Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
kardeşim sorunda burda makro denilen zımbırtıya hiç kafam basmıyo yardımcı olabilirmisin rica etsem

mehmet abi ilk önce ilgin için çok teşekkür ederim.makinam
x=2100
y=3660
z=200
ölçülerinde benim yapmak istediğim mesela
g54
g55
g56
g57 ofsetlere farklı değerler yazıp bunlar arasında enter istemesi şartıyla tur attırmak
g 54 teki işi bitince g55 şe gelsin enter a basınca g55 teki parçayı işlesin
işi bitince tekrar g54 de gelsin enterdan sonra devem etsin gibi....
abi bilmiyorum çok mu şey istedim ama yardımcı olabilirsen emin ol ömür boyu dua ederim.şimdiden çok sağol

s.a arkadaşlar. 210*320*20 bi router henüz bitirdim . (inşallah bitmiştir bi takım aksilikler cıkmaz :)) . geldik işin mach3 ayarlarına bilgi seviyem sıfır a yakın . forumda bu konuyu oku oku 24. sayfaya anca geldim 100. sayfaya cok yolum var . işi hızlandırma adına 1 kaç sorum olacak (mach3 kartı kontrol panosunda takılı)mach3 programını satın almadan bu iş olmazmı. 2. olarak mutlaka normal kasalı 1 pc mi gerekiyor.işletim sistemi önemlimi pc de ? antalyanın ilçesindeyim . 1 e 1 ücreti mukabilinde yardımcı olurum diyen arkadaşım varsa pm atarsa cok makbule geçer . şimdiden teşekkürler.

s.a arkadaşlar bu mach3 ayarlarına takılıp kaldım .sistemim x eksenim 2 adet 1.8 6.0 a 12 watt encoderli step motor 2 adet
y eksenim 1 adet aynı motor z eksenim4.5 nm normal step motor. x ve z ekseni linear ray araba. y eksenim htvesini hesaplayamadığım widalı mill. son durum şu mehmetköse arkadaşımız saolsun yardım etti tüm eksenleri çalıştırdık hız cok düşük tü daha sonra kendim hızı artırmak istedim herşey karıştı. nerdeyse 1 haftadır uğraşıyorum bir türlü y ekseni dönmüyor. mekanik zorlama olabilir die motoru söktüm önümde boşta duruyor bu vaziyette hareket ettirmeye çalışıyorum . y ekseni yaptığım ayarlara göre bazen sağa bazen sola sonsuz dönüyor.diğer töne döndürmek istediğim zaman hata veriyor. yada durdurup yeniden ilerletmek istediğimde 1 kaç denemeden sonra hata veriyor. fikir yorum eleştiri telefon team wiewer her türlü yardım kabul edilir . 535 895 78 21 teşekkürler .

sorun encoderli y eksen sürücüsünde cıktı. normal bi sürücü ile(z eksen sürücüsü) denedik sorunsuz çaliştı. artık yeni bir sürücü alıcaz mehmetköse ustamıza teşekkürler

tekrardan selamlar. artcam de 600mm orta noktası sıfır ayarlı x ekseninde bir doğru çizip mach3 de çalıştırdığım zaman tam istediğim gibi çiziyor.ama mach3 de g0x30 ardından g0x-30 işlettiğimde 2.5 katı yaklaşık 1500mm yol katediyor. x kalibrasyon nerdeyse hatasız ayarlı. bu normal bi durummudur. birde şu daire ve çapraz gidişlerde kenarlar zikzaklı çıkıyor . odaklanmam gereken anahtar kelimeler ?? bu arada 100 sayfayıda okudum emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.

tekrardan selamlar. artcam de 600mm orta noktası sıfır ayarlı x ekseninde bir doğru çizip mach3 de çalıştırdığım zaman tam istediğim gibi çiziyor.ama mach3 de g0x30 ardından g0x-30 işlettiğimde 2.5 katı yaklaşık 1500mm yol katediyor. x kalibrasyon nerdeyse hatasız ayarlı. bu normal bi durummudur. birde şu daire ve çapraz gidişlerde kenarlar zikzaklı çıkıyor . odaklanmam gereken anahtar kelimeler ?? bu arada 100 sayfayıda okudum emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.

Kenarların zikzaklı çıkması mekanik boşluktan kaynaklanıyordur. Kontrol etmende fayda var.
Ilk sorunu tam anlayamadım.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

A.s. Ali abi, kalibrasyon neredeyse hatasız diyorsunuz ama; x30 yazınca 30 mm ilerlemeli sizin makine 300 mm mi ilerliyor? ayrıca kodlamaya başlamadan makineye mutlak koordinatta mı ilerleyecek yoksa artırımlı koordinatta mı ilerleyecek bildirmemiz gerekli, bunun içinde Mutlak koordinat için G90, artırımlı koordinat içinde G91 kullanmamız gerekli, yine G90 veya G91 in ardından da G21 komutunu girer isek makinenin metrik sistemde çalıştığını garantilemiş oluruz...her kodlamaya başladığımızda enbaşa bu kodları yazıp ardından diğer kodları yazmalıyız.... şimdi gelelim asıl soruna kalibre olayınızda problem var gibi, eğer makineye x30 yazdığımzda ilerleme 30 mm değilde farklı bir değer ise kesinlikle kalibre sorunudur.. tekrar kalibre ederek deneyelim...ama diyorsunuz ki; Artcam de 600 mm çiziyorum ve 600 mm. gidiyor bu da ilginç bir durum.. bana mail olarak kodlarınızı yollarsanız incelerim.. Daire ve çapraz gidişler yani interpolasyon olayında ki köşeler ise CV ayarları ile alakalı daha önce bunu konuşmuştuk sanırım. orada bir düzeltme yaparak sorunu çözebilirsiniz...

backlash ayarı 2.5 girince baya düzgün çizimler yapmaya basladı .x ekseninde boşluk var anladığım kadarı ile olmazsa vidalı mill e geçiş yapıcaz. kramiyer yordu bizi programda mach3 bi hata olduğunu sanmıyorum. belkide ince ayar yapamıyoruz

Sizin kremayer dişli düz dişli. Bunun yerine helis dişli olsa daha iyi olurdu. .. o mesafede Vidalı mil kullanmaniz biraz sorun olabilir. ...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri