Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
şimdi tam anlamıyla nasıl oluyor bu olay yani hep aynı koordinatta mı oluyor yoksa iş bitiminde rastgele nere denk gelirse oradamı iniyor, birde hep aynı koordinata mı iniyor Z ekseni?
Mehmet bey örneğim m harf yazdım harfin son kuısmını ksyior ve bittıiği yerde z ekseni sıfıra iniyor hep aynı yere değil yani ne çizdyiden onu tamamlıyor son noktada bir kalkıyor(z1.0000) kodlrına baktım sonra sıfır.

Arkadaşlar öncelikle bu işlemler için g kodları hakkında biraz bilgi sahibi olmak lazım. Mesela G00 kodu talaş kaldırmadan tezgah boşta hareket komutudur. Siz tezgaha G00 X100 Y100 Z 50 dediğinizde Hızlı hareket ile X de home positiondan 100 mm Y de 100 mm Z de de 50 mm uzaklaşır. Ki bir de proğram başı sabit komutlar vardır. Örneğin G90= Mutlak yani kodlama sistemindeki her ölçü mesafesinin mutlak sıfır noktasına göre alınmasıdır. Mutlak sıfır noktası dediğimiz olay bizim Jog , handle kısacası el ile eksenleri hareket ettirip iş parçamız üzerinde tezgaha gösterdiğimiz sıfır noktasıdır. Proğram başında G91 var ise bu da incremental yani eklemeli ölçüm sistemidir. Bir sonraki koda gittiğinde bir önceki kodda yazan konumu sıfır noktası olarak kabul eder. Proğramlarınızda G54, G55 ... vs gibi 50-ile 59 arası değişen G li kodlar görürsünüz bunlar ise yukarıda değindiğim parça üzerinde sıfır noktası manuel olarak tezgaha önceden gösterilmiş referanslardır. iş parçası sıfır noktalarıdır. şimdi yukarıdaki konuya gelelim M30 proğram sonu komutudur M30 komutundan önce mutlaka tezgahı home position a göndermeniz gerekir.

Son düzenleme:
... M30 proğram sonu komutudur M30 komutundan önce mutlaka tezgahı home position a göndermeniz gerekir.

M30 dan önce home değil de Orijin noktasına göndermek gerekir demek istediniz heralde. Eğer başlangıçtaki sıfır noktamız home noktamız değilse. Ayrıca gönderilmese de birşey farketmeyecektir. M30 dan önce isterseniz örneğin G0X150Y45Z50 de denebilir. Her nerede olursa olsun program orijin noktasına göre başlayacaktır...

M30 dan önce home değil de Orijin noktasına göndermek gerekir demek istediniz heralde. Eğer başlangıçtaki sıfır noktamız home noktamız değilse. Ayrıca gönderilmese de birşey farketmeyecektir. M30 dan önce isterseniz örneğin G0X150Y45Z50 de denebilir. Her nerede olursa olsun program orijin noktasına göre başlayacaktır...

O zaman kodun sonunda ben şunu mu yazmalyım

G0 X0.0000 Y0.0000 Z1.0000
M30
(Bunu denedim ama z eksni m30dan sonra yine aşşağı iniyor benim istediğim iş bittkten sonra havada asılı kalsın bu kadar basit.

Bakın tam yapmak istediğimi kategori halinde detaylı olarak anlatacağım

Şimdi ben 120cm 80 cm depron plakadan model uçak kesiyorum

1.Klavyeden işleme ucunu başlangıç noktasına(depronun temiz bir kısmına) getiriyorum sonra z ekseninin depronun içine ne kadar gireceğini el ile ayarlıyorum.daha sonra tüm eksenleri sıfırlayıp cycle start veriyorum

2.makina başlıyor kesmeye...kesimi tam bitiricek kesim bitiyor z eksni yükseliyor kendini uçurumdan atar gibi bırakıyor ve shavyanın ucundaki 0.5mm tel saplanıyor ve yamuluyor.

3.Havyanın x konumunda veya y konumunda olması farketmez ama işin bitiği yerde havada kalması benim için daha iyi ben daha sonra el ile istediğim yere götürebilirim.

4.Şimdi işin bittiği yerde havyanın havada(yani z ekseninin) kalması için m30 dan önce mi bir kod yazmalıyım m30dan sonramı bir kod yazmalıyım?daha doğursu ne kodu yazmalıyım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Bu yüzden 10 dan fazla uç kırdım ve yaptırması tornacıda gereçeten masraflı masrafı geçtim yol +vs +zaman lütfen yardımcı olun..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bakın tam yapmak istediğimi kategori halinde detaylı olarak anlatacağım

Şimdi ben 120cm 80 cm depron plakadan model uçak kesiyorum

1.Klavyeden işleme ucunu başlangıç noktasına(depronun temiz bir kısmına) getiriyorum sonra z ekseninin depronun içine ne kadar gireceğini el ile ayarlıyorum.daha sonra tüm eksenleri sıfırlayıp cycle start veriyorum

2.makina başlıyor kesmeye...kesimi tam bitiricek kesim bitiyor z eksni yükseliyor kendini uçurumdan atar gibi bırakıyor ve shavyanın ucundaki 0.5mm tel saplanıyor ve yamuluyor.

3.Havyanın x konumunda veya y konumunda olması farketmez ama işin bitiği yerde havada kalması benim için daha iyi ben daha sonra el ile istediğim yere götürebilirim.

4.Şimdi işin bittiği yerde havyanın havada(yani z ekseninin) kalması için m30 dan önce mi bir kod yazmalıyım m30dan sonramı bir kod yazmalıyım?daha doğursu ne kodu yazmalıyım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Bu yüzden 10 dan fazla uç kırdım ve yaptırması tornacıda gereçeten masraflı masrafı geçtim yol +vs +zaman lütfen yardımcı olun..

Sorunu gerçekten çok güzel anlatmışınız fakat mekanik düzenin nasıl bir düzen olduğu konusunda hiç bilgi vermemişiniz? biz size gerçekten yardımcı olmak isteriz ama en azından bir resim eklermisiniz? z ekseninin nasıl çalıştığı hakkında, yani; Z ekseni vidalı bir mil ile mi? yoksa kayış kasnak ilemi, yoksa bir halatın ucunda bağlı step motor ileri geri sararark mı? hareket ettiriyor lütfen sadece bir fotoğraf Z eksenini kapsayan bir fotoğraf, eğer bir çalışma videosunu yükleyebilirseniz süper olur, gerçekten çok merak ettim mekanik düzeneğinizi.. ondan sonra size daha kolay yardımcı oluruz....saygılar

furryrc;

Mehmet Bey e ilave olarak; yardım istiyorsunuz ama ortada birşey yok. Kodlarınızın son bölümünü gönderseniz, resim gönderseniz cevabı almış olacaktınız. Ayrıca M30 kodunun yeri konusunda çelişkileriniz var. Bu da yazdıklarımızı okumuyorsunuz anlamına geliyor. Bu sebeple biraz da siz bize yardımcı olsanız daha kısa sürede çözülecek.

Birincisi M30 program sonu demektir.Yani kodların en sonuna yazılır.
Program bitişi ve başa dönüştür. Yani başa dönüş derken yanlış anlaşılmasın. Program kodun başlangıç satırına gider ve bekler. Tekrar start' a hazır olur. Bu bilgi de internette milyonlarca sitede mevcut. G-code ve anlamları olarak aratsanız bulabilirsiniz. Ayrıca M, T, S, F parametreleri de var.

Eğer siz programın sonunda g0x0y0z1 dediyseniz ve program bitiminde x0 y0 ve z1 e geliyorsa mesele yok. Ama uçurumdan atlar gibi demeniz koddan ziyade sanki mekanik de olabileceği bir soruna işaret ediyor.

Kodlarınızı da resimlerle beraber eklerseniz daha iyi olur.

Motor surucuyu disable ediyor olabilirsiniz. O zaman motorda enerji olmaz ve kendini bosa birakir. Z ekseninde ise asagi duser. Program bittikten sonra Z eksenini elinizle kaldirdiginizda hareket ediyor mu yoksa direnc mi gosteriyor?

"El ile istediğim yere götürebilirim" derken elinizle itmeyi mi kasdediyorsunuz yoksa programda manul modda ilerletmeyi mi?

Hayır Home position dedim , orjin noktası değil kaldı ki orjin noktası parça üzerinde işe başlama noktasıdır. yani bağlanan her farklı iş parçası için değişken bir noktadır.

Tezgah ayarlarında Z ekseni home position mesafesini tekrardan manuel set ederek kalıcı çözüm sağlayabilirsin.

Şu an da ki sorun şu ki sen tezgahı X0. Y0. Z100. mesafesine gönderdiğinde Z100. de home position mesafesini görmediği için proğramı sonlandırmıyor. Çünkü senin home position mesafeini belirleyen swiçlerden Z ekseninde olan Swiç kontrol kartına ben bitiş noktamdayım sinyali göndermiyor. Bu yüzden tezgah sıfır noktasına geldiğinde Z ekseni sıfır noktasını bulana dek ekseni hareket ettirmeye devam ediyor.

Umarım faydalı olur yukarıda yazdığım kısmı bi dene eğer olmazsa yine yaz. Kolay gelsin.

Hayır Home position dedim , orjin noktası değil kaldı ki orjin noktası parça üzerinde işe başlama noktasıdır. yani bağlanan her farklı iş parçası için değişken bir noktadır.

Tezgah ayarlarında Z ekseni home position mesafesini tekrardan manuel set ederek kalıcı çözüm sağlayabilirsin.

Şu an da ki sorun şu ki sen tezgahı X0. Y0. Z100. mesafesine gönderdiğinde Z100. de home position mesafesini görmediği için proğramı sonlandırmıyor. Çünkü senin home position mesafeini belirleyen swiçlerden Z ekseninde olan Swiç kontrol kartına ben bitiş noktamdayım sinyali göndermiyor. Bu yüzden tezgah sıfır noktasına geldiğinde Z ekseni sıfır noktasını bulana dek ekseni hareket ettirmeye devam ediyor.

Umarım faydalı olur yukarıda yazdığım kısmı bi dene eğer olmazsa yine yaz. Kolay gelsin.

Hocam, orijin konusunda açıklamanız muhakkak. Home position konusunda ise sanırım kontrol sistemlerinde farklılıklar vardır. Dediğinize katılmakla birlikte home switch kullanmadan da çalışmaktadır. Ama sistem farklı olabilir.
Selamlar...

Home switch kullanmadan kullanılan sistemlerde zamanla oluşan mekanik kaçırmalar boşluklar ve konstruksiyondaki kasılmalar sisteme kalıcı ve ciddi zararlar verebilir.

Konu hakkında yardım isteyen arkadaş , fotoğraf eklerse sistemin dizaynına göre kesin çözüm konusunda burdaki herkes yardımcı olmaya çalışacaktır. Şu anda körebe gibi gözleri bağlı bilmediğimiz bir sistem hakkında genelden yorum yapıyoruz ,

syg

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,941
Kullanıcılar
451,121
Son üye
hasanyenıdogan27@hotmail.

Yeni konular

Geri