Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Tamamdır o halde hoparlörlerin gelmesini bekleyelim. Seas prestige model tweeteri sipariş ettim en geç önümüzdeki hafta sonuna doğru gelecekmiş sitedeki bilgiye göre.

Visaton mid hoparlörü sipariş vermek için bekliyorum şuan gümrükten dolayı.
Bu mid hoparlör için 450-13000 olarak bi frekans aralığı verilmiş ama grafikte yaklaşık 700 ile 6000 hz arasında lineer sayılabilecek bi aralık var gibi anladım. Teknik anlamda yanlış bir bakış açısı olabilir :)

Hassasiyet olarak Mid 90 dB tiz 91dB şuanda.

Hoparlörler geldiğinde testlerini yaparız direkt.
Mid ve tizlerin teknik verileri yazılanlara uygun çıkarsa dadından yinmez.
Midlerin lineer aralığı 700Hz civarı ise bass kondansatörünü daha da küçültmek gerekebilir. Takribi 6uF civarı bass kondansatörü uygun olur.
Orijinal devrede bunlar kaç uF idi acaba.

Mid ve tizlerin teknik verileri yazılanlara uygun çıkarsa dadından yinmez.
Midlerin lineer aralığı 700Hz civarı ise bass kondansatörünü daha da küçültmek gerekebilir. Takribi 6uF civarı bass kondansatörü uygun olur.
Orijinal devrede bunlar kaç uF idi acaba.
Sanırım bass için 10 uF kullanmışlar. Yanlış görmedi isem bobinden sonra paralel bağlı görünüyor.

Son düzenleme:
Sanırım bass için 10 uF kullanmışlar. Yanlış görmedi isem bobinden sonra paralel bağlı görünüyor.
Kesim frekansına göre zaten 10uF civarı olmalıdır demiştim.
Mid kondansatörünün 33uF olması lazım. TW kondansatörü de 1.5uF ila 3.3uF arasında olabilir. İdeal değer 2.2uF.

---Güncelleme---

Kabin boyutunda tekrar küçültmeye gittim. İç hacmi 89 litreye düşürdüm. Son durumda görüntü bu şekilde olmuş oluyor. 104x40x21

Hoparlörlerin vida kısımlarını da gizlemek için ön kapak alacağım. Bu malzemeyi MDF düşünüyorum. Bu şekilde sadece hoparlörlerin konileri görünecek. Şuan için kapalı ön kapak yapmayı düşünmüyorum.

Yalıtım için bundan 4 tane alırsam yeter gibi https://www.hepsiburada.com/gcs-araba-taban-yalitim-doseme-arac-izolasyon-kecesi-p-HBV00001848YQ

Abi eğer bana kızmassan sana bişey soracağım. :) Bu ön kısmı daha şık hale nasıl getirebiliriz? Hoparlörlerin dizilimi açısından? :)

Piyasada satılan kule tipi hoparlörler gibi düzenlediğimde eşit kabin dağılımı olmuyor maalesef.

1649878234356.png

İleride lazım olursa diye şuan kullandığım crossover devresinin şemasını da ekledim. Daha önce gördüklerinize benzemeyebilir, kusura bakmayın :D

Ekli dosyalar

• d1e80eb9-bcff-4065-b869-b0b97d089280.jpg
    d1e80eb9-bcff-4065-b869-b0b97d089280.jpg
    159.5 KB · Görüntüleme: 9
Hoparlörlerin yerleşimini bölmelere ortalayarak yaparsan hem estetik olur hem de teknik olur.
Yani iç deliklerin tam karşısına gelecek şekilde

En 21cm çok düşük kalır. Hoparlörler zaten o kadar.
En az 25 yapabilirsin. O bile uygun malzeme bulabilirsen.
İki bass hoparlörü altta olacak şekilde de yapabilirsin. Sadece bass deliğini yukardan açman lazım. Bu da rezonance chamber olur zaten. Ancak bu durumda bu bölmeye bakan delik ufak olmalı ve iyi hesaplanmalıdır.

Aslında iç ölçü 21 cm idi. Ön kapağı 25 cm olarak hesapladım. Hoparlörlerin yerleştirildiği delik ise 185mm olarak belirtilmiş. Ön kapak en az kaç olmalı? Malzeme 180mm sunta :D Belki ön kapağı genişletip yüksekliği kısabiliriz bi ihtimal.

Hoparlör dizilimi için alt alta bassları dizip, mid ve tweeterın da kabinin tepesinde olması çok şık görünüyor aslında ama burada ciddi hesaplama gerekiyor dediğin gibi.

Ön kapak 25cm olsun. Kenarlar zayıf kalmasın.
Basslar altta olunca da olur. Bass reflex deliğini yukarı alırız. Ara bölme deliğini de hesapladık mı o da miss gibi olur.

İç delikleri 13 cm olarak hesapladım. Titreşim olmaması için de iki tane destek koydum. 5 cm çapındaki portu da arkaya üste taşıdım. Bunun kesin hesaplamasını nereden yapabiliriz?
Alt bölmeleri eşit olacak şekilde ayarladım.
1649882157871.png

Hoparlörlerin arkasındaki delik biraz büyük olsa daha iyi olmaz mı? Basıncı karşılayabilmesi için. Çünkü buradaki iki bass hoparlör ses çıkarmak için cebelleşirken dışarıya da yeterince basınç gönderemezse boğulabilirler diye düşünüyorum :) 12 cm çap ideal midir burası için? Montajladıktan sonra tekrar sökmek gerekir mi acaba kabini :D Bu deliğin açılacağı plaka 21x67cm yaklaşık. Bu çapta bir açıklık sorun olmaz sanırım.

Üsteki çıkıştan hemen önceki delik ile port yine 5 cm çapında olsa nasıl olur?
Nette bu tip kabin yok, genelde ya bolu kullanılıyor yada koridor gibi kabin içinde dolaşan port tasarımları var.