Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
yanlış anlaşılmaya sebep olmak istemem.bu forumdaki cnc başlıklarını takip ederek ve mehmet köse ve gpeker2003 arkadaşlarımızında paylaşımlarıyla çok şey öğrendim.her iki arkadaşımızada teşekkür ederim.aslında versiyon konusunda bende anlam verememiştim ama farklı olan sürümü yükleyince program daha stabil ve tutarlı çalıştı.
saygılar

mehmet bey iş bitiminde mack2 ye reset i nasıl kapattırabilirim.

ben size bir makro göndereyim siz onu c:/mach3/macros klasörünün içine atarsınız ve daha sonra resetlemesini istediğinizde program sonuna bu makronun kodunu örneğin (M1001 gibi) eklersiniz geri kalan kısmı mach halleder:D

çok teşekkürler mehmet bey macro yu dört gözle bekliyorum

özel mesaj atmama izinvermiyor fakat sizin mail adresinize mail attım adresimi

yanlış anlaşılmaya sebep olmak istemem.bu forumdaki cnc başlıklarını takip ederek ve mehmet köse ve gpeker2003 arkadaşlarımızında paylaşımlarıyla çok şey öğrendim.her iki arkadaşımızada teşekkür ederim.aslında versiyon konusunda bende anlam verememiştim ama farklı olan sürümü yükleyince program daha stabil ve tutarlı çalıştı.
saygılar

Siz de sağolun. Herkez bir parça koyunca ortaya herkeze yetecek yemek çıkıyor :)

merhaba Mach 3 Backlash ayarının neye göre nasıl yapılacağını açıklarmısınız.?
saygılar

Backslahs nedir?

merhaba Mach 3 Backlash ayarının neye göre nasıl yapılacağını açıklarmısınız.?
saygılar

Arkadaşlar "backlash" kelime anlamı itibariyle "Boşluk" demektir :D Tahrik sisteminizde, milinizde, dişlinizde vb. mekanik boşluk varsa yada ileride oluşabilecek boşluklarda bu boşluğun ortaya çıkardığı hatayı tölere etmek içindir.

Örnek olarak;
X eksenimizde vidalı milimiz ilk 1 mm dönüşünde eksende hareket olmuyor sonrasında hareket etmeye başlıyor. Yani eksen milden gecikmeli hareket ediyor...kısaca boşluk var. Bu durumda Backlash ayarında X eksenine 1 değeri giriyoruz.

Bu işlem neticesinde eksenimiz sağa yada sola hareket edeceği zaman önce 1 mm döner ama bu 1 mm dönüşü hesaba katmaz. 1 mm döndükten sonra normal g kodunuzdaki koordinat işlemlerini gerçekleştirir.

Biraz karışık olduysa kusura bakmayın :)

gayet açık ve net anlattınız.neye göre backlash değeri gireceğimi şimdi anladım.bilgilerinizi paylaştığınıziçin çok teşekkür ederim.
saygılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,941
Kullanıcılar
451,121
Son üye
hasanyenıdogan27@hotmail.

Yeni konular

Geri