Kaynak önerisi

Doğru diyorsun ustam. Senin ellerinden öperim. Saygılarımla. Ben bu işe sadece meraklı değilim. Evet meraklıyım ve seviyorum bu işleri. aynı zamanda bu alanın üniversitesinden mezun oldum yani hayatım boyunca yapacağım bir iş olacak bu yüzden benim benden beklenen herşeyi yapacak kadar kendimi geliştirmem lazım. OKulda herşey öğrenilmiyor işte sadece size yabancı gelen malzemelerin isimlerini biliyorum sadece. Tek fark o. Artvinli abinin soruları kafamı daha fazla çalıştırmaya ve çözüm aramaya sevk etti. yeni bilmediğim şeyleri araştırıp öğrenmeme yaradı. Zaten bana üzerinde böyle kafa yoracağım örnek uygulamalar ve sorunlar lazım. Yarın başka bir gün çalışacağım yerde benden böyle sorunları çözmemi bekleyecekler çünkü. Yukarda yazdığım şeylerde okulda öğrendiğim uygulamada kullandığım şeyler aslında yabancı bir dil değil. Tamir ettiğiniz elektronik kartların üzerindeki şeylerin bilgisayar üzerinde hazırlanan şemadaki isimleri bir çoğu. Ama çok lüzumlumu değil tabi. Önemli olan bu işi uygulayabilmek ustası olmak.
güzel insan, mühendislik dediğin etiket bile ikiye ayrılır. birincisi herkesin hayal ettiği masa başı işi olan tasarım mühendisliğidir. ikinci kısım ise en kirli iş olan tamircilik dahil uygulama mühendisliğidir. uygulama mühendisi çizimle tasarımla uğraşmaz. yapılan sistemleri uygular Bakım ve tamirini yapar. masa başı iş ona batar.
daha evvel forumda örnek olarak paylaştım. 9 yıl hatchery de fransızlarla çalıştım. yılın 8 ayı iş 4 ay tatildi. ilk yıldan itibaren fransızlar fransaya tatile giderken mekanın bekçiliğini bana yaptırdılar, başka yere gitmeyeyim diye. güzel ülkemin ortak patronları yazın bana verilen maaşı masraf olarak görüyorlardı. normal şartlarda benim yaptığım işi mühendislerin yapması gerekiyordu (diploma şart). beni 5 yıl boyunca hiç bir dış göreve göndermediler. sonra transferler için dışarı gönderdiklerinde adamlar Türk olarak beni gördüklerinde hepsi şaşırdı. diğer işletmeden gelen mühendisler bana hangi üniversite diye soruyorlardı. ben mühendis değilim dediğimde bana inanmıyorlardı. ki bunu bir çok kez yaşadım. nede olsa o yıllarda Türkiye'de toplamda 8 tane hatchery işletmesi vardı.
yani hayat bize nasıl güleceğini göstermez. 1999 - 2000 krizinde şirket iflas etti ve işsiz kaldım. o sektörden uzaklaştım. sektörde bulduğum işlerde hep diploma istediler. bende kendime yeni alanlar buldum. hayat devam ediyor. çocukluğumun hayali olan radyo televizyon tamirciliği yapmadım ama emekli olduktan sonra kart tamirini öğrendim ve yaptım. 35 yıl beklemiş bir hayal. yaptığın işten zevk al, hem mutlu olursun, hem de yorulmazsın. bütün işlerde olduğu gibi yerinde saymak olmuyor, hep ileriye - gelişmeye açık ol ve takip et. çenemi düşürdün benim kendine iyi bak evlat.

güzel insan, mühendislik dediğin etiket bile ikiye ayrılır. birincisi herkesin hayal ettiği masa başı işi olan tasarım mühendisliğidir. ikinci kısım ise en kirli iş olan tamircilik dahil uygulama mühendisliğidir. uygulama mühendisi çizimle tasarımla uğraşmaz. yapılan sistemleri uygular bakım ve tamirini yapar. masa başı iş ona batar.
daha evvel forumda örnek olarak paylaştım. 9 yıl hatchery de fransızlarla çalıştım. yılın 8 ayı iş 4 ay tatildi. ilk yıldan itibaren fransızlar fransaya tatile giderken mekanın bekçiliğini bana yaptırdılar, başka yere gitmeyeyim diye. güzel ülkemin ortak patronları yazın bana verilen maaşı masraf olarak görüyorlardı. normal şartlarda benim yaptığım işi mühendislerin yapması gerekiyordu (diploma şart). beni 5 yıl boyunca hiç bir dış göreve göndermediler. sonra transferler için dışarı gönderdiklerinde adamlar Türk olarak beni gördüklerinde hepsi şaşırdı. diğer işletmeden gelen mühendisler bana hangi üniversite diye soruyorlardı. ben mühendis değilim dediğimde bana inanmıyorlardı. ki bunu bir çok kez yaşadım. nede olsa o yıllarda Türkiye'de toplamda 8 tane hatchery işletmesi vardı.
yani hayat bize nasıl güleceğini göstermez. 1999 - 2000 krizinde şirket iflas etti ve işsiz kaldım. o sektörden uzaklaştım. sektörde bulduğum işlerde hep diploma istediler. bende kendime yeni alanlar buldum. hayat devam ediyor. çocukluğumun hayali olan radyo televizyon tamirciliği yapmadım ama emekli olduktan sonra kart tamirini öğrendim ve yaptım. 35 yıl beklemiş bir hayal. yaptığın işten zevk al, hem mutlu olursun, hem de yorulmazsın. bütün işlerde olduğu gibi yerinde saymak olmuyor, hep ileriye - gelişmeye açık ol ve takip et. çenemi düşürdün benim kendine iyi bak evlat.
anlıyorum sizi efendim. Dediğiniz gibi ilerlemeye ve gelişmeye çalışıyorum. Ve sevdiğim şeyi yapıyorum. Kimse beni burada zorla tutmuyor emin olun ☺️
Bence herkes gibi ( bende dahil ) aynı hataya düşüyorsunuz ;)

Evet programlama öğrenmek gayet güzel hoş bir iştir. Lakin programlama öğrenmeye gelene kadar bir çok aşama hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Kısa bir soru ile örnek vermek istiyorum :

1 : 5 Adet 3 fazlı asenkron motor ile çalışan bant var. Sizden bu bantların hızlarının ayarlanmasını istiyorlar ve bantlarda ürün geçişi sıklaşıp bant dolmaya başlayınca durması gerekiyor.

Nasıl bir çözüm üretirsiniz ? hangi ürünleri / malzemeleri kullanırsınız ?

2 : Bir proje yapmanız gerekiyor pic16f628A kullanacaksınız 3 tane 220 volt AC ile çalışan elektrik süpürge motoru var. 3 tane buton var ve 3 tane de lamba var diyelim 220 volt ac lamba.

Enerjiyi verdiğiniz anda 1. motor çalışacak 5 sn sonra 2. motor 5 sn sonra da 3. motor çalışacak hepsi birlikte 3 dk çalıştıktan sonra 1. motor duracak ve 5 sn boyunca 1. lamba yanacak söndü mü tekrar 1. motor çalışmaya başlayacak. 1. sonra 2. motor duracak ve 2. lamba 5 sn boyunca yanacak lamba söndü mü 2. motor tekrar çalışmaya başlayacak ve 3. motor duracak 3. lamba 5 sn yanacak sönünce 3. motor tekrar devreye girecek sistem bu şekilde sonsuz döngüde çalışırken 1. butona basıldığı anda 1. motor durup lamba yanacak taa ki butonu tuttuğunuz sürece buton bırakılınca lamba sönüp motor devreye girecek, 2. buton ikinci motoru durdurup 2. lambayı yakacak bırakılınca lamba sönüp motor devreye girecek 3. buton da aynı şekilde 3. motoru durdurup lambayı yakacak çekince lamba sönüp motor devreye girecek.

Bu tarz bir ürün ortaya koymanız gerekiyor diyelim ki yazılım kısmını hiç sorunsuz yaptınız fakat elektronik devre şeması hakkında nasıl bir yol kullanırsınız Biraz bilgi verebilir misiniz ?

Konu biraz uzun oldu ama ilginizi çekerse sizi çok başka bir dünya ile tanıştırmak istiyorum.
Abi bu şemaya benzer bir şema proteus ile hazırlayıp atarsan çok makbule geçer

İlk soruda ki gibi bir durumda sanırım aklıma gelen ilk şey ilk önce bantların belirli konumlarını Optik yada Fotoelektrik sensörler ile desteklemek olur ki ilk önce sistem bant üzerinde ne kadar ürün var ne kadar ürün yok bunu tanımlayabilsin. Eğer bantta ürünler birikmişsse ve sıkışık bir durum oluştuysa sensörler sayesinde 3 fazlı asenkron motorlara bir sinyal gönderilmesi gerekiyor. Motorların hızını kontrol etmek için her bir motor için ayrı ayrı VFD kullanmam gerekir. Sensörlerden gelen verileri işlemek ve motorları kontrol etmek ve VFD lere uygun komutları göndermek için PLC de kullanmam gerekir. Tabii birde sistemin izlenmesi ve gerektiğinde manuel müdahale için bir HMI paneli kullanmakta verimliliği arttırırdı.

Kullanacağım VFD Siemens Sinamics V20 yada Schneider Altivar 12 olabilir. Banner QS18 serisi sensörler kullanabilirim. Siemens S7-1200 gibi bir PLC kullanılabilir Siemens KTP700 HMI kullanılabilir. Tabi devre üzerinde bağlantı şemasını düzgün yapmak için datasheetlerinden kesinlikle yardımda alırdım. Benim aklıma gelen çözüm bu şekilde daha profesyoneller belki daha kolay bir çözüm üretebilir ama ben daha profesyonel bile değilim 🥲🥲🥲
----------------------------------------------------------
Hocam bu soru üniversite final ödevi projesi gibi soru olmuş yazılım kısmını sorunsuz yaptığım bir senaryoda sadece sistemin çalışmaya elverişli duruma gelmesi için elektronik devre şemasını uygun şekilde hazırlamam gerektiğini farz edersek İlk önce PIC16F628A mı alır devrenin baş köşesine bi güzel konumlandırırım. PIC mikrodenetleyici ve diğer düşük voltajlı bileşenler için 5V DC güç kaynağı kullanırım. Elimde 3 adet 220 v AC ile çalışan motor ve 3 adet lamba var. PIC mikrodenetleyicisi düşük gerilimli sinyaller üretir, bu nedenle röleler ile bu sinyalleri yüksek gerilimli motorları ve lambaları kontrol edebilecek hale getirmem lazım. Her bir motor ve lamba için birer Röle modülü kullanırım toplamda 6 tane. Rölelerin bobinlerini beslemek için 12V DC kullanırım. Mikrodenetleyicimi yüksek voltaj ve gürültüden korumak benim asli görevlerimden biridir. Mikrodenetleyici ile röleler arasında izolasyon sağlamak için optoisolatorler kullanırım. Röle bobinlerinde oluşabilecek ters EMF voltajını yok etmek için her röleye paralel olarak diyot bağlarım. Optoisolatorleri sürmek için transistörler kullanırım. Motorları manuel olarak kontrol etmek için 3 adet buton kullanırım ve mikrodenetleyicinin dijital giriş pinlerine bağlarım. Buton1 RB0 Buton2 RB1 Buton3 RB2 sonra her buton için 10k lık pull-down direnç kullanırım. Optoisolatorlerin giriş ledlerini mikrodenetleyicinin dijital çıkış pinlerine bağlarım. Motor1 Kontrol RA0 Motor2 Kontrol RA1 Motor3 Kontrol RA2 Lamba1 Kontrol RA3 Lamba2 Kontrol RA4 Lamba3 Kontrol RA5 Optoisalatorlerin çıkışlarını transistörlerin bazlarına 1 k seri direnç ile bağlarım. Transistörlerin kollektörlerini rölelerin negatif uçlarına bağlarım. Transistörlerin emitter uçlarını ise toprağa bağlarım. Rölelerin pozitif uçları 12V luk güç kaynağına bağlarım. Röle bobinlerine paralel olarak diyotlar bağlarım diyotların katot uçları rölenin pozitif ucuna, anot uçları negatif ucuna gelecek şekilde. Rölelerin normalde açık ve ortak kontaklarını motorlara ve lambalara bağlarım. Motorların ve lambaların diğer uçlarını 220V AC güç kaynağına bağlarım. ( teoride böyle aklımda şekillendi de pratikte yapiyim dedim beceremedim hocam lütfen bu şemayı proteusta hazırlayıp bana resmini gönderir misiniz nerede yanlış yapıyorum görmek istiyorum kafayı yicem sabahtan beri :D )

Abi çok güzel sistem ya bende bu seviyeye gelmek istiyorum işte 🥲

hem uygulama hazırlayıp hemde progrmalamaya çalışırken öğrenmek istiyorum hocam benim kafam o şekilde öğreniyor öyle söyliyim başka türlü öğrenemiyor öğrenmeye çalışırken aynı zamandada elimin altında uygulama yapmam lazım 😅 😅
Aslına bakarsanız benim anlatmak istediğim şey şu :

Bir elektronik devreyi yapıyorsunuz masa başında çatır çatır bütün işlemleri yapıyor, lakin çıkış elemanları olan motor lamba vs yüklere bağladığınız zaman denetleyici sapıtıyor...
En temel olarak göze görünen şey parazit alması oluyor.

Mesela insanlar optokuplor denen elemanı bir kurtarıcı olarak görüyor ama emin olun hiç bir işe yaramıyor tek başına :)

Evet aslında @alarmko ustamın dediği de çok doğru her şey bir led yakmakla başlıyor. @paskomya hocamın dediği de çok doğru.

Elektronik devre sorusunda sorduğum sorunun aslında temel mantığını şu linkte anlatmaya çalıştım...

https://www.kontrolkalemi.com/forum...röle-çıkış-devresi-şeması-ve-hakkında.146022/

Bir mikro denetleyicinin parazitlerden etkilenmemesi için en temel yapılması gerekenleri vs.

Bir tia portal kullanmayı öğrenmek gerçekten zor bir konu en azından ben çok uğraşmıştım çözmek için ve bir çok şeyi de halen çözememiştim ama şu an bütün bildiklerimi unuttum gitti :)

Bir tasarımcı bir teknik personel en azından bir kaç marka model sürücüyü bilmeli ve sorunsuz kullanabilmeli örneğin Abb acs 355 yada schneider atv312 vs yani terminalden nasıl yol verilir pot nasıl bağlanır motor nasıl bağlanır vs

Emin olun bir sürücüyü öğrendikten ve uyguladıktan sonra bunu plc ile birleştirmeye çalıştığınız zaman tadından yenmiyor....

PNP sensör nedir NPN sensör nedir nasıl bağlanır plc de bağlantısı nasıl olur kumanda ile nasıl kullanılır vs

Ama işin analog kısmını sensörleri sürücüleri vs öğrenmeden direk pic e yada plc ye yönlendiniz mi işin diğer tarafları kalıyor bu da başarısızlık yada başarının gecikmesi ile sonuçlanıyor.

artvinli güzel insan, bana hoca deme, hoca camide olur. hepimiz haklıyız. bizler burada yol göstericiyiz ve olmalıyız. kişinin yaptığı doğruyu da söyleriz hatasını da. ki tam doğruyu öğrensin. onların yeri bir şeyler yapmak yerine yol gösteririz. yaptıkları şeylerdeki eksikleri tamamlaması için destek oluruz. burada yani bodrum'da dönem ödevi, performans ödevi gibi proje ödevi konusunda bir çok öğrenciye geçer not aldıkları projeler yaptım ve hepsi sınıf geçti. tasarım onların işi, tasarımı çalışır hale getirmek benim işim. aradaki fark çok büyük. yeri geldi yazılımcı arkadaştan yardım aldım. bu bilgi kullanmaktır. elektrikte senaryo bir tanedir, çözüm onlarcadır. işimi yaparken herkesten yardım alırım hatta çocuktan bile. önemli olan başarıdır. sistemin/ tasarımın çalışmasıdır. yani her şeyi kendim yapmak zorunda değilim.

anladım hocam.
Aslına bakarsanız benim anlatmak istediğim şey şu :

Bir elektronik devreyi yapıyorsunuz masa başında çatır çatır bütün işlemleri yapıyor, lakin çıkış elemanları olan motor lamba vs yüklere bağladığınız zaman denetleyici sapıtıyor...
En temel olarak göze görünen şey parazit alması oluyor.

Mesela insanlar optokuplor denen elemanı bir kurtarıcı olarak görüyor ama emin olun hiç bir işe yaramıyor tek başına :)

Evet aslında @alarmko ustamın dediği de çok doğru her şey bir led yakmakla başlıyor. @paskomya hocamın dediği de çok doğru.

Elektronik devre sorusunda sorduğum sorunun aslında temel mantığını şu linkte anlatmaya çalıştım...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/piclerde-parazitsiz-besleme-ve-röle-çıkış-devresi-şeması-ve-hakkında.146022/

Bir mikro denetleyicinin parazitlerden etkilenmemesi için en temel yapılması gerekenleri vs.

