Hurda Amplinin Başına Gelenler

Tamamdır öncesinde voltaj ayarlaması yapıp sonra stk yı devreye alırım. Bakalım lm317 cortlayacak mı :D
Bahsettiğiniz bu kondansatör değil mi? Besleme devresinde kullandığım biraz daha ufak 100v luk elimde var. Bununla değiştirebilirim. Ama bacak aralığı 3mm. (Ufak modifiye yaptım)

Başka bir yerde yanlışlık var mıdır hocam? Sizin devre ile karşılaştırdığımda yok gibi görünüyor. Sadece bendeki bu işaretli kondansatörün yönü farklı takılacak.

Peki voltaj ayarlamasını yaptık ve şuan devredeki LMde sorun çıkmadı diyelim. Fakat kullanımdayken bir süre sonra su koyverme durumu olur mu ki?

Sırf bunun için acaba HVT versiyonunu ekstra kargo ve diğer masrafları göz önüne alıp sipariş versem mi?
Link: https://www.ebay.com/itm/324161888895
Sitedeki diğer ürünler güven vermedi. Bu orijinal gibi görünüyor en azından.

Peki soğutucu ile arka plaka arasında ileride kullanmak gerekirse fan vs için boşluk bırakayım mı? Yada tamamen arkaya yaslansın mı?
80d49b70-bedd-43f0-86f5-207261e4e5f5.jpg

Ekli dosyalar

• 67EB3F5A-FA0A-4964-9D0E-C9B83F856F17.jpeg
    67EB3F5A-FA0A-4964-9D0E-C9B83F856F17.jpeg
    146.3 KB · Görüntüleme: 15
  • 6c7175e6-aa3c-46fd-aae4-604e10e28709.jpg
    6c7175e6-aa3c-46fd-aae4-604e10e28709.jpg
    356.4 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Sitedeki LM317HVT çok şipirdek.
Orijinal inferno ürünü. İnternetten alışveriş yapabiliyor olsaydım 10 tene alırdım.
LM317 çalışırken genellikle bozulmaz. Çoğunlukla STK bozuluyor. STK tam kısa devre olursa ancak o zaman LM bozulabiliyor.

Bahsi geçen gondansatör o. Yerine diğer resimdekini aynen takabilirsin.
Soğutucuyu arka panele değdirebilirsin. Ancak unutma ki STKnın plaketinden şaseye güç katı akımları akmaktadır. Bu sebeple ...
Hem plaketin vidalanmasında.
Hem soğutucunun metal aparatlara vidalanmasında.
Hem de aparatların ground plane'ye vidalanmasında asla 0.1 ohm direnç bile kabul edilemez.

Soğutucuyu arkaya yakın olacak şekilde monte ediyorum o halde. STK beslemesi ile arası açılmaması için :) Kutunun tasarımında alt kısımda hava girişi için boşluklar olduğundan dolayı ampli modülü alüminyumla beraber alttaki kasaya değil de sadece alüminyumun kendisine vidalanabiliyor. Burada böyle bir durum var sadece.

Alabilirsem o sitedeki ürünü alacağım. Sadece satıcı ürün başına ayrı ayrı kargo ücreti çıkacağını söylemişti. Zaten siparişin buraya gönderilmesi problemliymiş ama belki anlaşabiliriz. Sadece Paypal isteyen satıcıdan bile koruma entegrelerini alabilmiştim :D
Bunu şimdilik sonraya bırakıyorum. Listeye aldım.

Ekli dosyalar

• stk-son2.jpg
    stk-son2.jpg
    301.8 KB · Görüntüleme: 3
  • stk-son.jpg
    stk-son.jpg
    304.6 KB · Görüntüleme: 2
Soğutucuyu arka panele değecek şekilde bile monte edebilirsin.
Şaseleme vidalarını somunlu olarak yapabilirsen daha sıkı olur.
Elindeki LM317 çalışırsa zaten sorun yok .

Bahsettiğim kısa devre olan yerleri işaretledim hocam.

Ekli dosyalar

• psu.jpg
    psu.jpg
    397.9 KB · Görüntüleme: 7
Trafo bağlıyken diyot kademesinde ölçtüğümde buralar ötüyor. Trafo da sağlam çalışıyor nerede hata var anlamadım.
Trafo bağlı değilken bu işaretlediğim yerler ötmüyor.

Trafo bağlı değilken kondansatör çıkışlarını da ölçtüm. Aynı test kademesinde + veya - ile ground arasını test ediyorum. Bunlarda da bir süre ötüp sonra omaj göstermeye başlıyor. Bazen de -lerden başlayıp,+ omaja geçince bu bip sesi kesiliyor.

Trafo bağlıyken diyot kademesinde ölçtüğümde buralar ötüyor. Trafo da sağlam çalışıyor nerede hata var anlamadım.
Trafo bağlı değilken bu işaretlediğim yerler ötmüyor.

Trafo bağlı değilken kondansatör çıkışlarını da ölçtüm. Aynı test kademesinde + veya - ile ground arasını test ediyorum. Bunlarda da bir süre ötüp sonra omaj göstermeye başlıyor. Bazen de -lerden başlayıp,+ omaja geçince bu bip sesi kesiliyor.
KÖTEK :oops: ⛏️ 🔨
Diyot kademesinde ölçerken diyot iletim yönü gerilimini ölçersin.
trafo sargıları çık düşük omajlı olduğu için diyotlar üzerinden trafoyu ölçmüş gibi olursun. Çünkü iki sargının ortak ucu şasedir.

Hocam psuyu trafoya bağladım. Kutuya monte etmeden önce ölçtüm. Trafoda dikkatimi çeken bişey oldu. Bu çıkışlar boştayken trafodan gelen vınnn sesi şuan gelmiyor.

+ ile - arası DC voltajı: 77.3V
+ veya - ile ground arası DC voltajı: 37.8V
STK devresindeki konnektörden ölçümü nasıl yapmalıyım? Devredeki trimpotu tamamen kıssam daha iyi olabilir sanırım LMnin anında yanmaması için. Saat yönünde çeviriyorum sona kadar.

Diğer konnektörü de taktım sonra duruma göre gerekirse sökeceğiz.
Bu arada hoparlör - uçlarını da tek bir konnektörde birleştirip öyle vidalayacağım. Sadece bu vidalama noktasında bu kablonun jumperlara değmemesi için yüksetme aparatına pcb üzerinden bi tane daha yükseltme aparatı daha takıp ona vidalasam nasıl olur?

Son düzenleme:
Hocam psuyu trafoya bağladım. Kutuya monte etmeden önce ölçtüm. Trafoda dikkatimi çeken bişey oldu. Bu çıkışlar boştayken trafodan gelen vınnn sesi şuan gelmiyor.

+ ile - arası DC voltajı: 77.3V
+ veya - ile ground arası DC voltajı: 37.8V
STK devresindeki konnektörden ölçümü nasıl yapmalıyım? Devredeki trimpotu tamamen kıssam daha iyi olabilir sanırım LMnin anında yanmaması için. Saat yönünde çeviriyorum sona kadar.

Diğer konnektörü de taktım sonra duruma göre gerekirse sökeceğiz.
Bu arada hoparlör - uçlarını da tek bir konnektörde birleştirip öyle vidalayacağım. Sadece bu vidalama noktasında bu kablonun jumperlara değmemesi için yüksetme aparatına pcb üzerinden bi tane daha yükseltme aparatı daha takıp ona vidalasam nasıl olur?
Trimpotu kısarsan ilk voltaj verdiğinde bile LM317 yanabilir. Bilakis max açmalı yani 5k ohm görmeli ve sonra ayarlamalısın.
Trimpot 5k olarak ayarlandığında giriş voltajı aynen +37V olarak çıkışa gidecektir. Trimpotu çevirerek bu voltajı 26-27V a çekmelisin.
Hoparlör konnectörlerinden gelen 4 tane kablo doğrudan ampli psu'nun ground yani ortadaki klemense bağlanacaktır. Buraya başka bir şey bağlanmayacak.

LM317 ölçümü...
LM317 çıkışındaki jumper çıkartılacak. Bu jumperın ilk ucu test noktasıdır yani ölçüm noktası.
STK devreye bağlı değilken ölçüm yapılmalıdır. İlgili voltaj verilir ve TP jumper'ı ile şase arasındaki voltaj 27V a ayarlanır.

Forum istatistikleri

Konular
129,533
Kullanıcılar
452,123
Son üye
ahimer

Yeni konular

Geri