kaçak akım sürekli atıyor

c.ali59

Üye
arkaaşlar asansör için elektrik verilmesi istendi benden.hattı bağladım fakat kaçak akım sürekli atıyor.asansör panosuna elektrik verdiğim gibi veya asansör çalışmaya başladığı zaman atyor.neden olabilir acaba.

Sayin C.Ali59
Oncelikle kacak akim rolesinin atmasi kotu bir sey degil, aksine iyi bir seydir,gorevini yapmaktadir cunku...
Bunun sebebi, ya linyelerinizin en az birinde, kacak oldugudur...Kablolarinizin en az bir tanesi zedelenmis olabilir veya bir yerde notr ile toprak arasinda temas sozkonusu olabilir.
Size tavsiyem, tum cikislarinizi kapatarak ana salter ile kacak akim rolesini enerjileyin...Sonra da bir sn aralikla teker teker cikislara enerji vermeye baslayan...Hangi cikisin sigortasini enerjiledikten sonra kacak akim atiyorsa problemli linye odur...Kolay gelsin

bende bi gun bi atelyede faz nötr - faz toprak - nötr toprak arası ölçüm yapıcam.nötr le toprağa ölçü aletini tutuyum değdiriyorum pat atıyo ölçüm bile yapamadımm

Bizim de idari binada 2 tane vardı.Sürekli atıyor.Gidip kaldırıyorum.O atıyor ben kaldırıyorum.Diyorum ki güvenlik için bu mustafa usta,sabret sakın iptal etme.
Bir gün rölenin olduğu panoda çalışıyorum.Bir çarpıldım ki sormayın.Baktım kaçak akım rölesi atmamış.Durup dururken atıyor,başıma iş veriyor,ben çarpılırken atmıyor.Şimdi kendileri atelyedeki dolabımda emekliliğin keyfini çıkarıyorlar.

Asansör motorunun gövdesine, nötr bağlanmış olabilir. Diğer ihtımallerın yanında da, buna dikkat edınız,

arkadaşlar nötr yerine şase takılırsa bu yanlışlıktan dolayı kaçak akım hemen atar.

Bu sOrunun sebepleri şunlar olabilir;

1/Asansor panosu topraklanmış olup,pano içerısındekı herhangi bir nötr iletkeninin panoya değmesi

2/Motora toprak hattı yerine nötr hattının bağlanmış olabılme ıhtımalı

3/Toprak hattının bulunmaması

benimde buna benzr sorunum var ama henüz çözüm bulamadım çalıştığım yerde 6 kv lık ups var devreye bağlayıunca 20-25 dk da kaçak akım atıyor hemen atmıyor sanki piller dolduktan sonra atıyor anlayan varsa neden attığını bir anlatsın lütfen simdi kaçak akım iptal gayet iyi görev yapıyor

aynı durum bizde de var, UPS'e bağlı bir PLC miz var...PLC çalıştıktan 10-15 dk sonrası KAKR atıyor. Ne xaman atıp ne aman atacağı belli olmuyo... korumayı iptal mi edeyim bilemedim.

uzun kablaj yapılan tesislerde bunu sebebi çok zor bulunur çoğu zaman bulunamaz tesise bölge bölge enerji vererek denemek gerekir ama dediğim gibi büyük tesislerde zordun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…