Kombi arizasi

Merhabalar. Yeni konu açmak istemedim o nedenle buraya yazıyorum. Evimizde ariston premium cares 24 luk kombi kullanıyoruz. Sıcak su kullanımı sırasında suda çok az bir dalgalanma var ve su bir anda ilik hale gelip bir daha ısınmıyor. Hidrofor kullanıyoruz ve sorun ondandir deyip kontrol ettim. Hidrofor 4 bar a ayarlanmış su 4 bara düşünce hidrofor çalışıp 5 bara yükseltiyor ve yine tankdaki su 4 bara ininceye kadar duruyor. Yani anlayacağınız dalgalanma var ise de 4 ile 5 bar arasındaki kadar var. Ancak hidrofor çalışmayı bıraktığı vakit yani su 5 bardan 4 bara düşünceye kadar kombi suyu isitmiyor. Simdi bu sorunuma kombi servisi suda dalgalanma var kombi kendini buna ayarlayamaz o nedenle su ilik hale gelip bir daha ısıtamıyor bu nedenle sorun hidrofor da diyor. Hidrofor servisi de Hidrofor da sorun yok sürekli çalışması mümkün değil yanar. O nedenle su 4 bara ayarlı . 4 bara düşerse çalışır ve durur diyor. Simdi acaba sorun kombi mi hidroforda mi yardımci olabilecek varmı. Biraz karışık yazmış olabilirim kusura bakmayın. 4. Katta oturuyorum bu arada

ilk takıldığından sorun vardı ? / sonra mı sorun oldu ?
bu sorun kısmen herkeste var
mutfak ve banyonun muslukları kombiye uzaklığı tesisatın durumu vs gibi ?
boru çapları ?

eşansör içindeki sıcak su derecesi az olduğundan borularda su soğuk olması boru boru mesafesi ?

sıcak borusu içine dolan su , eşanjördeki su karşılamıyor kombi gaz kesiyor çalışması zaman alıyor o arada su soğukluğu olusuyor olmalı ? sıcak su kombi derecesi ayarı ?
sıcak su ayarını 50 - 60 derece getirin ne olacak ?
birde sadece musluk sıcak su çalışsın soğuk kısmını açamayın ne olacak ( testler )
musluğu açık kapama olayı, eğer yaz konumunda değilse 3 vanadan olayı kalorifer tarafına suyu aktarıyor .
pislik tutucular tıkalı ?
eşanjör tıkalı ?
sıcak su borusu tıkalı ?
musluk tıkalı ?
sensörler durumu ?

3 bar Şebeke basınç düşürücü takılı
fotolar
3 bardan düşmüş ( sıcak su açık durumda ) aç kapa musluk sonuna kadar açık

20191228_191921.jpg
20191228_192018.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Cevabınız için tesekkurler. Hidrofor tankı sağlam. Balonu nu yeni değiştirdik. Kombi servisinin dediği suda dalgalanma olursa buna kombi kendini ayarlayamaz.(böyle bir şey olur mu ) Dedim yan komşu da neden olmuyor diye onların kombi donanimlidir diye cevap verdi. Baktım komşunun kombisine buderus gb012-25k özellik olarak kullandığım kombiden bir farkını göremedim. Acaba servis beni başından savmış olabilir mi.

Cevabınız için tesekkurler. Hidrofor tankı sağlam. Balonu nu yeni değiştirdik. Kombi servisinin dediği suda dalgalanma olursa buna kombi kendini ayarlayamaz.(böyle bir şey olur mu ) Dedim yan komşu da neden olmuyor diye onların kombi donanimlidir diye cevap verdi. Baktım komşunun kombisine buderus gb012-25k özellik olarak kullandığım kombiden bir farkını göremedim. Acaba servis beni başından savmış olabilir mi.
su basıncı ile ilgili bir sorun değil. 24 lük kombinin sıcak suyu ısıtmak için kullandığı bir gaz ayarı vardır. servisin gaz ayarını yükseltmesi gerekiyor. Bence tek sorun bundan ibaret diye düşünüyorum.

ilk takıldığından sorun vardı ? / sonra mı sorun oldu ?
bu sorun kısmen herkeste var
mutfak ve banyonun muslukları kombiye uzaklığı tesisatın durumu vs gibi ?
boru çapları ?

eşansör içindeki sıcak su derecesi az olduğundan borularda su soğuk olması boru boru mesafesi ?

sıcak borusu içine dolan su , eşanjördeki su karşılamıyor kombi gaz kesiyor çalışması zaman alıyor o arada su soğukluğu olusuyor olmalı ? sıcak su kombi derecesi ayarı ?
sıcak su ayarını 50 - 60 derece getirin ne olacak ?
birde sadece musluk sıcak su çalışsın soğuk kısmını açamayın ne olacak ( testler )
musluğu açık kapama olayı, eğer yaz konumunda değilse 3 vanadan olayı kalorifer tarafına suyu aktarıyor .
pislik tutucular tıkalı ?
eşanjör tıkalı ?
sıcak su borusu tıkalı ?
musluk tıkalı ?
sensörler durumu ?

3 bar şebeke basınç düşürücü takılı
fotolar
3 bardan düşmüş ( sıcak su açık durumda ) aç kapa musluk sonuna kadar açık

Ekli dosyayı görüntüle 60101Ekli dosyayı görüntüle 60102
Üstadım yazdıklarından anladiklarima cevap vereyim
1. Kombi bir yıllık ve kis modundan çalışıyor yani hem kaloriferler yanıyor hemde sıcak su kullanıyoruz.
2. Kullanım suyu sıcaklığı 50 de idi sorun yaşayınca acaba ondan mi deyip 60 a çıkardım ama birşey fark etmedi.
3. Sorunum yaklaşık 1 ay önce başladı ondan önce boyle bir sorun yoktu. Sorunu yaşayınca fark ettik ki hidrofor tankındaki balon patlamış onu değiştirdik ancak sorun yine çözülmedi
4. Su açık olduğu müddetçe kombi gaz kesmiyor. Devamlı çalışıyor yani.
5. Boru çapları ile ilgili bir bilgim yok onlar ile ilgili olsa kombiyi ilk taktığımız zamandan beri olurdu diye düşünüyorum yanlış isem duzeltin lutfen.
6. Sadece sıcak suyu en yuksek seviye de açıyorum anca yinede su soğumaya devam ediyor.
Umarım doğru anlamış ve cevaplamışımdır.
Sorunum kombidedir kesin diyebiliyormuyuz acaba ona gore servis ile kavga edeyim.
su basıncı ile ilgili bir sorun değil. 24 lük kombinin sıcak suyu ısıtmak için kullandığı bir gaz ayarı vardır. servisin gaz ayarını yükseltmesi gerekiyor. Bence tek sorun bundan ibaret diye düşünüyorum.
Peki bu gaz ayarı durduk yere bozulabilir mi . Veya daha önce kullanabiliyor iken simdi neden gaz ayarının yükseltilmesi icap eder. Yani nasıl bir sorun yaşamış olabiliriz

Üstadım yazdıklarından anladiklarima cevap vereyim
1. Kombi bir yıllık ve kis modundan çalışıyor yani hem kaloriferler yanıyor hemde sıcak su kullanıyoruz.
2. Kullanım suyu sıcaklığı 50 de idi sorun yaşayınca acaba ondan mi deyip 60 a çıkardım ama birşey fark etmedi.
3. Sorunum yaklaşık 1 ay önce başladı ondan önce boyle bir sorun yoktu. Sorunu yaşayınca fark ettik ki hidrofor tankındaki balon patlamış onu değiştirdik ancak sorun yine çözülmedi
4. Su açık olduğu müddetçe kombi gaz kesmiyor. Devamlı çalışıyor yani.
5. Boru çapları ile ilgili bir bilgim yok onlar ile ilgili olsa kombiyi ilk taktığımız zamandan beri olurdu diye düşünüyorum yanlış isem duzeltin lutfen.
6. Sadece sıcak suyu en yuksek seviye de açıyorum anca yinede su soğumaya devam ediyor.
Umarım doğru anlamış ve cevaplamışımdır.
Sorunum kombidedir kesin diyebiliyormuyuz acaba ona gore servis ile kavga edeyim.

Peki bu gaz ayarı durduk yere bozulabilir mi . Veya daha önce kullanabiliyor iken simdi neden gaz ayarının yükseltilmesi icap eder. Yani nasıl bir sorun yaşamış olabiliriz
güneş enerjisi kullanıyormusunuz. güneş enerjisi suyu ile kombi sıcak suyu farklıdır. güneş enerjisi hattına giden suyu kapatıyormusunuz.

güneş enerjisi kullanıyormusunuz. güneş enerjisi suyu ile kombi sıcak suyu farklıdır. güneş enerjisi hattına giden suyu kapatıyormusunuz.
Güneş enerjisi kullanmıyoruz. Ancak simdi denerken birşey fark ettim. Sıcak su musluğunu en yuksek seviyede açtığımda bahsettiğim sorunu yaşıyorum. Ancak musluğu yarim yarimdan biraz daha az açtığımda su dokunulmayacak kadar sıcak oluyor. Bu nasıl istir anlamdım .

3. Sorunum yaklaşık 1 ay önce başladı ondan önce boyle bir sorun yoktu.
Sorunu yaşayınca fark ettik ki hidrofor tankındaki balon patlamış onu değiştirdik ancak sorun yine çözülmedi

bu ip ucu hidrofor tankı gösteriyor .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/hidrafor-basıncını-nasıl-ayarlanır.21726/

bu kombi olmalı
https://www.ariston.com/tr/YOĞUŞMALI_KOMBİ/cares_premium

https://www.ariston.com/tr/YOĞUŞMALI_KOMBİ/media/files/143_622_Ariston Cares Premium Brosur 2017 WEB.pdf

Güneş enerjisi kullanmıyoruz. Ancak simdi denerken birşey fark ettim. Sıcak su musluğunu en yuksek seviyede açtığımda bahsettiğim sorunu yaşıyorum. Ancak musluğu yarim yarimdan biraz daha az açtığımda su dokunulmayacak kadar sıcak oluyor. Bu nasıl istir anlamdım .
dediğim gibi kombinin sıcak su için gaz ayarı var. bunu sadece servis yapabiliyor. gaz eksik geliyor. yani gaz ayarının yükseltilmesi gerekiyor.

3. Sorunum yaklaşık 1 ay önce başladı ondan önce boyle bir sorun yoktu.
Sorunu yaşayınca fark ettik ki hidrofor tankındaki balon patlamış onu değiştirdik ancak sorun yine çözülmedi

bu ip ucu hidrofor tankı gösteriyor .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/hidrafor-basıncını-nasıl-ayarlanır.21726/

bu kombi olmalı
https://www.ariston.com/tr/YOĞUŞMALI_KOMBİ/cares_premium

https://www.ariston.com/tr/YOĞUŞMALI_KOMBİ/media/files/143_622_Ariston Cares Premium Brosur 2017 WEB.pdf
Üstad paylastigin kombi yi kullanıyorum. Hidrofor ile ilgili sorunu cozdugumuzu düşünüyorum. Çünkü balonu değiştik hava barini da 4 bara ayarladik. Gelip islemleri yapan usta hidroforda sorun olmadığını söyledi. Kaldı ki sıcak suyu az açınca su sıcak da neden acaba tam açınca soğuyor. Hidrofor ile ilgili olsaydı suyu yarim açınca da isinmamasi gerekmezmiydi

dediğim gibi kombinin sıcak su için gaz ayarı var. bunu sadece servis yapabiliyor. gaz eksik geliyor. yani gaz ayarının yükseltilmesi gerekiyor.
İlginiz ve cevaplarınız için tesekkur ederim umarım kombi servisi sorunumu çözer. Verdiğiniz bilgiler ışığında onları da yönlendireceğim. Sorunum çözülür se buradan bilgi paylaşacağım

aslında sorunun kendisi daha önceden de hidroforun bozuk alması. şimdi ise hidrofor tamir edildi ve suyunuz gelmesi gerektiği gibi gelmeye başladı. daha öncesinde hidrofor bozuktu ve su basıncı eksik geliyordu siz de herşey yolunda görünüyordu. hidrofor yapılınca da kombiye su gelmesi gerektiği gibi geldi. kombinin gaz ayarını yükseltince sorununuz çözülecektir.

Forum istatistikleri

Konular
129,006
Kullanıcılar
451,218
Son üye
emrah asrav

Yeni konular

Geri