Isı pompası toprak hattı bağlanınca kaçak akım rolesini attırıyor

Aslında olması gerekeni söylemişler. Cihaz her zaman olmasa bile 30A çekebilecekse öncelikle bu cihazı besleyen kablonun bu akımı taşıyabilecek kesitte, sigortanın da kabloyu koruyabilecek değerde seçilmesi gerekir. Çalışmaz demekle onu kastediyorlardır.
Sizin cihaz aşağıda işaretlediğim değil mi?

Ekli dosyayı görüntüle 110834

Evet marka model tam olarak budur. 40A şalter ve 6mm kablo istiyor diye okuyorum ben bu tabloyu... Bu durumda 4mm kablo da hatalı görünüyor. Ne diyeceğimi bilmiyorum.

Peki evin bu ısı pompası meselesi öncesi elektrik tesisatı doğru muydu? Yani 40A kaçak akım rölesi 25C dış panodaki şalterlere bağlı, yani yine dış pano iç panodan düşük görünüyor. Yoksa kaçak akım 40A konusu şalterden farklı mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kapıdan çıkartırken kartı çıkartıyorsunuz ve buzdolabı vs gibi hatlar haricinde her şeyi kapatıyor. Böyle bir sistem bu kontaktör'e bağlı görünüyor .

Isı pompası da kapanacakmı ?

Fotoğraflar arasında 40A lik bir sigorta göremedim, sigorta derken kaçak akım rölesinin üzerinde yazan 40A mi kastettiniz?

Isı pompası için takılan şalter en alt sol baştaki 40A ama bu zaten hatalı olabilir çünkü sonradan takıldı.
Kapıdan çıkartırken kartı çıkartıyorsunuz ve buzdolabı vs gibi hatlar haricinde her şeyi kapatıyor. Böyle bir sistem bu kontaktör'e bağlı görünüyor .

Isı pompası da kapanacakmı ?

Bilemiyorum hocam, o kahverengi fazdaydı, ona bağlanmadı (açıkçası bu hat zaten doluydu yani buna bağlanamazdı). Siyah renk faza bağlandı bu da alt sıradaki şalter grubunda ama açıkçası deneme yapılmadı, eğer tersi şekilde çalışıyorsa (yani kahverengi faza bağlanmayanları kapatıyorsa) muhtemelen o kartı da kullanılmaz hale getirdik gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Isı pompası için takılan şalter en alt sol baştaki 40A ama bu zaten hatalı olabilir çünkü sonradan takıldı.

Bu tesisat düzenlenmeli . ( daire - araç - ısı pompası - diğer ? göre hesaplamalar projesi ve kullanılacak ürünler )
36 lı Sıva altı sigorta kutusu .
Tesisat ne nereyi kontrol ediyor bilinmeli .
İstekleriniz - Faz dengesi ?

Kablolar ?
Siğortalar ?
Iskartaya çıkacaklar ?
Yeni alınacaklar ?

Evet marka model tam olarak budur. 40A şalter ve 6mm kablo istiyor diye okuyorum ben bu tabloyu... Bu durumda 4mm kablo da hatalı görünüyor. Ne diyeceğimi bilmiyorum.

Peki evin bu ısı pompası meselesi öncesi elektrik tesisatı doğru muydu? Yani 40A kaçak akım rölesi 25C dış panodaki şalterlere bağlı, yani yine dış pano iç panodan düşük görünüyor. Yoksa kaçak akım 40A konusu şalterden farklı mı?
Evet 40A sigortayla birlikte minimum 3*6 mm² kesitinde kablo kullanılması gerekli diye belirtilmiş. 25A den sonra 40A sigorta takılmaz. Kaçak akım rölesi üzerinde yazan 40A ile sigorta üzerinde yazan 40A aynı şey değildir. 25A sigortadan sonra 40A,63A kaçak akım rölesi kullanılabilir ama daha düşük değerli bir röle kullanılmaz.​

Bilemiyorum hocam, o kahverengi fazdaydı, ona bağlanmadı. Siyah renk faza bağlandı bu da alt sıradaki şalter grubunda ama açıkçası deneme yapılmadı, eğer tersi şekilde çalışıyorsa (yani kahverengi faza bağlanmayanları kapatıyorsa) muhtemelen o kartı da kullanılmaz hale getirdik gibi görünüyor.

Kafam karıştı .
Kaçak akım rölesini kapatıldığında ( aşağı indirildiğinde )
Kaçak akım rölesi enerji girişi üsten mi ? alttan mı ?

Bu tesisat düzenlenmeli . ( daire - araç - ısı pompası - diğer ? göre hesaplamalar projesi ve kullanılacak ürünler )
36 lı Sıva altı sigorta kutusu .
Tesisat ne nereyi kontrol ediyor bilinmeli .
İstekleriniz - Faz dengesi ?

Kablolar ?
Siğortalar ?
Iskartaya çıkacaklar ?
Yeni alınacaklar ?

Evet haklısınız ama bunun maliyeti kim bilir ne kadar olacak, 1 seneye yakın doğalgaz bekleyip mecbur ısı pompası taktırdık, yani zaten ilk kurulum maliyeti çok farklıydı. Şu an limitlerimizi çoktan aştık yani umarım çalışır bu şekilde demekten başka elimden bir şey gelmiyor.
Kafam karıştı .
Kaçak akım rölesini kapatıldığında ( aşağı indirildiğinde )
Kaçak akım rölesi enerji girişi üsten mi ? alttan mı ?
Kaçak akım rölesine enerji girişleri üstten... Yeni takılan şaltere çekilen direkt faz da kahverengi olduğundan o karıştırıyor sanırım. Fazlar üstten Kahverengi, siyah ve gri şeklinde gidiyordu.

Evet haklısınız ama bunun maliyeti kim bilir ne kadar olacak, 1 seneye yakın doğalgaz bekleyip mecbur ısı pompası taktırdık, yani zaten ilk kurulum maliyeti çok farklıydı. Şu an limitlerimizi çoktan aştık yani umarım çalışır bu şekilde demekten başka elimden bir şey gelmiyor.

Kaçak akım rölesine enerji girişleri üstten... Yeni takılan şaltere çekilen direkt faz da kahverengi olduğundan o karıştırıyor sanırım. Fazlar üstten Kahverengi, siyah ve gri şeklinde gidiyordu.

Üsten alındığı anlaşılıyor alt atlama bağlantıdan belli zaten .
Daire içi kaçak akım rölesine girmiyor ısı pompası .
Şimdilik tesisat işlevini görsün diye olmalı .

Isı pompasını o kaçak akım rölesine girmesi konunun açılış amacına ters olurdu zaten. Atan meşhur röle bu değil miydi?

Dikkat !!!
Nötr birleştirilmesi sakat gibi duruyor . ( sarı daireli )
Nötr yerinden çıkarsa ?
Düşünmek bile istemiyorum .

WhatsApp Image 2024-10-06 at 16.20.23.jpeg
sarı.png

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,028
Son üye
ahmet ural

Yeni konular