işlemleri yazdıktan sonra oradan devam edebiliriz.

Line girişine götürdüğün PC de adobe audition yüklü olmalıdır.
Bu programın PPM i ve spectrum analizeri bizim ölçü aletlerimiz olacaktır.

HAA NOT:
Bu PC de ayrıca bir küçük hoparlörler falan bağlı ise bazı testlerdeki çalınan müzikleri falan dinleyebileceksin.

Yamyam hocam bugün koruma devresi entegreleri geldiler. Resimdeki ürünün birebir aynısı değil ama acaba orijinal midir? En azından China yazmıyor

Ekli dosyalar

• b6c2222c-d4f3-4d41-aa98-0b1c96996134.jpg
    888.4 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Ampli GROUNDING kuralları...
Bu kuralların uygulamasında en küçük hata kabul edilemez. Vidalama veya temas sorunlarındaki 0.1ohmluk temas direnci tüm sistemi kullanılmaz hale getirir.
1) Tüm elektronik devrelerin groundingleri temel olarak alüminyum şase vasıtasıyla yapılacaktır. Şaseleme vidalamaları hassastır.
2) 12V röle ve led besleme şaseleri ayrılmış ise ayrı bir iletken ile ilgili besleme şasesine aktarılır. Şaseler ayrılmamış ise doğrudan metal plakaya vidalanır. Bu cihetle led veya röle şaseleri ayrıca bir kablo ile PSU şasesine veya başka yere irtibatlanmaz.
Bu şaseler en yakın şase metaline vidalanmalıdır.
Röle veya ledler için sadece +12V ucu taşınarak irtibatlanır. Bunların (-) bağlantıları yani şaseleri en kısa yoldan şase metaline kısa bir kablo ile irtibatlanmalıdır.
3) Genel standart olarak + besleme daima kırmızı (-) besleme ise mavi veya yeşil kablo renkleri ile kodlanır. Böylece karışıklık ve bağlantı hataları en aza indirgenir.
4) Bir tasarımda ölçüm işlemi sistemin anahtarıdır. Her bir devre çalıştırıldığında mutlaka ilgili besleme devreleri ölçülmelidir. Herhangi bir hatadan dolayı bir elemanın hasar görmesi, o elemanın bozuk olduğunu değil, devrede bir yanlış bağlantı veya aksaklık olduğunu ifade eder.
5) Amplimizin band genişliği ön devrelerimizde 100kHz ler mertebesindedir. Bu denli yüksek frekansların ölçülmesi en azından bir osilaskop gerektirmektedir. Amatör arkadaşlarda osilaskop olmadığı için, montaj planına göre ben yönlendirme yapabilirim. Bu sebeple montaj planında herşey açıkça anlatılmalı gerekirse resimle gösterilmelidir.
6) Montaj ve kablolama kurallarına harfiyen uyulmalı anlaşılmayan bir durum varsa sorulmalıdır.

Yamyam hocam değerli bilgiler için çok teşekkürler. Ben tam köteklik bir hata yapmışım.

Benim SW takımının pcbsi alttaki alüminyum şaseye vidalanmadığından dolayı şaseleri yine kablo ile götürmüştüm. Bunları düzeltmek adına fotoğrafta bazı işaretlemeler yaptım. Eğer uygunsa bir de öyle deneyeceğim.
Loudness ve function sw takımlarına giden 12v şasesini diğer besleme devresinin vidasına yapabilirim en kısa burası olur muhtemelen.
Monitör-Input kartlarına giden iki şase kablosunu, loudness fonksiyonları için ilgili röleleri çalıştıran headerlardaki şase kablolarını da iptal ediyorum. Bu şekilde doğru mudur?

Ekli dosyalar

• amp.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 8
Monitör-Input kartlarına giden iki şase kablosunu, loudness fonksiyonları için ilgili röleleri çalıştıran headerlardaki şase kablolarını da iptal ediyorum. Bu şekilde doğru mudur?
12V beslemeden şase gablosu gelmemelidir.
Şase gablosu resimdeki gibi en kısa yoldan metale irtibatlanır.

Senin resimdeki doğru ama 12V tan gelen şase kablosu iptal edilmelidir.
Röle şaseleri...

Röle şaseleri uzun kablo ile taşınmaz. Resimdeki gibi kısa bir kablo ile ilgili PSU nun şasesine vidalanmalıdır.

Yamyam hocam fotoğraflardaki gibi şase bağlantılarını düzenledim fakat sesteki bozulma problemi ne yazık ki devam ediyor
Bozulma olduğu esnada simetrik besleme devresindeki voltajları da ölçtüm. LM337 tarafındaki voltaj 11.50V, LM317 tarafındaki voltaj 11.51V çıktı.

Ekli dosyalar

• b34eb785-e6f6-4827-bcb4-ebd20b36e040.jpg
    385.6 KB · Görüntüleme: 7
  • bb7e27de-1e64-452a-923a-c6584d970d53.jpg
    292.9 KB · Görüntüleme: 7
  • 01c8fec5-f2d4-45d9-a598-2d7d467797f4.jpg
    326.4 KB · Görüntüleme: 6
  • d34b8c88-92f3-4890-8d4c-8f7bb7000661.jpg
    280.5 KB · Görüntüleme: 7
Tüm devrelerin beslemelerini sök.
İlk başta yaptığımız gibi önce monitör devresini, test et. Normal ise ton kontrolü test et.
Sonuçları yaz.
Test edilen devreler haricindeki devrelerde besleme olmasın.

Yine aynı şekilde arka girişlerden birine ses kaynağı (telefon) bağlıyken testi yaptım.
Ayarlar yine aynı. PC Line In seviyesi %54. Oynatma ses seviyesi %1. (Aygıtı dinle seçeneği kapalı)
Audition PPM max sinyal seviyesi: -15dB ~ -8dB.

20 Dakikadan fazla monitörden çıkan sesi dinledim bir problem olmadı.

Ampliyi kapattım. Ton kontrole geçip kartın çıkışını PC'ye bağlayıp ampliyi açtım. Yaklaşık 15 dakika da Bass ve tiz ortada olacak şekilde dinledim bozulma olmadı.
Audition PPM max sinyal seviyesi: -20dB ~ -12dB.

Müzik çalmaya devam ederken bass ve tiz potunu sonuna kadar açtım.
Audition PPM max sinyal seviyesi: -15dB ~ -9dB.
Bu şekilde de 20 dakika dinledim seste bozulma olmadı.

Potları geri ortaya getirdim. Ampliyi kapatıp PC test Headerını loudness çıkışına bağlayıp ampliyi açtım.
Tüm fonksiyonlar kapalı volume sondayken iken 15 dakika dinledim seste bozulma olmadı.
Audition PPM max sinyal seviyesi: -18dB ~ -11dB.

Tüm fonksiyonları açtım volume seviyesi yine sondayken 5dk daha dinledim bu sefer ses bozuldu.
Audition PPM max sinyal seviyesi: -18dB ~ -10dB.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…