izolasyon trafosu nedir ?

ykp55

Üye
arkadaşlar izalasyon trafosu nedir ne işe yarar devreye nasıl bağlanır yardımcı olurmusnz ...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
izolasyon trafosu nötrü topraklanmamış trafodur.
Daha çok kumanda devrelerindeki gerilim için kullanılır.Bunların sekonderindeki 2 uç da toprağa karşı aynı gerilimi gösterir.Örneğin:
380/220v izolasyon trafosunun sekonder uçları birbiri arasında 220V gösterirken toprağa karşı her ikisi de 110V gösterir.Herhangi birini tutarsanız çarpılmazsınız.Bu trafolarda her iki uç için de sigorta kullanmak daha uygun olur.
Aynı şekilde 3faz izolasyon trafoları da var. onlar daha çok servo-step motor beslemelerinde sistem parazitlerini önlemek için kullanılır

Ali bey;
Ben bir projede monofaze izolasyon trafosunun sekonderinde 1 ucunun topraklandığını gördüm. Bu uygulama ne için yapılmış olabilir?

LŞNKTEKİ İŞLETME İÇİN ÖNERİLEN BİR SİSTEMDİ MERAK ETTİM DAHA ÖNCE KARŞILAŞMADIM SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM
https://www.kontrolkalemi.com/forum...-soft-starter-kontaklari-yapisik-kalirsa.html
ekleyerek bunlarıda yüksek akımdan korumak için
bizim yanan soft starter için teklif veren bir firma softsatarterlerin önune izolasyon trafosu koyup bu durumun olmasını engellicez kesin çözüm sunuyorum dedi bu olayın ne kadar doğruluk payı vardır elektrik dalgalanmalarını önlermi birde 380 bağlantısı nasıl yapılıyor madem onune koyacak bunu seri bağlayacak demekki sizce bu olay mümkünmüdür...

Ali bey;
Ben bir projede monofaze izolasyon trafosunun sekonderinde 1 ucunun topraklandığını gördüm. Bu uygulama ne için yapılmış olabilir?

Ali Rıza Bey

Eğer sekonder sargı 220V ise yapılan güvenlik açısından hatalıdır.
24v gibi zaten düşük gerilimlerde topraklama yapılabilir.Bu durumda topraklamanın iki avantajı vardır:
1 nötr bellidir.
2 Kumanda kabloları ile güç kabloları bir arada uzun mesafe kat ediyorsa indiksiyon gerilimi ;topraklanmamış trafoların kullanıldığı devrelerde hataya sebep olabilmektedir

LŞNKTEKİ İŞLETME İÇİN ÖNERİLEN BİR SİSTEMDİ MERAK ETTİM DAHA ÖNCE KARŞILAŞMADIM SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM
https://www.kontrolkalemi.com/forum...-soft-starter-kontaklari-yapisik-kalirsa.html
bizim yanan soft starter için teklif veren bir firma softsatarterlerin önune izolasyon trafosu koyup bu durumun olmasını engellicez kesin çözüm sunuyorum dedi bu olayın ne kadar doğruluk payı vardır elektrik dalgalanmalarını önlermi birde 380 bağlantısı nasıl yapılıyor madem onune koyacak bunu seri bağlayacak demekki sizce bu olay mümkünmüdür...

bu konu ile yorumlarınız var mı arkadaşlar

Sistemde harmonik,parazit vs. varsa(genellikle 600kva'dan büyük trafo ile beslenen işletmelerde)bu usule başvurulur.
Kesin bir çözüm sayılmaz.Gerilim yükselmesinin sebebi araştırılmalıdır.Dalgalanma Şebeke kaynaklı ise çözüm olmayacaktır

Sistemde harmonik,parazit vs. varsa(genellikle 600kva'dan büyük trafo ile beslenen işletmelerde)bu usule başvurulur.
Kesin bir çözüm sayılmaz.Gerilim yükselmesinin sebebi araştırılmalıdır.Dalgalanma şebeke kaynaklı ise çözüm olmayacaktır

trafo 400kva ysnlız 18 koy aynı hattan besleniyor e doğal olarak belli saatlerde yüklenmeler oluyor genelde kesilme aksam saatlerinde oluyor şahit olmadım yanlız tahmini olarak geri geldiğinde yüksek geliyor ve direk soft starterin girişine geciyor ve 4 unun aynı anda yanmasının tek sebebi budur diye düşünüyorum...
şimdi bu sadece bir oneri uzerine değerlendirmeye alındı ve burada paylaşmak istedim sizlerinde tecrubesinden ve bilgisinden yararlanmak amaçlı

Değerli bir makinanızı korumak amacıyla, makinayı tesisten yalıtmaya yarayan ve dönüştürme oranı "1" olan trafodur. Sistemde gelebilecek arızalar bu izolasyon trafosundan sonraki makinanıza zarar vermeyecektir. Kullanım amacı makinayı korumaktır.

izolasyon trafosu televizyon tamırı yaparken iki adet aynı marka 450watt trafonun segonderlerını bırbırıne bağlamıştım tezgahta çalışırken dalgınlıkla 220 volt a değdığımde çarpmıyordu çokta kullanışlıydı bırının primerınden 220 verıyordum otekının primerınden çıkış 220 AC alıyordum bu çekılecek yuke gore değişebılır ona gore:)

Forum istatistikleri

Konular
129,247
Kullanıcılar
451,640
Son üye
BTBT

Yeni konular

Geri