Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sevgili forum üyeleri,

değerli bilgileriniz eşliğinde bende kendime hobi amaçlı bir cnc router yaptım, şimdiye kadar iki boyut işlemeleri beklediğimden daha yüksek bir hassasiyetle yaptım, ancak çözemediğim bir husus var.

AutoCAD ile çizdiğim şekli lazycam kullanarak Gcode oluşturuyorum ve mach3 e gönderiyorum, makine çalışmaya başlıyor ve Z eksenini "0" ladığım değerde kesiyor. buraya kadar sorun yok, ancak deseni çizdiğim malzemeyi sonuna kadar kesmek için her seferinde baştan başlayarak ve Z eksenini ayarlayarak (2mm düşürerek tekrar "0" lıyorum) makineyi yeniden başlatıyorum.

ihtiyacım olan şey her seferinde Z eksenini ayarladığım pasoda aşağı indirerek kesimi otomatik yapmasını istiyorum, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

slm formu sonuna kadar okudum..arkadaşlar....bu işlerde yeniyim....fakat güzel paylaşımlarda olmuş.....fakat pek doyurucu olduklarını sanmıyorum.....daha çok ip ucu verilmiş.......neyse bu sitede olmak güzel en azından aradıklarımzı bula biliriz umarım...
bana gelince.
bir masa üstü cnc yapamaya karar verdim... cm calışma alanı olan mach3 kullanacağım g kodunda srun yok uygun kartlarda ve motorlarda var......bana yardımcı olcak insan lar arıyorum iyi çalışmalar...
50-30-10

Umariz yardimci olabiliriz.
Foruma yurt disindan mi katiliyorsunuz?
Turkceye ceviri programi mi kullaniyorsunuz?

Sevgili forum üyeleri,

değerli bilgileriniz eşliğinde bende kendime hobi amaçlı bir cnc router yaptım, şimdiye kadar iki boyut işlemeleri beklediğimden daha yüksek bir hassasiyetle yaptım, ancak çözemediğim bir husus var.

AutoCAD ile çizdiğim şekli lazycam kullanarak Gcode oluşturuyorum ve mach3 e gönderiyorum, makine çalışmaya başlıyor ve Z eksenini "0" ladığım değerde kesiyor. buraya kadar sorun yok, ancak deseni çizdiğim malzemeyi sonuna kadar kesmek için her seferinde baştan başlayarak ve Z eksenini ayarlayarak (2mm düşürerek tekrar "0" lıyorum) makineyi yeniden başlatıyorum.

ihtiyacım olan şey her seferinde Z eksenini ayarladığım pasoda aşağı indirerek kesimi otomatik yapmasını istiyorum, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

kardeş g kodu çıkartırken kaç pasoda kesim yapacağını, başlangıç pasosunu, bitiş pasosunu ve her seferde ne kadar derine dalacağını makineye söylersen o kendi yapar. ben artcam kullanıyorum g kodu üretirken bunların hepsini otomatik kendisi yapıyor yine de yapamazsan yaz yardımcı olan arkadaşlarımız olacaktır.

Sayın Kayseri, Mehmet beyin yardımı ile sıfırlama probu için cod u girdim. Prob için kullanılacak ucları kartta birini com a diğerinide pin 13 e karttaki L4 ucu üzerinden bağladım. bundan sonraki uygulama için ne yapmam gerekiyor code prob kalınlığını 39.7 (nokta) ile yazdım code çalışıyor ancak sıfırlamayı nasıl yapacvagım oradaki işlemleri tarif edermisiniz

39.7 mm yazdığınız değer kablolardan birinin ucuna bağladığınız metal(iletken) parçanın kalınlığı sanırım ?.

Ben öyle olduğunu varsayarak yapmanız gerekeni anlatmaya çalışacağım. nereye sıfırlama yapmak istiyorsanız iş milini oraya getirip Z ekseninin altına 39.7 mm olan metal parçayı yerleştirin. Z eksenini metal malzemeye manuel olarak malzeme üzerine 4 cm den biraz daha az kalana kadar yaklaştırın. 2. kabloyu krokodil ile parmak frezeye takın. Son olarak Mach3 ana ekranında Auto Tool Zero tuşuna bastığınızda z ekseni yavaş yavaş aşağı iner. Parmak freze metale dokunduğu anda metalin kalınlığı hesaplayarak sıfırlar ve macroda yazan güvenlik seviyesine kalkar. İşlem bitmiştir hayırlı olsun

Kusura bakmayın Türkçe'm kıttır. Cümleler pek akıcı olmayabilir. Gerekirse özelden ulaşırsanız daha detaylı yardımcı olmaya çalışırım.

Baylar,

Çok teşekkür ederim. Uzun zamandır merak ediyordum. Sonunda bir kart ve step motorları aldım ve sayenizde yakmadan, patlatmadan tek seferde çalıştırdım. Emeğinize sağlık.

Saygılarımla

kardeş g kodu çıkartırken kaç pasoda kesim yapacağını, başlangıç pasosunu, bitiş pasosunu ve her seferde ne kadar derine dalacağını makineye söylersen o kendi yapar. ben artcam kullanıyorum g kodu üretirken bunların hepsini otomatik kendisi yapıyor yine de yapamazsan yaz yardımcı olan arkadaşlarımız olacaktır.

lazycam de bunun için baya uğraştım ancak yapamadım,

bu gün artcam 2008 indirdim, artcam ile çalışmaya başlayacağım, bunu tarifleyebilirsen sevinirim.

selamlar,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri