Karsilastirici Devresi(Comparator)

pdf bulmanız zor, kitabı almanız lazım,
şuana kadar kitabı alıp pişman olan duymadım.
Bende kullanıyorum.

Aslında sadece pic de çözüm değildir, biraz analog ve digital elektronik bilmek
veya anlayabilmek şart.

Tabiki şart :) Onları bilmeden zaten bişey yapamazsın ki, hazır kodları ve devreleri yaparsın en fazla :)

Tamamdır o kitabı alıcaz demekki, ama şunu soruyum sayfalarca tanım ve sıkıcı anlatım yok değil mi? Yani internette bulunan sıkıcı c programlama pdfleri gibi. Ve c bilen birisi ccs c ile pic programlayabiliyor. Ama ccs c ile pic programlayabilen biri c dilinde program yazabilir mi? Yani önce c yi mi yoksa ccs c yi mi öğreniyim? Hangisi kolay?

Proton diye bi dilden bahsediliyo basic tabanlı saygıdeğer bi abim önerdi. Ne düşünüyorsunuz bu dille ilgili?

Benim tek amacım pic programalamak değil aynı zamanda basit programlar yazabilmek. Ve dilimi geliştirdiğimde program yazarken sorun yaşamamak.

"Tamamdır o kitabı alıcaz demekki, ama şunu soruyum sayfalarca tanım ve sıkıcı anlatım yok değil mi? Yani internette bulunan sıkıcı c programlama pdfleri gibi."

Evet sıkıcı anlatımlar heryerde var.
Bilmiyorsanız, sevmiyorsanız sıkılırsınız,
Öğrenmek istiyorsanız, seviyorsanız sıkılmazsınız,
Serdar hocanın kitabının güzelliği, uygulama ile beraber gitmesi,
bu nedenle kitap akıcı, öğretici, ihtiyaçları karşılıyor.
Bu kitabı anlatmaya gerek yok, ccs c öğrenmek isteyenlere %90 tavsiye bu kitapdır,
kitap hakkında çok konuşuldu, ve ben kitapdan karda sağlamıyorum :) bu yüzden fazla anlatmaya gerek yok.

"Ve c bilen birisi ccs c ile pic programlayabiliyor. Ama ccs c ile pic programlayabilen biri c dilinde program yazabilir mi?"
ccs c ansi c uyumludur,
ccs c öğrenmenin
ansi c kullanan herhangibaşkabir c derleyicisi ile çalışmakta elbette katkıları olur,
fakat c yi hiç bilmeyen biri öncelikle biraz c altyapısı sahibi olmak zorundadır ki ccs c yi serdar hocanın kitabından öğrenebilsin.

Bunun için devc++ programını netten indirip,
ya netdeki c anlatımlarıyla,
yada forumdada birçok konuda tavsiye ettiğimiz c kitaplarıyla,
yada üniversitelerin c ders notlarıyla,
c dilini öğrenip devc++ programıyla biraz araştırma yapmalıdır.

Bu anlattıklarım, kimi için 3 gün,
kimi için 1 aylık bir süreçte,
elle tutulur uygulamalar ortaya koyacak beceriler kazanmayı sağlar.

Ayrıca pic veya md. (mikrodenetleyici) programlamayı anlamak için,
öncelikle asm dili ile başlanmalı,
md.nin donanım yapısı anlaşılmalıdır,
yoksa saçma sapan sorular sormak zorunda kalabilirsiniz,
örneklerini sıklıkla yaşıyoruz.

Ansi c nedir; kısaca, uluslararası geçerlilik kazanmış c standartlarıdır diyebiliriz,
detaylı bilgi için kendiniz araştırma yapınız.

"Tamamdır o kitabı alıcaz demekki, ama şunu soruyum sayfalarca tanım ve sıkıcı anlatım yok değil mi? Yani internette bulunan sıkıcı c programlama pdfleri gibi."

Evet sıkıcı anlatımlar heryerde var.
Bilmiyorsanız, sevmiyorsanız sıkılırsınız,
Öğrenmek istiyorsanız, seviyorsanız sıkılmazsınız,
Serdar hocanın kitabının güzelliği, uygulama ile beraber gitmesi,
bu nedenle kitap akıcı, öğretici, ihtiyaçları karşılıyor.
Bu kitabı anlatmaya gerek yok, ccs c öğrenmek isteyenlere %90 tavsiye bu kitapdır,
kitap hakkında çok konuşuldu, ve ben kitapdan karda sağlamıyorum :) bu yüzden fazla anlatmaya gerek yok.

"Ve c bilen birisi ccs c ile pic programlayabiliyor. Ama ccs c ile pic programlayabilen biri c dilinde program yazabilir mi?"
ccs c ansi c uyumludur,
ccs c öğrenmenin
ansi c kullanan herhangibaşkabir c derleyicisi ile çalışmakta elbette katkıları olur,
fakat c yi hiç bilmeyen biri öncelikle biraz c altyapısı sahibi olmak zorundadır ki ccs c yi serdar hocanın kitabından öğrenebilsin.

Bunun için devc++ programını netten indirip,
ya netdeki c anlatımlarıyla,
yada forumdada birçok konuda tavsiye ettiğimiz c kitaplarıyla,
yada üniversitelerin c ders notlarıyla,
c dilini öğrenip devc++ programıyla biraz araştırma yapmalıdır.

Bu anlattıklarım, kimi için 3 gün,
kimi için 1 aylık bir süreçte,
elle tutulur uygulamalar ortaya koyacak beceriler kazanmayı sağlar.

Ayrıca pic veya md. (mikrodenetleyici) programlamayı anlamak için,
öncelikle asm dili ile başlanmalı,
md.nin donanım yapısı anlaşılmalıdır,
yoksa saçma sapan sorular sormak zorunda kalabilirsiniz,
örneklerini sıklıkla yaşıyoruz.

Ansi c nedir; kısaca, uluslararası geçerlilik kazanmış c standartlarıdır diyebiliriz,
detaylı bilgi için kendiniz araştırma yapınız.

Anlaşıldı daha önce ne kadar pascalla yüzeysel bişeyler yapmış olsamda ve programlama mantığını bilsem de benim önce c öğrenmem lazım. Yani C nin alanı da çok geniş. Önce c yi öğreniyorum(şuan çalışıyorum) zaten sonra c++ yı ve c# kısa sürede çözerim o arada da ccs c ile devam. Yani temel olarak c yi öğrenmem şart. Bi yandan da basic e devam.

Önerileriniz ve tavsiyeleriniz için sonsuz teşkkürler :)

şuanki proton ve swordfish compiler yeni sürümleri c ve türevlerini özellikleri ve komutları bakımından epey geride bıraktı.

ayrıca içerisine asm girebiliyorsunuz. (not sadece picler için)

MAIN_LOOP hocam siz ccs c kullanıyormuydunuz?
Kullanıyorsanız güzel bir karşılaştırma yapardınız bize.
Bende biraz proton vs. demi öğrensem diyordum,
siz söyleyince yine ilham geldi...

Vay be konu bi entegre sorusundan nerelere geldi :) Şuan C öğreniyorum paralelinde microcontrollerlarla ilgili araştırmalara devam. Main_Loop hocamın tavsiyesi üzerine basic e de başladım. Proton önermişti basic tabanlıymış, demekki basic bilmek lazım önce az da olsa. Ama şuan bir de şu arduino olayı çok ilgimi çekti. Arduino programlamak istedim. Arduino mu kendim yapıyım dedim atmega programlamayı araştırdım. Yabancı bi adam JTAG kart lazım dedi. Jtag programlama kartı yapalım dedik ondada pic varmış şimdi pic programlama kartı yapıcam :D

Trying to Make My Own Arduino - Arduino Forum
(Dexter's Lab Benim :)

Bakalım nereye kadar gidecek :D

MAIN_LOOP hocam siz ccs c kullanıyormuydunuz?
Kullanıyorsanız güzel bir karşılaştırma yapardınız bize.
Bende biraz proton vs. demi öğrensem diyordum,
siz söyleyince yine ilham geldi...

c ile çok program yazdım.çoktan kastım profesyonel olarak 5 proje vermişimdir.
ama proton ile haşır neşir olduktan sonra abartmyorum teslim ettiğim 50-60 projem var. halende proton yeni versiyonu ile devam ediyorum. mükemmel komutlar var.devir artık hız devri hızlı proje vermediğiniz zaman asm de bilseniz asm ile makinaya takla açtırsanız bile müşterinin gözünde boş. zamanında teslim uygun fiyat para kazandırıyor. çünkü elektronikten anlamayan insanlara sizin yazdığınız dil çok ilgilendirmiyor. Bu sebeple proton picler konusunda baya bir yol katetti.Benim etrafımda bir çok arkadaşım benim gibi C den protona geçti keza protonda micropascala geçende var ama c ye geri dönen görmedim :)
ben şu dil iyidir şu dil kötüdür demiyorum hepsinin kendince üstünlükleri var sadece prton yukarıdada belirttiğim gibi pic için çok yol katetti. birde basic dili olmaktan çıktı.pice özgü komutlar felan var artık. c de for next yokmu yada while wend. if endif neredeyse her dilde var. sonuçta c de protonda micropascalda high level diller yani insana yakın. fpga programlama dillerindede bir çok ingilizce kısaltmalı komut var ozaman hepsi basic benim gözümde. bi basic kötüdür furyası var etrafta. Hadi ozaman mcu lara paralel işlem yaptırsın basic olmayan diller :) kimse yaptıramaz nihayetinde bunu dil değil mcu belirler ve öyle bir şey yok. he içinde birkaçtane cpu olur ki zaten fpga lar bunun için çıktı.

mesela ilginç bir komut xin-xout power line iletişim için.

Syntax

XIN
DataPin , ZeroPin , {Timeout , Timeout Label} ,
[Variable{,...}]

Overview

Receive X-10 data and store the
House Code and Key Code in a
variable.

Operators

• DataPin -

• a constant (0 - 15), port.bit, or variable, that
    receives the data from an X-10 interface. This pin is automatically made an
    input to receive data, and should be pulled up to 5 Volts with a 4.7K Ohm
    resistor.
  • ZeroPin - a constant (0 - 15), port.bit, or variable, that is
    used to synchronise to a zero-cross event. This pin is automatically made an
    input to received the zero crossing timing, and should also be pulled up to 5
    Volts with a 4.7K Ohm resistor.
  • Timeout - an optional value that allows program continuation
    if X-10 data is not received within a certain length of time. Timeout is
    specified in AC power line half-cycles (approximately 8.33 milliseconds).
  • Timeout Label - where the program will jump to upon a timeout.
Example

DIM
HOUSEKEY AS WORD
CLS
LOOP:
XIN
PORTA.2 , PORTA.0 , 10 , NODATA , [HOUSEKEY] ' Receive X-10 data,go to NODATA if none

'
Display X-10 data on an LCD

PRINT
AT
1 , 1 , "House=" , @HOUSEKEY.BYTE1 , "Key=" , @HOUSEKEY.BYTE0
GOTO LOOP
' Do it
forever

NODATA:
PRINT
"NO DATA"
STOP

Bugünden tezi yok bende basic e başlıyorum.
Dün biraz pic için basic dillerini kurcalamıştım,
hatta pic programlamak için kullanılan tüm derleyicileri araştırdım,
temel olarak c ve basic olarak ayrılıyorlarmış yeni öğrendim (üst seviye diller için)
şimdi biraz daha araştırayım birazdan tekrar dönerim.

Hangi derleyiciyi tavsiye edersiniz,
kaynak tavsiyeniz var mı?

Yanlış anlamıyorsam ds18b20, dht11 gibi entegrelerle iletişim kurmak içinde, 1 wire tarzı iletişimlerdede çok işe yarar.
x-10 xin-xout power line iletişim nedir bilmiyorum,
güç hattı üzerinden iletişimle alakası yoktur değil mi?

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,553
Son üye
baran.3230

Yeni konular

Geri