Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sorunun çözüldüğüne sevindim fakat hala versiyonla ne alakası var bir türlü anlayamadım...! hangi versiyon varken hangi versiyonu yüklediniz? gerçekten çok enteresan bir durum merakımdan soruyorum yanlış anlamayın...!

Mikroplu arkadaşım çok sağol senin dediğin versiyonu yükledim sorun çözüldü çok sağol ..tabi sorunun çözülmesi ile aklıma hemen bir soru geldi

Örneğin x eksenine ayar yaptık ve 278.983 step vss bir ayar çıktı bunu bütün eksenlere uygulamalıyım yoksa her eksenin ayarını tek tek ölçmeliyim ölçerken cetvel kullandım daha hassas ölçüm için nasıl yapmam gerekir çok sağolun sizin sayenizde baya yol aldım

Tğm eksenlerdeki dişlilerin aynı ölçülerdeyse aynı ayarları kullanabilirsin. Ama en sağlıklısı her ekseni ölçmen.

Ayrıca mehmetkose bey in dediği gibi versiyon sorununu bende anlamadım?

merhaba bende bir soru sormak istiyorum
mach2 de reset i kapattıgımda motorların elektirigi kesmesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim

merhaba bende bir soru sormak istiyorum
mach2 de reset i kapattıgımda motorların elektirigi kesmesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim

Port&pin ayarlarından Output signal sekmesine gel, oradan ENABLE işarretli olan yerlerin karşısındaki ACTİVE LOW olan yerleride işaretle RESET butonuna basınca enerjileri kesilir step motorların...

teşekkürler mehmet bey bu bilgisayarımda mach olmadıgı için deniyemiyorum yarın deniyecegim
bir sorum daha olucak mesela g code ları çıkarttım makinaya bagladım işlendi bitti ve makina home alanına geldi bekliyor. beklemeye başladıkdan 10 -15 veya yarım saat sonra fark etmez reset i programın kendisinin kapatmasını istiyorum boyle birşey yapabilirmiyim .
(bunu şu yüzden soruyorum uzun süren işleri makinaya gece baglıyorum ve program bittikden sonra motor ısınmalarını önlemek için reset i kapatması gerekiyor bir şekilde

İlgilendiginiz için Teşekkürler

teşekkürler mehmet bey bu bilgisayarımda mach olmadıgı için deniyemiyorum yarın deniyecegim
bir sorum daha olucak mesela g code ları çıkarttım makinaya bagladım işlendi bitti ve makina home alanına geldi bekliyor. beklemeye başladıkdan 10 -15 veya yarım saat sonra fark etmez reset i programın kendisinin kapatmasını istiyorum boyle birşey yapabilirmiyim .
(bunu şu yüzden soruyorum uzun süren işleri makinaya gece baglıyorum ve program bittikden sonra motor ısınmalarını önlemek için reset i kapatması gerekiyor bir şekilde

İlgilendiginiz için Teşekkürler

rica ederim, reseti kapatabiliriz iş bitiminde, machxx kendinide kapatabilir ve bilgisayarıda kapatabilir yanlız makine enerjili kalır, gerçi siteminizi tam bilmiyorum ama makineninde enerjisini kestirebiliriz mach üzerinden

Mehmet hocam bende anlamadım r 3 versiyonu vardı r2.6 yı yükledim arkadaşın tavsiyesi ile çok güzel oldu ayarlar ilk kesimimi yaptım. fkat iş bittikten sonra işlme ucu saplanıp kalıyor son k-noktada daha doğrusu konuyu biraz açayım ben lehimmakinası ile köpük kesiyorum örneğin bir harf koyuyorum f bunu yazıyor son kısmı tamamlıyor çattt zemine saplıyor lehim makinasını ama ben ilk başladığı noktaya dönmesini istiyorum gitsin en azından orda boş mdf ye saplasın:) yardımlarınız içn Mehmet Köse ,gpeker2003 abilerime çook teşekkür ederim ve tabili mikrop arkadaşımında emeği geçti onada çok teşekkürler..İyiki varsınız hepinizle tanışmak sohbet etmek isterdim..İstanbulda ikamet eden arkadaşlar istediikleri zaman misafirim olabilirler..Tabi diğer iller de dahil kayseri başta:))

Mehmet hocam bende anlamadım r 3 versiyonu vardı r2.6 yı yükledim arkadaşın tavsiyesi ile çok güzel oldu ayarlar ilk kesimimi yaptım. fkat iş bittikten sonra işlme ucu saplanıp kalıyor son k-noktada daha doğrusu konuyu biraz açayım ben lehimmakinası ile köpük kesiyorum örneğin bir harf koyuyorum f bunu yazıyor son kısmı tamamlıyor çattt zemine saplıyor lehim makinasını ama ben ilk başladığı noktaya dönmesini istiyorum gitsin en azından orda boş mdf ye saplasın:) yardımlarınız içn Mehmet Köse ,gpeker2003 abilerime çook teşekkür ederim ve tabili mikrop arkadaşımında emeği geçti onada çok teşekkürler..İyiki varsınız hepinizle tanışmak sohbet etmek isterdim..İstanbulda ikamet eden arkadaşlar istediikleri zaman misafirim olabilirler..Tabi diğer iller de dahil kayseri başta:))

paylaşmak güzeldir... G kodlarının sonuna M30 koyarsanız başladığı yere geri döner... ve eğer Z eksenini M30 koymadan önce yukarı çekerseniz daha rahat hareket edersiniz...

paylaşmak güzeldir... G kodlarının sonuna M30 koyarsanız başladığı yere geri döner... ve eğer Z eksenini M30 koymadan önce yukarı çekerseniz daha rahat hareket edersiniz...

Yardımımız olduysa ne mutlu bize :)

mehmetkose bey e ilave olarak aşağıdaki kodları program sonunda olmasını sağlayın...

G0 Z20.0000 (Z EKSENİ 20 BİRİM YUKARI. 20 ÖRNEK OLARAK VERDİM İSTEDİĞİNİZ KADAR YAZABİLİRSİNİZ)
G0 X0.0000 Y0.0000 (X VE Y EKSENLERİ SIFIR NOKTASINA GİDER)
M30 (PROGRAM SONU + BAŞA DÖN)

mehmet bey iş bitiminde mack2 ye reset i nasıl kapattırabilirim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,942
Kullanıcılar
451,123
Son üye
Eldost

Yeni konular

Geri