Kaçak Akım Rölesi

yıl 2013 ve 20. yy da yaşıyoruz arkadaşlar ana kolon hattı sigortası 25A TAKILMAZ 30 yıl önceki yönetmelikte bahsediliyor bu güçteki sigorta seçimi için yeni yönetmelik çıkmıyor yapı denetim kuruluşları bina ve yapıların kontrolünü üstlendiği için iç tesisat yönetmeliği değişmiyor nasıl olsa yapı denetim kuruluşları bu işi yapıyor mantığı !!! 40A den asağı ana kolon hattı sigortası kullanılmaz
SAYGILAR
sayın fatihozdamar arkadaşım bir kere yapı denetim daire içi tesisata karışır ana kolon hattı yani drekten ana sayaç panosuna kadar tedaşın sorumluluğundadır. ayrıca yönetmelik eski diyorsunuz yönetmeliklere uymayalım herkes kendi bildiğine göremi iş yapsın yani o zaman yasalarada eski yasa diyelim herkes bildiği gibi kendi koyduğu kurallara göre hareket etsin. eskiden 2.5l mm kablolar şimdinin 4 mm kabloları gibiydi üstelik bu kablolaramı güvenelimde 40a sigorta takalım. 40 a kullanmak istiyorsanız dairenize trifaze çekersiniz kullanırsınız. slm

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sayın fatihozdamar arkadaşım bir kere yapı denetim daire içi tesisata karışır ana kolon hattı yani drekten ana sayaç panosuna kadar tedaşın sorumluluğundadır. ayrıca yönetmelik eski diyorsunuz yönetmeliklere uymayalım herkes kendi bildiğine göremi iş yapsın yani o zaman yasalarada eski yasa diyelim herkes bildiği gibi kendi koyduğu kurallara göre hareket etsin. eskiden 2.5l mm kablolar şimdinin 4 mm kabloları gibiydi üstelik bu kablolaramı güvenelimde 40a sigorta takalım. 40 a kullanmak istiyorsanız dairenize trifaze çekersiniz kullanırsınız. slm

sayın REZİSTANS şu an monofaze abone yapılalmıyor zaten Son 6 ay içinde 80 daire bir ziraat bankası bir otel tadilatı birde hindi yetiştirme çiftliği teslim ettim ve tedaşta sürekli haşır neşir im antalya bölgesinde 10 yıldır monofaze abone alınamıyor YASAK !! emin ol 30 yıllık çok tesisat söktüm sana örnekleriyle birlikte referans verebilirim mesela kültür bakanlığının tabiat ve kültür varlıklarını yaşatma amacıyla yaptığı yüzyıllık binalarda yeni tesisat işi yaptık ama ben hiç görmedim 30 yıl önceki 2,5 mm kablonun şimdiki 4 mm kadar olduğunu belki benim bölgemdeki 2,5 mm ler inceymiştir gören arkadaşlar varsa yazsınlar lütfen yanlışım varsa düzeltin :)
SAYGILAR

ÇAMAŞIR MAKİNASI+BULAŞIK MAKİNASI+KETIL+HER ODADA KLİMA+ELEKTRİKLİ ANİ SU ISITICISI
yani
2500+2000+2000+en az 1800 watt +7500
toplam: 15800 watt
8300/220 : 71,81 amper eder
71,81*0,4 : 28.72 amper
diğer aydınlatma bilgisayar mutfak prizleri vb. gibi alıcılar hariç bu hesapta gün gelir bu 8300 watt alıcılar hepsi bir anda mutlaka çalışır (ani su ısıtıcı hariç)nasıl çalışır peki 25amperle ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
ÇAMAŞIR MAKİNASI+BULAŞIK MAKİNASI+KETIL+HER ODADA KLİMA+ELEKTRİKLİ ANİ SU ISITICISI yani2500+2000+2000+en az 1800 watt +7500toplam: 15800 watt 8300/220 : 71,81 amper eder 71,81*0,4 : 28.72 amper diğer aydınlatma bilgisayar mutfak prizleri vb. gibi alıcılar hariç bu hesapta gün gelir bu 8300 watt alıcılar hepsi bir anda mutlaka çalışır (ani su ısıtıcı hariç)nasıl çalışır peki 25amperle ?
Soru şu: Bunlar aynı anda çalıştıgında monozofede kablo kesiti kaldıracak mı? Kablo kesitleri belli zaten: Ana branşman 2*6, kolon 6mm2 linyeler 2,5 mm2...

sayın REZİSTANS şu an monofaze abone yapılalmıyor zaten Son 6 ay içinde 80 daire bir ziraat bankası bir otel tadilatı birde hindi yetiştirme çiftliği teslim ettim ve tedaşta sürekli haşır neşir im antalya bölgesinde 10 yıldır monofaze abone alınamıyor YASAK !! emin ol 30 yıllık çok tesisat söktüm sana örnekleriyle birlikte referans verebilirim mesela kültür bakanlığının tabiat ve kültür varlıklarını yaşatma amacıyla yaptığı yüzyıllık binalarda yeni tesisat işi yaptık ama ben hiç görmedim 30 yıl önceki 2,5 mm kablonun şimdiki 4 mm kadar olduğunu belki benim bölgemdeki 2,5 mm ler inceymiştir gören arkadaşlar varsa yazsınlar lütfen yanlışım varsa düzeltin :)
SAYGILAR
arkadaşım ben yazımı sizin 25a olmaz ana kolon sigortası 40 a olmalıdır yazınıza yazdım burada eksik şu monofazede 40 olmaz trifazede 40a olur. yeni yapılan binalar trifaze diyorsunuz ama ya eski binalar ne olacak biliyorsunuz ki eski binalarda oturanlar yeni binalardan fazla bende artık dairelerin trifaze beslenmesinden yanayım doğrusu budur ama bir gerçekte monofaze beslenen daire sayısıda azımsanmayacak şekilde çoktur slm

Soru şu: Bunlar aynı anda çalıştıgında monozofede kablo kesiti kaldıracak mı? Kablo kesitleri belli zaten: Ana branşman 2*6, kolon 6mm2 linyeler 2,5 mm2...
5*6 !!!! NYM
2*6 kolon hattı çeken elektrikçi varmı hala merak ediyorum
eski binalardada kuvvet artırımı yapılarak trifaze aboneye geçiriyor zaten tedaş siz istesenizde istemesenizde abonenizi iptal ediyor karanlıkta otururum derseniz eger siz haklısınız

bende artık dairelerin trifaze beslenmesinden yanayım doğrusu budur demişsiniz
biz o doğruyu 1998 yılından bu tarafa yapıyoruz zaten siz halen 2*6 monofaze hat cekmeye devam ediyorsanız eger kusura bakmayın ama ya sizde var bir hata yada bulunduğunuz yerddeki tedaş dağıtım merkezinde var

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın fatihozdamar arkadaşım konuları çarptırıyorsunuz konumuz branşman hattı değil brannşman hattı ister 2x6 isterse 4x10 olsun siz branşman hattının trifaze gelmesiyle dairelerede trifaze sayaçmı takılı olduğunu zannediyorsunuz. burada yanılıyorsunuz. ayrıca ben tesisat işi yapmıyorum şu anda ama geçmişte çok yaptım ve yönetmelikleri iyi bilirim slm

Arkadaşlar konu içerisinde diğer üyelerle yazışırken saygı kurallarını unutmayalım.

sayın fatihozdamar arkadaşım konuları çarptırıyorsunuz konumuz branşman hattı değil brannşman hattı ister 2x6 isterse 4x10 olsun siz branşman hattının trifaze gelmesiyle dairelerede trifaze sayaçmı takılı olduğunu zannediyorsunuz. burada yanılıyorsunuz. ayrıca ben tesisat işi yapmıyorum şu anda ama geçmişte çok yaptım ve yönetmelikleri iyi bilirim slm
mail adresinizi verin bana 1998 yılından itibaren yaptığım trifaze abonelerin fotolarını göndereyim o zaman :)

mail adresinizi verin bana 1998 yılından itibaren yaptığım trifaze abonelerin fotolarını göndereyim o zaman :)

Sayın Fatih Özdamar buradaki bütün elektrikçi arkadaşlar trifazeden yana..Neyi ispatlamak peşindesin...'BEN DAHA İYİ BİLİRİM İYİ BİR USTAYIM MI' demek istiyorsun..Eğer bu seni rahatlatacaksa öyle zannet..Tam olarak bu işlerde müşterilerin Tedaş'ın konumu çok önemli...Tedaş sesini çıkarmaz müşteri de az çok araştırıyo ve diğer elektrikçiler monofoze 2*6 gibi durumlardan bahsedince kaçacak delik kalmıyo ve haliyle yapılıyo.... Zaten müşteriler işi bize bırakınca herşeyin en iyisi yapılır..Saygılar....

Sayın Fatih Özdamar buradaki bütün elektrikçi arkadaşlar trifazeden yana..Neyi ispatlamak peşindesin...'BEN DAHA İYİ BİLİRİM İYİ BİR USTAYIM MI' demek istiyorsun..Eğer bu seni rahatlatacaksa öyle zannet..Tam olarak bu işlerde müşterilerin Tedaş'ın konumu çok önemli...Tedaş sesini çıkarmaz müşteri de az çok araştırıyo ve diğer elektrikçiler monofoze 2*6 gibi durumlardan bahsedince kaçacak delik kalmıyo ve haliyle yapılıyo.... Zaten müşteriler işi bize bırakınca herşeyin en iyisi yapılır..Saygılar....
nerde çalışıyorsunuz DGN FRT ? belki sizin çalıştığınız bölgede serbest olabilir tedaş özelleşti malum benim ispat gibi bir amacım yok kesinlikle ve üzerine basa basa söylüyorum benm bölgemde monofaze abone alamazsınız

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,525
Son üye
ituran20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri