kompanzasyonla ilgili sorunu olanlara yardım

arakadaşlar bu aralar iş yerinde -18 e çalışacak depo yapılıyor fabrikada onun pano bağlantılarıyla ilgileniyorum ve fabrikaya 400 kw ek olarak yük geldi kompanzasyonu ayarladım ve diğer ufak defek işler kaldı yarın sorularınızı yazarsanız ben size yardımcı olurum her konuda özeldende yazabilirsiniz msn adresim [email protected]

birde arkadaşlar okul kompanzasyonlarında dikkat edilmesi gereken monofaze kondansatörlerin iyi ayarlanmasıdır yoksa ceza kaçınılmaz olur eğer yükünüze uygun kondansatör bulamassanız trifaze kondansatörlei monofazeye çevirin daha etkili olur mesela0,31 kvar 0,21 kvar 0,41 kvar bunun gibi değerler kaydedebilirsiniz

n.d arkadaşım eğer senin tesis çalışmıyorsa akım tarfolarını dahada düşür mesela çektiğin ampere göre ayarla sokak lambaları var demişsin bunlarada monofaze kondansatörler bağla mesela 0,41 0,33 0,21 bunun değerler bağla bu değerleri trifaze kondansatörlerden elde edebilirsin tam olarak tesisin hakkında bilgi verirsen tam olarak yardımcı olurum herkese iyi çalışmalar ben şuan işteyim ama mesaim doldu eve gidecem iyi akşamlar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
selam kompazasyon sisteminin basit formülü anlatırmısın

slm arkadaşlar ben elektrik teknikeriyim yeni muzun oldun kompanzosyon hakkında bir kaç sorun olacak sizlere yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim 250kva trofolu bir bendinlik var kompasozyonda entesin 3 fazlı 8 kademeli rolesi kullanılmış endiktif güç yazıyor yüde 20 olacağına yüzde 28 oluyur kapasitif ise yüzde 14 lerde benzinlik daha önce büyüktü restorantı falan vardı şimdi yaklaşık 6 adet pompa calışıyor ve aktif güç çok az sadece gedeleri tasarruf ampulleri çalışıyor oda 3000 e falan yapıyor ben cezaya girmesini aktife buluyorum fazla yazmadığı için röleye bağlı akım trafosu 100/5 rölenin ayarlarınıda düzledim ama hala düzeltemedim yardımcı olursanaız sevinirim

Dünki verilen cevapları beğenmediğiniz anlaşılıyor.Üzgünüm,başka bilgim yok.

teşekkur ederim fahiri bey yanlış anlamayın allah razı olsun baya bilgi verdiniz ayın 20 de sayaçı okumuşlar hayiyle cezaya girdi rölenin ayarlarını yeni yapmıştım daha önce tesis büyük olduğu için ayarları ona göreymiş büün sayaçı okudum aktif 7054,317 endüktif 1451 kapasitif 568,643 fatura ise aktif 7048,363 endüktif 1449,512 kapasitif 567,799
şimdi endiktif cezaya giriyor gözüküyor %34,95 kapasitif ise %14,17 birde sayaç okunduktan bir gün sonra yazmıştım o değerlerde hesapladığımda endüktif %37 çıkıyordu günden güne düşüyor bakalım inş böyle gider

merhaba kubilay abi benim sorunum şu;varko-308 röle var ve devamlı olark aşırı kompanzasyon uyarısı veriyor ve devrede yük olmasına rağmen kompanzasyon yapmıyor.yapışık kontaktör falan yok devrede hiç kondansatör yok.akım trafo bağlantılarına ulaşamadım fakat 2-3 senedir iyi giden bir sistem bu.dün 4 adet kondansatör bitmişti değiştirdim ve bi fabrika ayarına döneyim dedim.hay denemez olaydım.ne olduysa ondan sonra oldu ve bu hatayı vermeye başladı.yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...

merhaba kubilay abi benim sorunum şu;varko-308 röle var ve devamlı olark aşırı kompanzasyon uyarısı veriyor ve devrede yük olmasına rağmen kompanzasyon yapmıyor.yapışık kontaktör falan yok devrede hiç kondansatör yok.akım trafo bağlantılarına ulaşamadım fakat 2-3 senedir iyi giden bir sistem bu.dün 4 adet kondansatör bitmişti değiştirdim ve bi fabrika ayarına döneyim dedim.hay denemez olaydım.ne olduysa ondan sonra oldu ve bu hatayı vermeye başladı.yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...

Röle ayarlarını tüm set değerlerini yeniden giriniz. Probleminizin cevabı zaten sorunuzun içinde. ''Fabrika ayarlarına döneyim dedim''.

ayarlarını tekrar yükle ck ayarını cosfi ayarlarını reaktif kapasitif ayarlarını zaman ayarlarını bunların hepsini iyi ayarla yoksa röle hiç bir tükü algılamaz bu ayarlarını yap olmazsa bana yaz ben sana yardımcı olayım

daha önceki set değerlerini bilmiyorum.fabrika ayarlarına döndüğümde röle tüm kondansatörleri okuyor hafızaya alıyor ve en son mod3 e geçip kompanzasyona başlaması gerekirken bu hatayı veriyor.bu röleyi söküp varkombi-12 taktım sonuç yine aynı.al04 aşırı kompanzasyon.

şimdiye kadar hep varkombi-12 takıyordum fabrika ayarlarında çalışıyordu ve sorun çıkmıyordu.ilk defa varko-308 ile karşılaştım.

röle yükte kapasitif fazlası varmış gibi algılıyor ve hiç kondansatör almıyor.ck cosfi ve reaktif-kapasitif ceza sınırlarını değiştirip de deniyorum yine aynı

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba kubilay bey ben tristör kontröllü reaktif güç kontrolü ile ilgili bilgi alabilirmiyim tez ödevim için bunların hesaplamaları kompanzasyonu yapılacak sistem 12kVar lık bi sistem bu sistemin tristör hesabı gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekürler şimdiden

Forum istatistikleri

Konular
128,773
Kullanıcılar
450,854
Son üye
Enes.bst

Yeni konular

Geri