Mach3'e Alternatif CAM Programı Yapmak

@mashadow,
Pahalı olan dönüştürücü izole. Sanırım fiyat farkı bundan kaynaklanıyor. İzole olması şart değilse ucuz herhangi bir dönüştürücü de iş görür.

Ayrıca bu dönüştürücü tasarlanan kart ile kullanılacak ise neden kart üzerinde 3-5 TL lik max485 eklentisini düşünmüyorsunuz?.

@mashadow,
Pahalı olan dönüştürücü izole. Sanırım fiyat farkı bundan kaynaklanıyor. İzole olması şart değilse ucuz herhangi bir dönüştürücü de iş görür.

Ayrıca bu dönüştürücü tasarlanan kart ile kullanılacak ise neden kart üzerinde 3-5 TL lik max485 eklentisini düşünmüyorsunuz?.

Şu izole meselesini biraz açıklar mısın? Bizim şartlarımız acaba izole gerektiyor mu ya da neden gerektirir bilemiyorum.

Aslında tasarladığımız kart da şuan aşırı derecede alpha aşamasında, biz üzerinde max485 bırakmadık. Biraz da bu konuda tecrübemiz olmadığı için bırakmadık, izolasyon vs. Ayrıyetten ben olabildiğince böyle çevresel birimleri kontrol kartından uzak tutmaya çalışıyorum son zamanlarda. Sonuçta kullandığımız mcular çok güçlü değil, sadece bir şeyi (motor sürme) iyi yapmalarını istiyorum. Ve fiyatı da böylece düşük tutmak istiyorum.

Saygılar

NOT: IFD8500 RS485->RS232 çeviriyor izoleli 135 USD
NOT: IFD6500 RS485->USB çeviriyor izolesiz 87 USD

Son düzenleme:
http://yourduino.com/sunshop//index.php?l=product_detail&p=323

MAX485-Module-Sch1.jpg

@cevdetfaik hocam şimdi şemaya bakınca çok basitmiş gibi duruyor ama,

Yapılabilirliğinden çok aslında beni; acaba böyle bir bağlantı şeklini kontrol kartı üzerinde bırak mı mantıklı yoksa, kullanıcının sizin attığınız bu parçayı satın alması mı mantıklı kısmı düşündürüyor.

Çünkü; belki onlarca farklı sürücü modeli veya, rs485 ile haberleşecek cihaz var. Sadece sürücüler için konuşacak olsak, delta markasının 7-8 farklı sürücü modeli var hepsinin de adresleri farklı. Bir sürücü de hızı arttırmak için erişeceğim adres farklıyken diğerinde de bambaşka.

Acaba bunları kontrol kartı yazılımına hardcode etmektense veya kontrol kartı üzerinden pc yazılımıyla bir daha haberleştirmektense, direk pcye bağlanmalarını sağlamak daha mı mantıklı, bu konuda biraz düşünmek ve fikirlerinizi almak lazım.

İzolasyon galvanik veya optik olabilir.
Neden gerekir derseniz, Test aşamasında yüksek voltajlı bir devreyi loglamak için laptop a bağlarken mesela. Güvenlik, koruma amaçlı veya node lar arasında potansiyel farkı varsa vs.vs.

izolasyonlu usb-232/485 çevirici @FxDev den.
http://www.firatdeveci.com/usb-to-rs232rs485ttl-cevirici-usb2rsx/

Kart henüz geliştirme aşamasında iken bazı çevre birimleri şimdiden eklenebilir. 485, canbus vs. Özellikle de bu tip sürücüler-HMI vs. vs. kullanılması olası ise.
En azından pcb de tasarlanır, gerekirse dizilir şeklinde olabilir.
Çevre birimleri mcu ya çok da yük getirmez diye düşünüyorum. Zaten mcu da step-dir pulsları üretmekten başka bir iş yapmayacak.
Motorları sürmek tb6600 gibi sürücülerin işi.

Asıl merak ettiğim firmware ne durumda. J-G kod seti vs. ?

İzolasyon galvanik veya optik olabilir.
Neden gerekir derseniz, Test aşamasında yüksek voltajlı bir devreyi loglamak için laptop a bağlarken mesela. Güvenlik, koruma amaçlı veya node lar arasında potansiyel farkı varsa vs.vs.

izolasyonlu usb-232/485 çevirici @FxDev den.
http://www.firatdeveci.com/usb-to-rs232rs485ttl-cevirici-usb2rsx/

Kart henüz geliştirme aşamasında iken bazı çevre birimleri şimdiden eklenebilir. 485, canbus vs. Özellikle de bu tip sürücüler-HMI vs. vs. kullanılması olası ise.
En azından pcb de tasarlanır, gerekirse dizilir şeklinde olabilir.
Çevre birimleri mcu ya çok da yük getirmez diye düşünüyorum. Zaten mcu da step-dir pulsları üretmekten başka bir iş yapmayacak.
Motorları sürmek tb6600 gibi sürücülerin işi.

Asıl merak ettiğim firmware ne durumda. J-G kod seti vs. ?

Hocam izalosyon isi bu durumda suan bizim icin erken gibi. Yine de arastoracagim ilk firsatta.

Her ne kadar step motorlari kendi suruculeriyle sursekte, bu surucelere gidecek olan pulselarin hesaplamalari, trapezoid ivmeler, lineer enterpolasyon ve circular enterpolasyon gibi islemlerin ayni anda ortalama 3 eksen icin hesaplanmasi benim kullandigim mcuyu yoran islemler. Elimizde de fpga olmadigi olsa da kullanamayacagimiz icin, olabildigince sade ve birazcik da islemciden bagimsiz kodlamak istiyorum. Yani pic32mx ailesine gore kodladiysak en azindan pic32mzdede calismasini istiyorum.

Bu nedenle her islemi, ornegin hmi panelle haberlesme, ac surucuyle veya kullandiginiz plazma jeneratoruyle haberlesme isini kontrol kartina baglamamak, ne de olsa son kararlarin kullanici tarafindan verilecegi masaustu yazilimiyla iliskili olduklari icin, direkt olarak pcye baglanilmalari bana daha dogru gibi geliyor.

Bu konu da net karar yok, beraber sonuca gidecegiz.

Fxdevle gorustum, max485 kullanmamis daha iyi daha ucuz bisey kullanmis ve teorik olarak 2m baud destekledigi soyluyor. Fiyata 250tl dedi olmadi onu alacagim biraz daha netlessin

Firmware konusunda kayda deger onemli bir gelisme yok hocam. Son 2 ayimi firmware haric diger kisimlariyla gecirdim. Yakinda g kodlarin masaustu yazilimi tarafindan yorumlanip kontrol kartina uygun sekilde gonderilmesini saglayacagim

Her ne kadar pcb imalati yapiyor olsak da kontrol karti yapmak hemde insanlara satilabilecek kadar kaliteli ve ucuz bir sey yapmak gercekten zor imis. Bazi uretim sikintilarimiz var cok katli pcb ve dizgi konularinda. Bunlari çin ile aşmaya calisacagim.
@mashadow seri port için ftdi chip kullanın kaliteli gibi olur ;).

Hocam suan kontrol karti bilgisayar ile 2 adet rs232 portu uzerinden haberlesiyor. Bu bir sikinti, ben de ftdi ile usbye donusturup saglikli bi sekilde kullanma taraftariyim. Bir sonraki pcbde bunu yaptiracagim.

Saygilar

Son düzenleme:
Bir de sey cok sikinti. Hizlica biseyler ortaya cikaralim diye hep arduino tabanli ortamlarda calisiyoruz, kod yazmasi ve debug etmesi kolay diye. Ama bu lanet chipkit ailesinde fpusu bulunan bir pic32 mcu yok. Sanirim ilk mesajda bahsettigim float hesaplamalarinda bu cok buyuk bir matematiksel islem hizi kazandiracakti. Eger olsaydi...

baştan sona keyifle okudum, devamını dört gözle bekliyorum. Grafik UI/UX konusunda neye ihtiyaç olursa buradayım.

Bence spindle kontrol işine hiç girme sadece standart pwm kontrol şeysini ayarla. Gerisini adam zaten sürücüden ayarlıyor. Ki o da alacağı motora ve sürücüye göre vs çok çok değişiyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,090
Kullanıcılar
451,394
Son üye
ENESCAMUZCU

Yeni konular

Geri