Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

ustalar birde size danışayım dedim 93 metre uzaklıkta 15kw motor gücünü sürücü ile çalıştıracak bir sistem için 4*6mm2 kablo çektim.kablo ısınıyor.gerilim düşümü hesabına göre %3 altında çıkıyor.%2,83 neden kablo ısınıyor.%3 altında çıkan bir hesaba göre kablonun ısınmaması gerekmezmi.benim sistemde 2 adet 7,5kw motor ve motorları kontrol eden 2 adet enda e300 sürücü mevcut.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
115 kw bir makina var normalde 50 A çekiyor. Zamam zaman anlık 100 A çekiyor. Yaklaşık 50 metre mesafeden besleme kablosu çekilecek ne kullanmalıyım....

peki bu sigorta hesabı sabit midir?
127kw 73 m de 241A çıkıyorş iki katı 482 A bu ampere dayanıklı şalter mi almamız gerekir?

ustalar birde size danışayım dedim 93 metre uzaklıkta 15kw motor gücünü sürücü ile çalıştıracak bir sistem için 4*6mm2 kablo çektim.kablo ısınıyor.gerilim düşümü hesabına göre %3 altında çıkıyor.%2,83 neden kablo ısınıyor.%3 altında çıkan bir hesaba göre kablonun ısınmaması gerekmezmi.benim sistemde 2 adet 7,5kw motor ve motorları kontrol eden 2 adet enda e300 sürücü mevcut.

hesabın yanlış kardeşim
93 mt de 21 v gerilim düşümün olur. o mesafeye 4*10 mm2 kesidinden aşağı bir kesit çekmemelisin (antigron) 4*16 mm2 (ttr) buna eşdeğerdir bilgine...

bir projede gerilim düşümü hesabı ve akım kontrolü hesabı yapılırken kurulu güç mü yoksa talep gücümü dikkate alınmalıdır.teşekkürler

Merhaba Arkadaşlar
Bir konuda yardımınızı rica edicem.
Xlpe kablo metrajı hesabıyla ilgili bir yazınızı okudum.
Arkadaşın sorunundan şuan bende de var:S
1000 KVA gücündeki bir trafonun beslemesini çekmem istendi. Gerilimi:34,5KV
Fakat kablo kesiti hesaplamasında kafam karıştı. Ben 1*150 lik bir xlpe kablo kesiti sonucuna vardım. Fakat emin deilim. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

36kV 4(1x95mm²) XLPE işini görebilir bence

Gerilim düşümünde sorun yok. Ama kablo akım taşıma kapasitesinin de irdelenmesi gerekir:

P=1,732.U.I.cosfi
35000=1,732.380.I.1
I=53A
(Rezistans ağırlıklı olacağı için cosfi=1 aldım. Eğer motor yükü ağırlıklı ise cosfi ona göre düzenlenmelidir.)

4x4mm2 kablonun akım taşıma kapasitesi havada 34A'dir. Size akım taşıma kapasitesi havada 60A olan 4x10mm2 kablo lazım en az...

Çok pardon ama 53A nasıl buldun ?

fehmikaplan arkadasın bahsettigi dogrudur. monofaze kullanılan cihazlarda kullanlıcak akım formulu hem sigorta secimi için hemde kablo kesiti uygunlugu tespiti için dogrudur. herseyi toparlayalım dersek.

3 fazlarda 0.0124x(( l x P )/s) P=1.73x380xakım x cosf
1 fazlarda 0.074 x ((I xP)/s) P=220x akım x cosf
saygılarımla

ilk once bir onceki mesajda cosf unutulmustur.
P=1,73x 380x akım x 0,8
P=220x akım x0,8
benim size sorum size bilgimi tazelemek istiyorum kablo kesiti için:
prizler ve aydınlatma için %2
motorlar için %3
trafolar için %5
notr kablosu için %1,5
eger bilgiler dogruysa mesaj atabilirmisiniz.

bugun evde kaldım cok guzel bilgiler ogrendim alın size guzel bir site:
Elektrik Tesislerinde Sigorta Seimi
gorusmek uzere

Akımı nasıl bulduk ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,916
Son üye
Nedim korkmaz