Bir tia portal kullanmayı öğrenmek gerçekten zor bir konu en azından ben çok uğraşmıştım çözmek için ve bir çok şeyi de halen çözememiştim ama şu an bütün bildiklerimi unuttum gitti :)

Bir tasarımcı bir teknik personel en azından bir kaç marka model sürücüyü bilmeli ve sorunsuz kullanabilmeli örneğin Abb acs 355 yada schneider atv312 vs yani terminalden nasıl yol verilir pot nasıl bağlanır motor nasıl bağlanır vs

Emin olun bir sürücüyü öğrendikten ve uyguladıktan sonra bunu plc ile birleştirmeye çalıştığınız zaman tadından yenmiyor....

PNP sensör nedir NPN sensör nedir nasıl bağlanır plc de bağlantısı nasıl olur kumanda ile nasıl kullanılır vs

Ama işin analog kısmını sensörleri sürücüleri vs öğrenmeden direk pic e yada plc ye yönlendiniz mi işin diğer tarafları kalıyor bu da başarısızlık yada başarının gecikmesi ile sonuçlanıyor.
Ben teorik biri değilim pek fazla. Bir şeyi kendi elimle yapmam kurcalamam lazım. Bilgisayarda çizeriz ederiz tamam ama onları gerçektede tek tek uğraşıp bir araya getirmekle uğraşmam gerekiyor gerçekten kafamın alması için. Ama onun için önce similasyonda eksiksiz olması lazım yoksa tatmin olmuyorum @paskomya ustamın söylediğine katılıyorum. Mühendisler ikiye ayrılır biri masa başında olmayı sever biri sahada olmayı ben sahada olmayı seviyorum.

artvinli güzel insan, bana hoca deme, hoca camide olur. hepimiz haklıyız. bizler burada yol göstericiyiz ve olmalıyız. kişinin yaptığı doğruyu da söyleriz hatasını da. ki tam doğruyu öğrensin. onların yeri bir şeyler yapmak yerine yol gösteririz. yaptıkları şeylerdeki eksikleri tamamlaması için destek oluruz. burada yani bodrum'da dönem ödevi, performans ödevi gibi proje ödevi konusunda bir çok öğrenciye geçer not aldıkları projeler yaptım ve hepsi sınıf geçti. tasarım onların işi, tasarımı çalışır hale getirmek benim işim. aradaki fark çok büyük. yeri geldi yazılımcı arkadaştan yardım aldım. bu bilgi kullanmaktır. elektrikte senaryo bir tanedir, çözüm onlarcadır. işimi yaparken herkesten yardım alırım hatta çocuktan bile. önemli olan başarıdır. sistemin/ tasarımın çalışmasıdır. yani her şeyi kendim yapmak zorunda değilim.
@paskomya abi bir firmada iş başı yaptığınız zaman size yol gösterici kimse vermiyorlar yada alın size arge zamanı şu işi tasarlayın da demiyorlar.

Nasıl ki ay sonu bankamatik kartını taktığınız zaman tıkır tıkır paranızı almak istiyorsunuz, işveren de sizden çatır çatır iş istiyor.

Gece vardiyası saat 03:35 bir arıza çıkıyor müdahale için gidiyorsunuz bant durmuş üretim şişmiş ve şefi amiri memuru müdürü sekreteri hepsi gözünüzün içine bakıyor, hadi usta hadi usta hadi usta oluyor ve stres başlıyor. orda işi yürütmeniz gerekiyor. o arızayı bulup o motoru döndürürseniz maaşınız yatıyor yoksa ustacığım yollarımızı ayırmamız gerekiyor diyo kapının önüne koyuyorlar. koymasalar da verdikleri para ile ev kirası ödemekte zorluk yaşıyorsunuz.

Amacım okul bittikten sonra bir gerçek hayat var bu hayatı gözler önüne perde arkasından sermektir sakın yanlış anlaşılma olmasın. sevgilerimle.
anladım hocam.

Ben teorik biri değilim pek fazla. Bir şeyi kendi elimle yapmam kurcalamam lazım. Bilgisayarda çizeriz ederiz tamam ama onları gerçektede tek tek uğraşıp bir araya getirmekle uğraşmam gerekiyor gerçekten kafamın alması için. Ama onun için önce similasyonda eksiksiz olması lazım yoksa tatmin olmuyorum @paskomya ustamın söylediğine katılıyorum. Mühendisler ikiye ayrılır biri masa başında olmayı sever biri sahada olmayı ben sahada olmayı seviyorum.
Ben size aslında yaptığım bu çalışmanın kartlarının üretilmiş resimlerini atayım ve daha iyi anlayın

rak5864.jpg

gfqekcq.jpg

Burada 2 tane kart var ilk olarak büyük olan kartı yaptım besleme entegresi 7805 kullandım ve pic mikro denetleyicinin boşta kalan bacaklarını olduğu gibi boş bıraktım sistem yüke binene kadar hiç sorun yoktu çıkış elemanlarını bağlayınca sapıttı kaldı.

Diğer küçük olan kartı tasarladım topladım yukarıdaki linkteki gibi tasarladım makine halen çalışıyor.

Mesele işin inceliğini anlamakta. yoksa elbette her isteyen bir şeyler yapar ama amacımız bilgi paylaşmak ise ve gerçekten bir şeyler katmak istiyorsak çorbaya; en azından derdimizi anlatmamız lazım sonra anlayan anlar anlamayan için de özür dilerim yanılmışım sizin dediğiniz doğru deyip geçmekte var :D

Son düzenleme:
@paskomya abi bir firmada iş başı yaptığınız zaman size yol gösterici kimse vermiyorlar yada alın size arge zamanı şu işi tasarlayın da demiyorlar.

Nasıl ki ay sonu bankamatik kartını taktığınız zaman tıkır tıkır paranızı almak istiyorsunuz, işveren de sizden çatır çatır iş istiyor.

Gece vardiyası saat 03:35 bir arıza çıkıyor müdahale için gidiyorsunuz bant durmuş üretim şişmiş ve şefi amiri memuru müdürü sekreteri hepsi gözünüzün içine bakıyor, hadi usta hadi usta hadi usta oluyor ve stres başlıyor. orda işi yürütmeniz gerekiyor. o arızayı bulup o motoru döndürürseniz maaşınız yatıyor yoksa ustacığım yollarımızı ayırmamız gerekiyor diyo kapının önüne koyuyorlar. koymasalar da verdikleri para ile ev kirası ödemekte zorluk yaşıyorsunuz.

Amacım okul bittikten sonra bir gerçek hayat var bu hayatı gözler önüne perde arkasından sermektir sakın yanlış anlaşılma olmasın. sevgilerimle.
dediklerinin bir çoğunu yaşadım. sakinlik en büyük başarıdır. 98 yılında hatcheryde sistem çökmüş. alarma bakmadım bile gece 1:30 da çağırdılar. sistemi koruma haline getirdik en fazla 6-7 saat dayanabiliriz. elektrik sisteminde yana bir kablo yüzünden ne şebekeye bağlanabiliyoruz ne de jeneratörler devre giriyordu. yani tamamen off. bizim hizmet aldığımız kişi izmir'deydi, adamla telefonda konuşup sistemi çalışır hale getirdim. eric ciyak ciyak bağırıyor özel pense lazım diye. al sana özel pense dedim iki tane çekiç kullanarak işi hallettim. sistem tamamen normale dönünce yarın sen gelme tatil yap dedi. ben yine işime gittim çalıştım. şirket patronlarına çalışmamdan bahsetmişler ve o yıl ödül olarak bir yıllık maaşım karşılığı yavru balık verdiler. sadece fransızlar biliyordu olayı ve Türk ortak patronlara söylemediler bile. yaptığın işin karşılığını almak, ödüllendirilmek sanırım sadece avrupada var. Türk ortak patronlara milyonluk iş yaptım, ödül olarak teşekkür bile almadım. ben elektrikçi miyim, elektrik mühendisi miyim? değilim. ama pratik zeka ve ortak dil çözüm getirdi. sahada çalışan olmak bazen iyidir, ama güzel ülkemde mi bilemem.

dediklerinin bir çoğunu yaşadım. sakinlik en büyük başarıdır. 98 yılında hatcheryde sistem çökmüş. alarma bakmadım bile gece 1:30 da çağırdılar. sistemi koruma haline getirdik en fazla 6-7 saat dayanabiliriz. elektrik sisteminde yana bir kablo yüzünden ne şebekeye bağlanabiliyoruz ne de jeneratörler devre giriyordu. yani tamamen off. bizim hizmet aldığımız kişi izmir'deydi, adamla telefonda konuşup sistemi çalışır hale getirdim. eric ciyak ciyak bağırıyor özel pense lazım diye. al sana özel pense dedim iki tane çekiç kullanarak işi hallettim. sistem tamamen normale dönünce yarın sen gelme tatil yap dedi. ben yine işime gittim çalıştım. şirket patronlarına çalışmamdan bahsetmişler ve o yıl ödül olarak bir yıllık maaşım karşılığı yavru balık verdiler. sadece fransızlar biliyordu olayı ve Türk ortak patronlara söylemediler bile. yaptığın işin karşılığını almak, ödüllendirilmek sanırım sadece avrupada var. Türk ortak patronlara milyonluk iş yaptım, ödül olarak teşekkür bile almadım. ben elektrikçi miyim, elektrik mühendisi miyim? değilim. ama pratik zeka ve ortak dil çözüm getirdi. sahada çalışan olmak bazen iyidir, ama güzel ülkemde mi bilemem.
Evet çok haklısınız sakinlik sakin kalabilmek en büyük başarı olduğu gibi başarının da birincil anahtarıdır.

Ben de bir olay yaşadım Bir fabrikada turşu kasası taşıyan ablanın biri bandın yanından geçerken kalçası ile acil stop butonuna basmış ama farkında değil bant durmuş dolayısıyla hat komple durmuştu :D

Bir elektrik mühendisi 5 tane usta sistemin başına toplanmış biri pano ile uğraşıyor biri motorun bağlantılarını sökmüş motoru ölçüyor diğerleri avanak avanak dolanıyor arıza arıyordu. şansa ben de yemek molasına gitmiş yemeği yiyip sigara içmiş geliyordum olayı görünce hemen koştum hepsi hararet yapmışlar uğraşıyorlardı.

Olaya tek bir müdahale yaptım : Mühendisin yanına gittim ahmet abi panonun başından çekil lütfen dedim o çekildi süleyman usta motoru hemen topla dedim o da motoru toplarken panodan motora yol veren sürücünün çıkışlarını söktüm ve sürücüye start verdim. bide ne göreyim sürücü start almıyor enranda start alınca bir işaret çıkması ve yanıp sönmesi lazım ama olmuyor. hemen motor uçlarını bağladım sistemin anahtarlama klemenslerini söküp terminalden direk yol verdim o arada da süleyman usta motoru topladı enerjiyi verip motoru çalıştırdım bant dönünce sistem işlemeye başladı ben de sürücünün anahtarlama hattını kontrol etmeye başladım tabi bandın kenarına bağlı acil stop butonuna kadar gidip olayı çözdüm ardından 1 dk lık duruş var diyip acil stop butonunu kurdum diğer uçları eski haline getirdim sistem çalıştı. Ödül mü :D Mühendis ahmet abi odasına çağırdı 1 bardak büyük çay söyledi ve arızayı nasıl bakar bakmaz çözdüğümü sordu :D

Ama ben o sürücüleri öğrenmemiş olsaydım diğerleri gibi aval aval dolaşıp duracaktım. Bu olay gibi neler neler yaşadık oparatör panel arızaları mı dersin makine sensör arızaları mı dersin. kim bilir sizde de daha ne anılar vardır.

Lakin iş hayatı böyle bir şey motor dönüyorsa sorun yok dönmüyorsa istediğin okulun mezunu ol 5 dk içinde beş paralık adam yerine koyan olmaz.

Şu an güzel bir işim var İzmir büyükşehir belediyesinde bir birimde elektrikçi olarak çalışıyorum günümün büyük bir kısmı da antin kuntin işlerle geçiyor çok derin arızalar karşıma bile çıkmıyor. Ama ortada bir genç kardeşimiz var bir şeyler öğrenmek bir yere varmak istiyor.

Ona yolunda başarılar dilemek iki satır kod öğretmek çok büyük bir lütuf lakin Bu tarafları da göstermek en azından kulağının aşina olmasını sağlamak lazım diye düşünüyorum.

Mesele evine ekmek götürme davası olunca iş ortamında bir de yalama tayfası ile rekabete girmekte insanın başına bela oluyor. Adı üstünde yalama yalaka tayfası ;) onları da ancak doğru ve işlek bir bilgi ile ekarte edebiliyor insan.
Yine çok kafa ütüledim ya hakkınızı helal edin lütfen hayırlı geceler diliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri