kacak akım atması

Ozman volkan Kardeş bir prizden aşırı derece bir akim çekildiği zaman kabloda isinma veya diğer prize bağlı olan cihaze etki etmiyormu.
aşırı akım çekersen sigorta atar sonuçta 32a sigorta, zaten sigortalar cihazı deil de kabloyu koruyor, cihazı koruyan şey kendi fişi, burda cihazların fişlerinde 13a sigorta var.

ring.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Vay be... Ne bağlantıymış.
Volkan kardeş sigorta zaten cihazı korumaz var olan elektrik hattını korur bun da şüphe yok. Hatta fişlerdeki 13 A sigorta da cihazın enerji beslemesi olan kabloyu korur.:D

Tamam bağlanti şeklinizi anladim da. biraz aksi ve teklikeli gibi geldi bana. A prizinde çalışan bir çihazin yuku fazla olsun diğer cihazlari etkiler.
Zaten bu mantikla yapılmiş bir priz tesisatinda 32 a sigota mantiksiz.
Çünkü herhangi bir birizi bağlı olan 0-20 A arasi yuk çeken bir cihazda sorun olsun 32 amperi attarma olasili birz düşük.

BU ARADA ÖZET GEÇEYİM, az önce gördügünüz pano resminde, 3 yatak odalı bir evde 3 ayrı priz hattı, 3 ayrı lamba hattı var

Tamam bağlanti şeklinizi anladim da. biraz aksi ve teklikeli gibi geldi bana. A prizinde çalışan bir çihazin yuku fazla olsun diğer cihazlari etkiler.
Zaten bu mantikla yapılmiş bir priz tesisatinda 32 a sigota mantiksiz.
Çünkü herhangi bir birizi bağlı olan 0-20 A arasi yuk çeken bir cihazda sorun olsun 32 amperi attarma olasili birz düşük.
cihazın fiş sigortası 13A

32 A ve 6mm2 kablonun ne anlamı var ki? Sn reaksiyona katılıyorum. Olay 13 A sigorta da bitiyor zaten.

beyler ,şöyle bir detaylı açıklama yapayım ki sorularınıza cevap olsun,

normal 2 yatak odalı bir av düşünün ;
**yatak odalarına ayrı priz hattı ve mcb, ayrı lamba hattı ve mcb
**salon ve mutfaga ayrı priz hattı ve mcb, ayrı lamba hattı ve mcb

şimdilik 4 mcb kullanlı bile 2 adet 6A ve 2 adet 32A

her priz hattından sadece 1 adet sabit cihaz besleme hakkınız var ( klima ,çamasır mak. , bulaşık mak. vs.)
( ve o beslediginiz sabit cihaza 13A sigortalı heater isviç takmak zorundasınız)

** normalde; çamaşır makinesi ayrı hat 2.5mm 16A mcb ,
** bulaşık m. ayrı hat 2.5mm 16A mcb

2 MCB DAHA KULLANILDI , TOPLAM 6 OLDU.

** her klimaya ayrı hat 2.5mm 20A mcb
fırın, cooker ayrı hat 6mm kablo (zorunlu) 32a mcb

TOPLAM 8 MCB OLDU

** eger şofben varsa (çatıdaki ısıtıcı 2.5mm 20A) şofbene minimum 4mm kablo 32A mcb ve ayrıca 1 adet rcd (yada mcb yerine rcbo)

TOPLAM 9 OLDU

**panoda minmum 1 adet mcb boşlugu bırakmak zorundasınız YEDEK

TOPLAM 10 MCB OLDU

** birde rcd koydukmu olur 12 yollu pano.

HER PRİZ HATTINDAN 1 SABİT CİHAZ BESLEME HAKKINIZ OLDUGU İÇİN (ÇM,BM,KLİMA cihazlarınızdan 2 tanesini panodan çıkarıp, duvardaki herhangi bir prizden ayrı hat alıp besleyebilirsiniz)

** gelelim topraklamaya;

*bütün çeşmeler 6mm kablo ile topraklanmalıdır

Snapshot_20141112.JPG
Snapshot_20141112.JPG

bu yazdıklarım sadece ev içi, sayaç panosuna hiç girmiycemmm :)))

Çeşmeler de mi topraklanıyor?:D
Helal olsun vallahi size. Bu kadar topraklamanın olduğu yerde çeşmeler bile düşünülmüşse helal olsun deyip geçiyorum.
Elektrik kazalarından ölen var mı sizin oralarda.:p

Forum istatistikleri

Konular
129,249
Kullanıcılar
451,645
Son üye
lorddex

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri