KaÇ ampersİgorta kullanmaliyim

1541

Üye
40 kvar lik bİr kompanzasyon panosu yapiyoruz bu panoyu beslemek İÇİn kaÇ amperlİk otomat kullanmaliyiz sİgorta bÜtÜn kondansatÖrlerİ besleyecek cevaplar İÇİn Şİmdİden teŞekkÜrler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Normal şartlar altında 125A'lik kompakt şalter yeterlidir. Ancak ileriye dönük düşünülürse 160A'lik kompakt şalter montajı yapılmalıdır.

ArkadaŞlar galİba soruyu yanliŞ sordum benİm ÖĞrenmek İstedİĞİm sadece kompanzasyon kismini besleyecek olan sİgortanin amperİydİ bu konuda yardimci olursaniz sevİnİrİm

1541 ' Alıntı:
ArkadaŞlar galİba soruyu yanliŞ sordum benİm ÖĞrenmek İstedİĞİm sadece kompanzasyon kismini besleyecek olan sİgortanin amperİydİ bu konuda yardimci olursaniz sevİnİrİm

Cevaplar da bu soruya zaten.
40kVAr'lık kondanstör grubunun hepsi devredeyken yaklaşık 60A çeker. Birebir değerde sigorta takılmaz.
Uygun olanı 100A ve bir-iki değerde üzerindekidir (Yaklaşık iki katı).
Sizin ileriye dönük olarak ilave kondansatör ekleme ihtimaliniz yoksa eğer 125A ideal olanı.
(Kondansatör ilavesi yapacaksanız kablo kesitini de ona göre hesaplayın ki daha sonra yeniden kablo ile uğraşmayın.)
Kolay gelsin.

peki neden iki katı sigorta seçilmeli bukonuda da yardımcı olursanız sevinirim

1541 ' Alıntı:
peki neden iki katı sigorta seçilmeli bukonuda da yardımcı olursanız sevinirim

P=U.I
I=P/U
3 fazlı sistemde faz başına çekilen akım(kondansatör grupları yıldız bağlıdır)
I=P/U/karekök 3
I=40000(40 Kvar 40 000 var yapar)/400(kondansatörün tipine göre ya da reaktör bağlı olup olmadığına göre gerilim değerini yazarsın)/1,73

I=40000/400/1,73
I=57,80
Çekeceğiniz yaklaşık akım budur.
Fakat elektrikte demeraj akımı ya da kalkış akımı farklı olur.Bunun için (benim bildiğim kadarıyla) 1,3 katı kullanılır.
57,80*1,3=75 amper
bunun üstü 3x100 A trifaze k otomat var.
Eğer ileriye dönük düşünürseniz giriş sigortasını büyük tutun tutmasına da kondansatörlerden önce yine hesapladığınız değerde sigorta koyun.
Diyelim ki kondansatörlerimiz 80 amper çekiyor.Kablolar ona göre seçilmiş.Siz de ileriye dönük olarak 160 a sigorta koydunuz.Sistem her hangi bir sebepten ötürü 150 A akım çekerse o kabloların hali ne olacak?
Umarım yardımcı olmuşumdur.

Yazilan herŞeyİn Çok faydasini gÖrdÜm ama son bİr sorum olacak budurumda kontak tÖrlerİde kondansatÖr akimlarinin ÜstÜnde seÇmemİz gerekecek doĞrumudur

Forum istatistikleri

Konular
129,100
Kullanıcılar
451,410
Son üye
aeguney

Yeni konular

Geri