Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Dikkat edilmesi gereken bir nokta var.
Helis dişli motor miline doğrudan takılarak kullanılamaz .
Motor mili , ekseni boyunca , ileri geri yüklere maruz kalır ve hareket kuvveti ve bir miktarı yanlış yönde kullanılmış olur .
Ancak motor miline direk geçirilmiş değil de özel yataklarla kullanılıyorsa olabilir !

Sizin kremayer dişli düz dişli. Bunun yerine helis dişli olsa daha iyi olurdu. .. o mesafede Vidalı mil kullanmaniz biraz sorun olabilir. ...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

mehmet usta hız sınırını aşmazsak hiç olmazsa hatasız kesim yapabiliriz diye düşünüyorum.

mehmet usta hız sınırını aşmazsak hiç olmazsa hatasız kesim yapabiliriz diye düşünüyorum.

Ali abi mümkünse backlash ile düzeltmeye çalışalım ayrıca sürücüdeki dipsiviçler ile bölüntüyü değiştirelim ve biraz daha rahatlatalım sistemi...doğal olarak hız düşecektir ve hassasiyet artacaktır....

kabul edilebilir bir hassasiyete ulaşmama rağmen yinede içime sinmedi . 25*10 vidalı mil sipariş verildi. şimdi soru şu x eksenindeki 2 motor farklı yönlerde dönüyor. şimdi aynı yönde dönmesi gerekiyor. elektrik elektronik bağlantıları değiştirmeden vidalı millerin yönünü değiştirmek işimizi görürmü acaba ?

kabul edilebilir bir hassasiyete ulaşmama rağmen yinede içime sinmedi . 25*10 vidalı mil sipariş verildi. şimdi soru şu x eksenindeki 2 motor farklı yönlerde dönüyor. şimdi aynı yönde dönmesi gerekiyor. elektrik elektronik bağlantıları değiştirmeden vidalı millerin yönünü değiştirmek işimizi görürmü acaba ?
Ali abi, panodan ikinci x eksen sürücüsünün motor bağlantılarından B- ile B+ bağlantısını yer değiştirin, aynı şekilde enkoder bağlantısınıda B- ile B+ bağlantısını yer değiştirin. Sorun çözülür artık motorların ikiside aynı yönde dönmeye başlar....

abiler bu mach3 lisans ı satın almak şartmı. kış günü şimdi 175 dolar baya bi can sıkıcı :)

Memet Bey bu konuda yardımlarınız için öncelikle çok teşekkür ediyorum. mesajları okudum. Sizin yazılarınızdan arkadşlar

çok istifade etmişler.

Benimde bir iki sorum olacaktı.

Birincisi : Home sensörlerim var iş bitince makina home dönüyor. Peki parçanın başlangıç noktasını

mach3 nasıl tanımlayabilirim.

İkincisi: Layz Cam x ve y değerlerini (+) olarak gösteriyordu.Ama iki eksende bazı çizimleri çevremediği

için başka cam programına geçmem gerekti. Bunun için bobcam kurdum. Bobcam de ise x ve y değerleri

(-) değer alıyor. Dolayısıyla makina ters tarafa gitmek istiyor. Ben bu x ve y değerlerinin işaretini nasıl (+)

yapmalıyım ki doğru yönde ilerleyebilsin.

Arkadaşlar Mahc3 ile ilgili bir problemim var. Bilgisi olan arkadaşlar ilgilenşrse sevinirim.

Son ana kadar problem yoktu. Yeni bir problem ortaya çıktı. "REF ALL HOME" basıyorum homa

gitmiyor. Bazen biraz gidip duruyor. Onun dışında G kod yüklüyorum çalışıyor bir problem yok.

Bu neden olur anlamadım. Birde acil stop bazen kendiliğinden basıldı gözüküyor.

bi ara bende de aynısı oldu topraklamadan dolayı parazitten etkilene biliyor istersen topraklamanı bir kontrol et

Öncelikle merhaba
CNC freze yapıyorum mdf den. bir kaç sorum olacak. Toshiba tb 6560 kart aldım mach 3 port pin ayarlarını ve yaptım. Fakat tezgahım 2 eksende işleme yapıyor 3. motora hiç bir türlü elektrik gitmiyor. Step motorum normalde çalışıyor, elektrik alıyorum. 3 motoru birlikte çalıştıramıyorum bunun çözümü ne olabilir. Bi fikir verebilen varsa çok minnettar kalırım teşekkürler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri