Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Mid ile TW ın devrelerindeki ve bağlantılarındaki şaseleri birbirine değmeyecek şekilde crossoverın şase ucuna bağımsız götür yeter.
Ne bobin ne gondansatör ne de hop'ların şeseleri birbirleri ile ilgili olmasın.

Söylediğin şekilde düzelttim hocam PCByi. Ama bu cazırdama sorunu elemanları karttan sökerek test ettiğimde de vardı. Belki bu yüzden değildi ama başka bir sorun olma olasılığı ortadan kalkmış oldu sanırım. Yeni gelen kondansatörler bu işi çözecek gibi hissediyorum

Videoyla beraber Audition'ı da açtım

Hocam videoya baktım ama pek Woofer testi için uygun değil bence.

Benim kabinlerdekiler de tam anlamıyla Woofer değil ama videoda en azından 30-35 Hz bölgesini hareketli görmeyi isterdim.

Audition üzerinden kontrol ettiğimde en alt 40 Hz civarı, ortalamada ise 45 Hz civarı bass var.

Şu videoda 30 Hz civarı basslar mevcut.

@Mr_YAMYAM Bu arada önceki gibi frekans testini yaparken bu sefer grafik oluşturmaya çalışacağım tamamen manuel

Son düzenleme:
Hakli olabilirsin.

Bahsi gecen muzigi (linkini verdigim video) ayni ses sisteminde kaliteli bir kulaklikla dinle. Ardindan da kabinlerinle.

Eger kulaklikla elde ettigin tokluga kabinlerle yaklasamiyorsan demekki kabin olmamis.

Zaten kulaklik kalitesine yaklasan hoparlor de yoktur sanirim.

Asagidaki video yazdigina gore 20 Hz iceriyormus.

Sahsi fikrim 20Hz diye tutturmanin alemi yok. Karni titretmekten baska bir ise yaramiyor.

Ilk verdigim videodaki muzigi kisik sesle dahi dinlediginizde kabinleriniz baslardaki coskuyu verebiliyorsa super.

Ben asla bu istegime ulasamadim. Illaki sesi acmam gerekiyor. Sesi acinca tamam bas sesler hos geliyor ama bu sefer de cevre icin gurultu oluyor.

Zamaninda cok kabin yaptim. En sonunda kabin alayim kurtulayim dedim. Aldim ama gene istegime kavusamadim.

Son düzenleme:
Zaten bu tür videolar bilimsellikten uzaktır.
Gerçek bilimsel testler, bassları yoğun duyduğun sesler değil, hangi frekansları duyduğundur.
Bahsi gecen muzigi ayni ses sisteminde kaliteli bir kulaklikla dinle. Ardindan da kabinlerinle.

Eger kulaklikla elde ettigin tokluga kabinlerle yaklasamiyorsan demekki kabin olmamis.

Zaten kulaklik kalitesine yaklasan hoparlor de yoktur sanirim.
İnsan kulağı frekansmetre değildir. Hangi frekansların kaç db şiddeti ile geldiğini ölçemezler
Bunu ölçebilen tek aygır SPECTRUM ANALYZER denilen abuk subuk aygıtlardır.
Hoparlör veya kulaklık bu frekansları sadece insan kulağına iletirler.
Birisi az kayıpla bir diğeri de daha fazla kayıpla iletebilirler.
Hangisinin daha az kayıpla iletildiğini görebilmek için zilyon dolarlık ölçü aletlerine ihtiyacın vardır.
https://pulsarinstruments.com/products/noise-frequency-real-time-analyser-model-33-class-1/
https://www.pce-instruments.com/eng...l-iso-calibration-certificate-det_5950475.htm
https://www.ap.com/audio-analyzers/

Baksana @Yunusgr 500$ lık SPL metreyi bile alamadı

NOT:
1000$ lık bir kulaklığın örneğin SENNHEIZER HD250 nin verebildiği ses spectrumunu 1 metre uzaktan verebilecek hoparlör çifti 100.000$ civarıdır.

Bu isteklerini yerine getirebilirim.
Benim evdeki amplim veya @ozgurece35 in amplisi artı @Yunusgr ün aporlörlerini bir araya getirebilirsek en kısık seste veya en yüksek seste bile dilediğin frekans bölgesini rahatlıkla duyabilirsin.
Tabii ki bu konu içerisindeki hoparlörlerimizin de belli bir karakteristiği vardır.
20Hz bölgesini asla eşit olarak duyuramazlar. Çünkü zamanının ucuz ürünlerindendir.
Ama 20-30Hz bölgesini 10-20db kadar düşük bile duyurabiliyorlarsa, herhangi kaliteli bir ampliden bu frekans bölgesinin kazancını 10-20db kadar artırmamız yeterli olacaktır.
Zaten literatürde 20Hz sınır dışıdır. İnsan kulağı için alt sınır 32Hz tir.
Bu testi de @sasen1 bizzat yapmıştı.

Son düzenleme:
Sonucta ben kulagimla duyduguma bakarim.

Tek bir kriterim var. Kaliteyi cok dusuk guclerde dahi baslari kulakliktan dinlercesine kabinlerden duyup duymadigima gore degerlendiriyorum.

Sonucta ben kulagimla duyduguma bakarim.

Tek bir kriterim var. Kaliteyi cok dusuk guclerde dahi baslari kulakliktan dinlercesine kabinlerden duyup duymadigima gore degerlendiriyorum.
İyi ya işte.
Bunun koşullarını belirttim.
İyi bir çift hoparlör. (konumuzun özü budur)
İyi bir amplifikatör. (Daha önce bazı arkadaşlar yapmıştı)
Bu dediklerini en iyi şekilde sana @sasen1 anlatabilir.
Çünkü kendisinin yapmış olduğu LM1875 li amplisinin teknik özelliklerini bizzat ölçmüştü.
Daha sonra alçak frekans testini yaptı. Kulaklık ile rahatlıkla duyabildiği sesleri orijinal SONY hoparlörler ile duyamamış idi.
Bu sebepledir ki belli koşullarda da olsa kulaklıkla duyabildiği seviyeye gelebilmek için konumuzu takip edip yamyam gibi ağzını şapırdatarak dolaşıyor
Eminim ki konumuzun sonunda o da böyle bir kabin yapmaya çalışacaktır.
Gönül isterdi ki maddiyat sorun olmasın en azından belli bir bütçe ile (aşırı değil) o da benzer bir kabin yapabilsin.

Bugune kadar kendi yaptigim kabinlerde istegime en yakin sesi 0.2w (kanarya kapi zilinde kullanilirdi) 16 tane minik hoparloru sunta dolabinda actigim deliklere takip, dolabin da icini cabut bez doldurarak elde ettim.

Boylece 3w civarinda bir kabinim oldu fakat cok doyurucu bass elde ettim.

Türk lirasına çevirince anlamsızca sayılar çıkınca vaz geçmiştim abi bende o SPL metreden ne yapayım
Grafiği hazırladım. Hatta çizgisel hale de getirdim. Oda gürültüsü 29-30 dB civarındaydı.

15-55 Hz arasını test ederken sürekli voltajı ayarlamaya çalıştım. Bir süre sonra 3V ile sabitlendi ampli çıkışı. Bende sadece frekansı değiştirerek devam ettim.
100Hz den sonra 10arlı olacak şekilde frekans testine devam ettim Grafikte de bu şekilde zaten.
1W için 1 metre mesafede test ettim. Yine aynı uygulamayı kullandım testte.

Daha önce de belirttiğim gibi testteki tüm sonuçlar telefondaki uygulamanın stabilliğine ve amplinin doğrusallığına göre değişir. Kullandığım multimetrenin hassasiyeti de var ama orada da hep 3V varken test sonucunu kaydettim. Daha profesyonel ölçümde sonuçlar farklı çıkabilir.

20 Hz duymak zaten çok zor. Ama sistem ne kadar aşağı frekansları verebiliyorsa o kadar iyi. İlk videodaki müzikte kabinlerimden güzel ses alıyorum.

Son düzenleme: