kompanzasyon

trafosu 100 kva olan bir işletme için cos fi kaç olarak alınacak ki biz bu sisteme konpanzasyon yapabilelim .talep gücü demek sistemdeki kompanze edilecek alıcıların digerlerine oranımıdır beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
cos q yi trafoya gore degıl işletmede bulunan cihazlara gore seçilmektedir ama genelde ortalama 0,8 olarak alınmaktadır.sen cos q gerçekçi olmasını istiyorsan cihazların uzerınde bulunan etiketlerınden faydalanacaksın yada multımetre rgk vs gibi

trafoya bakarak kompanze yapmak bira zyanlış benım bildiğim alıcıların gücünü topla %20 sini çıkar yap bı kompanze bişey olmaz sen yap

siz işletmenizde nasıl alıcılar var onları yazarsanız güçlerini vb. yardımcı olmaya çalışırız

alıcılarına göre değişir mesala florasan lamba 0.50cos motorlar 0.80 tasaruf lambalar markaya göre geneli 1 cos ama sen motor ağırlıklıysa0.80 al eğer aydınlatmayla motor ağrlıktaysa karmaysa 0.70 cos al
:):eek:

1000mtx45kw/240mmx0,0285=%5,3=21volt gerlim düşümü arkadaşlar bu şekilde bir seçim yaptım 1000mt uzaklıkta 45kw 60 hp dalgıç çalıştırıcam kabloyu sipariş ettim umarım bir sıkıntı çıkmaz fikri olan varsa yazsın trafo 160 kva elektiriği trafodan kademeyle 430 volt yapacam 1000mt 21 volt düşerse 409 kalır diye düşünüyoyorum

arkadaşlar sistemde asenkron motarlar ve florasant ampuller agırlıklı cos 1 i neye göre alcaz tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim

dostum ana panoya baraya birtane cos metre bağla ve sistemi çalıştır cos NE GÖRÜYORSA N ONU AL YADA 0.70 0.80 ARASI ALABİLİRSİN

asenkron motorlarda cos 0,80 alabilirsin
Qc=p(tanq2-tanq1)
Qc=gereklı kondansator gucu
p=kurulu gucun
tanq2=cos g kaç olması istedigin deger
tang1=sistemin cos q si

Forum istatistikleri

Konular
128,847
Kullanıcılar
450,950
Son üye