Lm338t güç kaynağı sorunu yardımm!!

o fanlar 12v üstü voltajda bozuluyor ilkin çalışır sonra çalışmaz eski şirkette çeşitli voltajlarla denemiştim 12v 50w halojen lambalada 70v 5A'e kadar dayanıyordu 100v ile kısa süre yanıyor devredeki o direnci çıkartmalı boşta 38v görmek devamlı 38v verecek demek değil.

zJ5zlO.jpg
GyRr2N.jpg
yz5Oo9.jpg
6yPzqE.jpg
3pL4j5.jpg
ROk59Z.jpg

OyAX9z.jpg

Arkadaşlar kusura bakmayın geç oldu malum işler güçler. Yardım ederseniz sevinirim. Yaptığım devre bu

Arkadaslar bi el atın lütfen sorun nerde. Yokmu yardm etcek

Selam,

Adım adım ilerlemek gerekecek. Şu an pek vaktim yok ama akşam takip ederim.

ilk gözüme çarpan bir durum var. Aşağıdaki resimde doğrultmaç devresi için hazır bir pcb kullanmışsınız. Kondandatör bağlantısını vidalı yapmışsınız. Burada kondansatörü şıkarken pcb yi çatlatmışsınız. Bu bakır yollarında çatlamasına yol açmış oalbilir.

Bu nedenle kondansatör çıkışında fan motorunuz çalışmıyor sorununu yaşadığınızı düşünüyorum.

Kontrol etmenizde fayda var.

ROk59Z.jpg

Selam,

Adım adım ilerlemek gerekecek. Şu an pek vaktim yok ama akşam takip ederim.

ilk gözüme çarpan bir durum var. Aşağıdaki resimde doğrultmaç devresi için hazır bir pcb kullanmışsınız. Kondandatör bağlantısını vidalı yapmışsınız. Burada kondansatörü şıkarken pcb yi çatlatmışsınız. Bu bakır yollarında çatlamasına yol açmış oalbilir.

Bu nedenle kondansatör çıkışında fan motorunuz çalışmıyor sorununu yaşadığınızı düşünüyorum.

Kontrol etmenizde fayda var.

ROk59Z.jpg
Evet bu hazırdı kırık değildi de ben sıkarken kırdım bu devrenin aynısını da yapıyım yeni olarak akşam görüşürüz hocam

Evet bu hazırdı kırık değildi de ben sıkarken kırdım bu devrenin aynısını da yapıyım yeni olarak akşam görüşürüz hocam

Önce kondansatörü söküp pcb de bakır hatlar çatlamışmı bakınız.

Sonrasında LM338 devresini inceleriz. Eğer elinizde başka bir güç kaynağı var ise LM338 devrenizi onunla besleyip tekrar denemenizi öneririm. Belki o devrede sorun yok. Akü yada başka ir adaptör ile besleyebilirsiniz.

Akşam bakarız.

Yeniden aynısını yaptım doğrultucu devreyi sonradan regüle devresine taktım. Doğrultucuda hata yok da regüle devresinde hata var heralde. Çünkü doğrultucu devrenin artısını regülenin artısına taktım eksisini takarken çıt etti konddaki depo olan gerilimden dolayı. Fiş takılı değildi. Regülede hata var heralde nerde anlamadım :(

Lm338t hapı yutmuş heralde multimetreyi kısa devreye aldım biiiiipppp ediyor. Yenisini alcam hocam

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elinizde projrboard varmi varsa devreyi once orada kurup denermisiniz?

Yeni regule entegresini alin.

Olcumu birde lm338 i sokup yaparmisiniz sorun ters koruma diyodunda da olabilir.

Doğrultucudan sonra 37.8v oluyor trafo normalde 28v. Lm338t max voltajı 35v. Bu yüzden arızalandı heralde. Ne yapmamı önerirsiniz? Lm338 in girişine yüksek akıma dayanan taş dirençlerden koyummu veya zener felan. 35v giriş nasıl verebilirim

24v 5w iki lambayı seri bağlayıp doğrulma çıkışına bağla ve öyle ölç kaç volt var?

Forum istatistikleri

Konular
128,824
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri