Kv voltaj ölçmek istiyorum!

arsgtc

Üye
ben herhan gi bir yüksek voltaj trafosunu voltmetre ile ölçmek istiyorum karaköyde böyle büyüklükte bir ölçü aleti varmı varsa fiyatı nedir bilen arkadaşlar lütfen yardım etsinler internette bunun ile ilgili ingilizce siteler var bu sitede bunun ile ilgili bir konu açıldımı bilmiyorum ama yardım edicek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum bu arada fiyatı uygun olmalı:confused:

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yüksek voltaj derken mesala kaç volt ölçüçeksiniz

Yüksek Voltları ancak gerılım trafolarıyla ölçebilirsiniz ornek :30 kv 36 kv genelde 1000 V a kadar ölçü aleti ölçer (tabiki kaliteye baglı )

selam ,,

kendi çalıştığım firmada yüksek gerilim test cihazları var bu voltajları biz ölçü aletine yüksek gerilim probu bağlayarak ölçüyoruz max 6kv

1.herhangi bir olçü aleti, hatta bildiğin en ucuz olçü aletini al .
2.olçü aletini ac voltaj kademesine al.
3.10 adet 1 veya 10 mega ohm ( yada 20 adet te olabilir , olçeceğin voltaja göre değişir veya omajı da arttırabilirsin. ) direnci seri olarak bağla. sonra olçü aletinin probunu daha önce seri bağlamıs olduğun 10 adet dirençten herhangibirisinin iki ucuna dokundur, hatta bağla.
4.10 adet seri bağlı dirençlerin en sağdaki ve en soldaki dirençlerin iki ucundan 2 prop çıkar ve istediğin yuksek gerilimi bu proplarla ölç. ölçü aletinin gösterdiği değer gerçek olçülen değerin 10 da biridir. dolayısıyla ölçu aletindeki okuduğun değeri 10 la çarparsan olçtüğün gerçek değeri hesaplamış olursun.
en ekonomik yol olduğunu düşünüyorum

Can güzenliğini ihmal etmiş olmuyormuyuz. Bır kere soruyu soran arkadasın kac voltdan bahsettiğini ihtiyacını sormadık bile veya o cevaplamadı henüz,

1.herhangi bir olçü aleti, hatta bildiğin en ucuz olçü aletini al .
2.olçü aletini ac voltaj kademesine al.
3.10 adet 1 veya 10 mega ohm ( yada 20 adet te olabilir , olçeceğin voltaja göre değişir veya omajı da arttırabilirsin. ) direnci seri olarak bağla. sonra olçü aletinin probunu daha önce seri bağlamıs olduğun 10 adet dirençten herhangibirisinin iki ucuna dokundur, hatta bağla.
4.10 adet seri bağlı dirençlerin en sağdaki ve en soldaki dirençlerin iki ucundan 2 prop çıkar ve istediğin yuksek gerilimi bu proplarla ölç. ölçü aletinin gösterdiği değer gerçek olçülen değerin 10 da biridir. dolayısıyla ölçu aletindeki okuduğun değeri 10 la çarparsan olçtüğün gerçek değeri hesaplamış olursun.
en ekonomik yol olduğunu düşünüyorum

Ölçü aletinin iç direncini dikkate almadığın için 1/10 oranından sözedemezsin.

assssa doğru söylemiş ama eksik söylemiş.Kullanacağın 1 yada 10 mega Ohmluk dirençler birbirine seri bağlı olmalı ve bağlantı uçlarını ve çevresini iyi izole etmelisin.doğal olarak yüksek gerilimin atlama etkiside olacaktır.Prob için çıkacağın iki kablonun da dış izolesinin dışına extra bir koruyucu yerleştir ki o civarda oluşan yüksek atlama gerilimi bu kablo üzerinde manyetik alan etkisine sahip olamayıp senin ölçü aletini yanıltmasın.
Biz sayın assssa nın dediği metodla yanılmıyorsam 32 adet 1 megaohm 1 w lık dirençlerle 15 kv kontrolü yapıyorduk.Kullandığımız ölçü aletide girişi 100 v luk bir ölçü aleti idi.yani ölçmek istediğim noktaya 15 kv luk voltaja ulaştığında dirençler üzerinde 100 v luk gerilim düşümü oluşup ölçü aletimin kadranından 15 kV okuyordum.
Konuya tam hakim olmayan arkadaşlar sana bunun için orta gerilim trafosu kullanmanı tavsiye edeceklerdir.Ama doğal olarak bu o.g trafosunu koyacak yer içinde ayırabileceğin alan düşünüldüğünde bizim bahsettiğimiz çözüm hem alan hemde maliyet açısından daha ekonomik olacaktır.

yuksek gerilimle uğrasan insan az çok alacağı onlemleri bilmesi gerekir , yoksa normal bir insandan ne farkı kalır. benim burada olçüm yapacak kişiye alması gereken tedbirleri anlatmam zaten yakışmaz.

Her onune gelen olcu aleti yapamaz. Adi ustunde olcu aleti. Hele hele yuksek voltaj da kullanilacak olcu aleti.

Forum istatistikleri

Konular
128,838
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri