LM324 entegresi yardım

LM324 entegresi hakkında biraz bilisi olan varmı?
ama türkçe biligi lazım bi kaç özellik olarak veya ne işe yaradığı hakkında nerde kullanıldığı olabilir

Bildiğim kadarıyla opamp ve aynı kılıfta 4 ad barındırıyor genelde güç kaynaklarında kullanılıyor ....

peki op-amp entegreleri var onları neden kullanmıoz da lm yi kullanıoz ayrı bi özelliğimi var?

LM324 sıradan, genel amaçlı bir opamptır. Opampların kazancı genelde yüksektir yapılış amaçları budur zaten. siz isterseniz negatif geribeslemeyle bunu düşürürsünüz (Kv=0.001 bile olabilir), düşürmezseniz açık çevrim çalışır. Artık adı opamp olmaz "comparator" olur. ayrıca hiç de hassas değildir.

peki op-amp entegreleri var onları neden kullanmıoz da lm yi kullanıoz ayrı bi özelliğimi var?
arkadasim icerisinde 1 adet bulunduran 741 opampi olan bir entegre oldugu gibi lm 324 gibi icerisndeki kilifta 4 adet bulunduran opamplarda bulunmaktadir.bir devrede size eger 4 adet opamp lazimsa sizin 4 tane 1 adetlik opamp kullanmaniz yerine dort adetlik lm 324 u kullanmaniz daha uygundur.size tavsiyem nacizane forumumuzdada bulunan mpeg egitim dokumanlarindan opamplarla ilgili kitabi indirerek incelemenizdir.basarilar

lm324 üzerindeki opamplar sırasıylamı kullanılmalı? yoksa 1 ve 4 yada 2 ve 3 gibi karısık olarak kullanılabilirmi?

Tümünü
lm324 üzerindeki opamplar sırasıylamı kullanılmalı? yoksa 1 ve 4 yada 2 ve 3 gibi karısık olarak kullanılabilirmi?
kullanman şart değil öte yandan kullanmayacaksan boşuna yer işgal etme da başka opamp kullan tekli çiftli ;). olaki kullanman şart ise boştaki pinleri şase veya besleme hattına bağla.

Tümünü

kullanman şart değil öte yandan kullanmayacaksan boşuna yer işgal etme da başka opamp kullan tekli çiftli ;). olaki kullanman şart ise boştaki pinleri şase veya besleme hattına bağla.

sadece boştaki giriş pinlerini gnd yada + ya bağlamak gerekir. boştaki çıkışları bağlarsak IC yanacaktır.

cevabınız icin tesekkurler.
lm 324 kullanarak günes takip sistemi yaptım ama motor bir yönde dönüyor. ldr nin birini algılamıyor, buyuk ihtimalle lm324 ün 2. opampını yaktım. 2 yerine 3 yada 4. opampını kullanabilirmiyim?
devre asagıda, motor sadece tek yönlü komut alıyor. sizce sorun nedir?

Ekli dosyalar

• solar-tracker.jpg
    solar-tracker.jpg
    108.2 KB · Görüntüleme: 109

Forum istatistikleri

Konular
129,473
Kullanıcılar
452,041
Son üye
bjkli7696

Yeni konular