Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
"Hızlandığı anlarda içinden dönüyor" nedir? Neyin içinden dönüyor!
Bunu tam olarak açıklarmısın!...

Sorunu hallettim fazla kurcalayınca midesi bulanmış :) hallettim. Makine şuan sorunsuz çalışıyor.

Neyin içinden dönüyor derken motorun mili dönmüyor ama içinden dönüyormuş gibi ses geliyor.

(1/16 microstep) Step Per: 320 Velocity:1000 Acceleration:200 Şeklinde Motor Tuning ayarları ile çalışıyorum. Bugün MDF tablanın gönyesini düzeltmek için tezgahı makinenin kendisine sildirmek üzere gerekli işlemleri yapıp start verdim Feedrate değeri ortalama bir değerde idi ne çok hızlı ne çok yavaş. Sonunda oldu derken 3-4 dk sonra Y ekseni 1 cm kadar adım kaçırdı.(Yani köprü ilerlemedi ama program saydı ve gitmiş gibi devam etti.) Kaplin olarak plastik encoder kaplini kullanmıştım acaba onlar mı kaçırıyor diye kontrol ettim kaplinde sorun yok. Motor neden adım kaçırıyor olabilir sizce? Bu motorlarda bu hızda ilk defa adım kaçırdı ve motorlar sıfır.

1) Kullandığın Tb6560 dan cok şey bekliyorsun :)
2) Acceleration : 200 yüksek bir değer. En azından bu karta. 70-80 lerde yeterli olur sanırım.

1) Kullandığın Tb6560 dan cok şey bekliyorsun :)
2) Acceleration : 200 yüksek bir değer. En azından bu karta. 70-80 lerde yeterli olur sanırım.

1) Adım kaçırmasın yeter çok şey istemediğimi düşünmekteyim.
2) Acceleration değerini 200 yapmamın sebebi ise kuzenimin bilgisi üzerine yaptık. Biliyorum saçma bir kıyaslama olmuş olacak ama gerçek tezgahlarda(yani kendi tezgahlarında) eksenlerin yavaşlayarak değil aniden durması gerekir dedi. Çünkü stepler anlık yön değişimi yapacağı için hemen durup hemen başlaması lazım dedi. Onun için 200 yaptım. Ama kartın hobi amaçlı olduğunu hesaba katmadığım için bu anlattığım konu her ne kadar doğru olsa da karttan dolayı mantıksız oluyor. :D :D :D :D

Adımı sen kaçırtıyorsun.
Kendin de söylemişsin saçma diye. Ben de saçma x 50 diyim :)

Aynı insanlar gibi.
Bazı makinelerin bahtı kara oluyor.:rolleyes:

Postların hangi parametreleri kullandıklarını nasıl öğrenebiliriz yada istenilen parametreleri kullanan postu nasıl bulabiliriz. Yanlış hatırlamıyorsam @gpeker2003 abi dairesel hareketlerde falan daha güzel sonuç alabilmek için K J R parametrelerini kullanan post kullanmamı önermişti. Google da baya kurcaladım bu konuyu ama bir şey bulamadım. Konuyu nasıl araştırmam gerektiği hakkında yada direkt konu hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

Cam programı olarak Artcam kullanıyoruz SolidCam falan kullandığımızda bir farklılık olur mu ?

artcam da "mach3 mm arcs.tap" olan postu secebilirSin ama solis i bilmiyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,370
Son üye
docsu

Yeni konular

Geri