Kaçak Akım Rölesini acil stop butonu ile açtırmak

yangın vb. durumlar için mi? Yanlış anlaşılmasın sırf merakımdan soruyorum.
DA989691-BD8F-44DD-9E07-AC9E2DE550E8.jpeg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Normal İşletmede bilmeyerek yapılan doğrudan temas veya dolaylı temas ile devreyi ve insanı koruma görevi gören KAR, bilerek yaptırılan açtırmada güvenilir değil. İlginç 🤔. Hangi güvenlik standardının hangi maddesi?
Referans gosterdiğiniz, sayın @fgencal 'ın yazısında belirten, uluslararası kabul görmüş srandartlara.. Konuyu acil stop diye açıp K.A.R'ne buton bağlamaya goturmüşken konu şimdi temas ile açmaya evrildi.
Konu temas ile acmak ise sayın @fgencal 'ın belirttiği gibi zaten var. Buton neden?

Bir üst mesajımda paylaştım. Yazıda; kazan dairesinin tüm elektrik tertibatını kesecek bir acil stop butonu gerekiyor diyor. Panoda hali hazırda KAR var, bu KAR’a ilk mesajımda belirttiğim şekilde bir direnç üzerinden acil stop butonu bağlayıp bir kaçak akım oluşturarak KAR’ın açması sağlanarak tüm enerji kesilmiş olur.

Bir üst mesajımda paylaştım. Yazıda; kazan dairesinin tüm elektrik tertibatını kesecek bir acil stop butonu gerekiyor diyor. Panoda hali hazırda KAR var, bu KAR’a ilk mesajımda belirttiğim şekilde bir direnç üzerinden acil stop butonu bağlayıp bir kaçak akım oluşturarak KAR’ın açması sağlanarak tüm enerji kesilmiş olur.
Çalıştığınız sistem içinde ihtiyaclariniza en uygun düzeneği hazırlamak elbette o şartlara en hakim kişi olarak sizin tasarrufunuzdadir. Bu düzeneği "acil stop butonu" olarak adlandirmaniz kavram karmaşası yaratti.
"Acil stop butonu" kavramınin literatürdeki karşılığı enerjiyi komple kesmekten ziyade operatör tarafindan ilgili makineyi acil durdurma şeklindedir. Sonuçta bu deyim uluslararası ve ayni anlamda kullanilmaktadir.

Bu maddenin dayanağı nedir?

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik

Yönetmelikte kazan dairesi ile ilgili olarak;

(3) Herhangi bir tehlike anında gazı kesecek olan ana kapama vanası ile elektrik akımınıkesecek ana devre kesici ve ana elektrik panosu, kazan dairesi dışında kolayca ulaşılabilecek biryere konulur. Gaz ana vanasının yerini gösteren plaka, bina girişinde kolayca görülebilecek biryere asılır.
Sayfa 29 Madde 55

Bu madde haricinde acil stop butonu ile ilgili bir bilgi göremedim ya da gözden kaçırıyorum?​

Forum istatistikleri

Konular
128,879
Kullanıcılar
451,012
Son üye
Osman Aydın Özbey

Yeni konular

Geri