Kondanstör Yüksek voltaj patlaması

Sadece iki kondansatör teli patlatmaya yetiyormu demek istedim.

Sadece iki kondansatör teli patlatmaya yetiyormu demek istedim.
Şu an elimdeki çalışan kondansatör ler 400 v sınırda diyebiliriz. 700v da olmadı. 850v da denememde oldu ama 800 de olurmu denemedim yetebilirde belki.. Telin kalınlığıda önemlidir sanırım. Daha ince teli patlatmak daha kolay olabilir.

Üç kondansatörü paralel bağlayıp 220 volt ile doldurup patlatmayı denedinizmi.

Üç kondansatörü paralel bağlayıp 220 volt ile doldurup patlatmayı denedinizmi.
Üç kondansatörle yapıyorum zaten.. 3 tanesini ac adaptör kullanarak 2 adet 12 volt trafoyu birinin 220 sinden giriyorum çıkan 12v tu diğerinin 12 çokışına giriyorum. 12 girdiğiö adaptörün 220 ucuna kare diyot bağloyorum o şekişde yek tek şarj ediyorum seri uçlara baktığım da yaklaşık 850 v görüyorum. 36 v başka bi adaptör var onun amperi yüksek onu başka bi yüksek amperli adaptörde denedim multi metrem 1000v luk oldığu için ölçemedi.. Yani kısacası henüz 1200 volt u dengelemek için adaptör sorunumu henüz aşamadım ama genel olarak 850 v 0.37 lik bakır kabloyu patlattım asıl yapmak istediğim 0.40 lık gümüşü patlatmak. 1200 volt bu işi fazlasıyla yapacak gibi görünüyor. Saf gümüşle ilgili sorunda var..0.40 saf gümüş aliexpresde var pek güven vermiyor.. Ebayda bişeyler var ama oradan da sipariş sorunları var.. İstanbulda buldum bir siparişte 300 mt den aşağı göndermiyor. Beypazarı da pota var gümüş atölyesi o da potaya yarım kilodan aşağı sokamam diyor.. En son çare karaborsa 1mt 25 tl.. Saf olmak şartıyla..

220 volt giriş 900 volt çıkışlı bir trafo sardırın veya elinizdeki trafolardan 3 tane daha alın bir tanesinin çıkışı ile dört tanesinin girişini besleyin böylece çıkıştan 880 volt ac alırsınız bunu da doğrultunca seri bağlı 3 kondansatörün uçlarında 1240 volt dc olur. Kısa süreli zaman rölesi ile deşarz zamanını ayarlarsınız. Bulamazsanız kondansatör deşarzı ile bir rölenin tutma zamanını ayarlarsınız.

elimde 400w Toroidal sarımlı 220VAC => 2x52VAC çeviren trafo var, 50v kısmından 220v verirseniz 968VAC çıkış verir. 968 VAC diyot ile doğrultulsanız 968 x 1.41 = 1364 V DC çıkar.
ilgilenirseniz özelden mesaj atın

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri