Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
lazycam de bunun için baya uğraştım ancak yapamadım,

bu gün artcam 2008 indirdim, artcam ile çalışmaya başlayacağım, bunu tarifleyebilirsen sevinirim.

selamlar,

youtube'a ''artcam eğitim'' diye yazdığında ''Ahmet akkuş'' kullanıcısı bayağı video paylaşmış ordan herşeyi öğrenebilirsiniz.

Herkese merhaba, bende strafor kesim için bir tezgah yapıyorum kullandığım kart mavi tb6560 4 eksen sürücülü kart
öncelikle pin ayarlarını yaptım ve motorları döndürmeye başaldım, öncelikle karşılatığım sorun eksen ters yönde dönmeye başladı bunu nasıl düzeltebilirim, ikinci ise eksen boyum 500 mm iken gcode yükleyim programı çalıştırmaya başladığımda eksen hareket etmeye başılıyor fakat bir nedenden dolayı bir yerde çalışmayı kesiyor ve motor kitleniyor yani elimle çeviremiyorum gücü kesip elimle mili döndürdüğümde mil bir yere takılmadan dönmeye devam ediyor acaba eksen limitlerimi yetmiyor tabi böyle bir limit var ise
ayrıca kullandığım motor modeli PHB42S40-402
1.8 derece M6 vida kullanıyorum hatve 1 mm motor tuning ayarlarım full stepe göre nasıl olmalıdır ?

Herkese merhaba, bende strafor kesim için bir tezgah yapıyorum kullandığım kart mavi tb6560 4 eksen sürücülü kart
öncelikle pin ayarlarını yaptım ve motorları döndürmeye başaldım, öncelikle karşılatığım sorun eksen ters yönde dönmeye başladı bunu nasıl düzeltebilirim, ikinci ise eksen boyum 500 mm iken gcode yükleyim programı çalıştırmaya başladığımda eksen hareket etmeye başılıyor fakat bir nedenden dolayı bir yerde çalışmayı kesiyor ve motor kitleniyor yani elimle çeviremiyorum gücü kesip elimle mili döndürdüğümde mil bir yere takılmadan dönmeye devam ediyor acaba eksen limitlerimi yetmiyor tabi böyle bir limit var ise
ayrıca kullandığım motor modeli PHB42S40-402
1.8 derece M6 vida kullanıyorum hatve 1 mm motor tuning ayarlarım full stepe göre nasıl olmalıdır ?

Öncelikle hayırlı olsun makineniz.
Eksenleri ters çevirmek için; Mach3 üst menülerden Config menüsünden, Port&pin sekmesinden, Motor Outputs sekmesine giriyoruz ve oradan da ters çevirmek istediğimiz eksenin DIR ACTIVE LOW sekmesini onaylıyoruz... eksen yön değiştirmiş olur.
G kodları çalışıtırırken yarıda kesme sebebi LİSANS sorunu, yani kullandığınız Mach3 Programını kopya olarak kullandığınızdan kaynaklanan kronik 500 satır problemidir... Lisans edinmeniz halinde sınırsız kullanıma kavuşursunuz...

Mehmet Bey cevabınız için çok teşekkür ederim, sorumu yazdıktan sonra formu bir kere daha okudum, gerçekten aradığım bütün cevaplar aslında burda imiş, doğru ayarları yaptıktan sonra configure x axis yaptıktan sonra, motor tuning ayarlarını da yapmaya başladım, 200 per step benim için uygun oldu velocity değerini 200 yaptın ve diğer pin ayarlarınıda 3 olarak değiştirdim, tb6560 sürücülü kartı mach3 ile resetledikten sonra karttan bir çınlama sesi alıyorum acaba bu normal midir ? reset tuşuna basınca motorlar boşa çıkınca susuyor acaba bunun sebebi ne olabilir ?

arkadaşlar ben mach3 kullanıyorum, emc2 yi merak ediyorum performansı nasıldır ,mach3 deki şu anlam veremediğim takılmalardan sıkıldımda.(ilk açılışta bazen kartla bağlantıyı kurmuyor) veya önere bileceğiniz başka bi program varmı, msdos üzerinden çalışsa bile olur hatta tahminimce daha bile iyi olur.

EMC2 nin mach3 den farkı çizim yapabilmesi ve kodları elde edebilmesidir.
Mach3 takılmaz.
Sisteminize göre doğru ayarları yaptı iseniz + elektronikleriniz doğru ise + pc niz tırttric değilse sorunsuz çalışır.
Özel olarak size gıcığı varsa ona bir şey diyemem.
Değişiklik istrerseniz KCam kullanabilirsiniz.
Çizimde yapar kodda çıkarır.

MsDos gibi takıntılarınıza TurboCNC çözüm olabilir.

arkadaşlar mach3 te tek spindle iki parça yı iki farklı koordinat tanımlayarak arasında tur attırabilir miyim.bir parçayı bağlarken diğerini işleyedursun diye sadece ara geçişlerde enter tuşu istesin mesela. şimdiden teşekkür ederim

Neden olmasın ?
Kodları peş peşe yazarsın , birini bitirip diğerine gider.
Onu da bitirince durur cycle start tıklarsın baştan başlar..

Parçanın birine yanaşır referans yenilersin işler bitirir , 2. parçaya yanaşır referans yenilersin başlatırsın .. gibi ....

Macro yazabilirsin ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Geri