klima santralleri hakkında yardım

klima santrali sadece bir aspiratör ve vantilatörden oluşur soğutma ve ısıtma yapılcaksa sistemde harici olarak cihazlar bulunur.klima santrali sadece havalandırlacak yere havayı vermeyi ve içerdeki havayı almayı sağlayan vantilatör ve aspiratör motorlarından oluşur.taze hava damperleri vardır bu sayede içeriye dışarıdan taze hava da verilebilir, ama soğutma ya da ısıtma yapılmak isteniyorsa klima santraline şu sistemler yardımcı olmalıdırlar.

örneğin; klima santraline chillerler destek olabilir.Chillerler suyu soğutmada kullanılan sistemdir.Soğuyan su klima santrali içine tasarlanan su serpantini içinden geçerek içeriye basılan havanın soğuk serpantinden geçmesi ile içeride soğutma yapılabilir.

başka bir örnek; klima santraline chiller yerine soğutma kompresörleri olan bir sistem uyarlanabilir.Bu da soğutma gazı ile çalışan bir sistemdir.Klima santraline gazlı soğutmaya uygun bir serpantin koyularak gazın belli evrelerden geçerek serpantinden geçen havayı soğutmasıyla soğutma işlemi yapılabilir.

ısıtma için ise; klima santraline sıcak su serpantini ve ya ısıtma buhar ile yapılacaksa buhar serpantini konulabilir.sisteme buhar ya da sıcak su göndererek klima santrali vantilatörü ile alan ısıtılabilir.

özet olarak; klima santrali tek başına soğutma veya ısıtma yapmaz yapamaz hangi işlem yapılmak isteniyorsa ona göre cihazlar klima santraline takviye yapmalıdır.

peki havalandırma tesisatının klima santraliyle bağlantısı varmı yoksa ayrı bi sistemmi iyi forumlar
havalandırm olarak adlandırdığın ahular olsa gerek evet tabiiki var, onlarında soğutma için çilller, ısıtma için boiler kazanları var.

Selam. Bizde 23 adet AHU klima santrali var.Benden ısıtma- soğutma grubuna ait aylık toplam elektrik gideri isteniyor.Ben grupların güçlerini yazdım.Bana yardımcı olacak babayiğit arıyorum.:) Gruplara Ait Güçlerin Toplam Değerleri

Isıtıcı Vana Kontrol = 1568 KW.
Isıtma Pompaları = 16.9 KW.
Vantilatör Motor = 242.4 KW.
Aspiratör Motor = 234.7 KW.
Soğutucu Vana Kontrol = 1987.6 KW
Soğutma Pompaları = 23.1KW.
Chiller Grubu Basma Ve Geliş Pompaları=66KW.
Chiller Grubu =969 KW

Selam. Bizde 23 adet AHU klima santrali var.Benden ısıtma- soğutma grubuna ait aylık toplam elektrik gideri isteniyor.Ben grupların güçlerini yazdım.Bana yardımcı olacak babayiğit arıyorum.:) Gruplara Ait Güçlerin Toplam Değerleri

Isıtıcı Vana Kontrol = 1568 KW.
Isıtma Pompaları = 16.9 KW.
Vantilatör Motor = 242.4 KW.
Aspiratör Motor = 234.7 KW.
Soğutucu Vana Kontrol = 1987.6 KW
Soğutma Pompaları = 23.1KW.
Chiller Grubu Basma Ve Geliş Pompaları=66KW.
Chiller Grubu =969 KW

Forum istatistikleri

Konular
128,948
Kullanıcılar
451,135
Son üye
M. BUĞRA KÖKSAL

Yeni konular

Geri