Mach3'e Alternatif CAM Programı Yapmak

Bence spindle kontrol işine hiç girme sadece standart pwm kontrol şeysini ayarla. Gerisini adam zaten sürücüden ayarlıyor. Ki o da alacağı motora ve sürücüye göre vs çok çok değişiyor.

Çok fazla girmeyeceğim ama hata durumlarını falan işlemem lazım. Sadece hız kontrol ve spindle'ı durduran hatalarda makinayı da durdurabilecek birşey yapmam lazım. Belki harici olarak sürücü üzerindeki çıkışlardan da bunu ayarlayabilirim ama, kontrol kartımın şuanki hali buna elverişli değil, daha sonra böyle bir seçenek de bırakıcam.

RS485 ve RS232 donanımsal olarak iki farklı haberleşme şeklidir. RS232 tek birimle haberleşirken RS485 modbus rtu protokolüyle birçok birimle haberleşebilirsin. RS232 uçlarını direk RS485 uçlarına bağlarsan olmaz. Dönüştürücü kullanman gerekiyor veya en temizi USB yi RS485 e çeviren bir modül yapman. Hazır modüller var ama dediğin gibi pahalı.

Şimdi o olayı ben yaptım. Sürücü de bir ayar var. Eğer sürücü OL yani Over Load'a geçerse 2 tane pinden çıkış veriyor. Bunu ayarlardan aktif edip e-stop'a paralel bağladım. Sen paralel bağlamasında ayrı bir pin yaparsın.

Aslında bu çok önemli bir konu. Bütün CNC'ciler atlıyor. Over Load yapınca spindle kapanıyor ama CNC ilerleme devam etmeye çalışıyor. Eğer uç kırılmadan Over load yapılmışsa, yani uç bir delik içinde kalmış sağa sola hareket etmeye ilerleme çalıştığından olacakları düşünün. Hani 6'lık uç bir şekilde kırılır devam eder de. 13'lük filan takılıysa mazallah..

Halbuki benim yaptığım gibi yaparsan spindle hata verince makine e-stop yapıyor. Hatta istersen bu tetiklemeyi komple panonun gücünü bile kestirebilirsin. Yangın ihtimaline karşı.

RS485 ve RS232 donanımsal olarak iki farklı haberleşme şeklidir. RS232 tek birimle haberleşirken RS485 modbus rtu protokolüyle birçok birimle haberleşebilirsin. RS232 uçlarını direk RS485 uçlarına bağlarsan olmaz. Dönüştürücü kullanman gerekiyor veya en temizi USB yi RS485 e çeviren bir modül yapman. Hazır modüller var ama dediğin gibi pahalı.

Neden ?
Ben gelen sinyali bit-to-bit okuyorsam ve sonra dekode ediyorsam, kim karışır benim hangi hatta ne bağladığıma ?

USB den RS485 dönüştürücü :
Hız < 256kbit : Arduino Uno (20 TL) + SN75176(3TL)(maksimum 115.2kbps, asla güvenmeyin, her an çökebilir.)
Hız < 10mbit : Teensy 3.1(19$) + SN75176(3TL) (test edildi, kayıp %0.02)

Protokollere fazla kafa takmayın çünkü ilerde kendi projeleriniz olunca canım hazır protokollerin nasıl projenizin içine ettiğini göreceksiniz.
O zaman da :
"Wellcome to protocol world !"

Neden ?
Ben gelen sinyali bit-to-bit okuyorsam ve sonra dekode ediyorsam, kim karışır benim hangi hatta ne bağladığıma ?

Hız < 256kbit : Arduino Uno (20 TL) + SN75176(3TL)(maksimum 115.2kbps, asla güvenmeyin, her an çökebilir.)

Protokollere fazla kafa takmayın çünkü ilerde kendi projeleriniz olunca canım hazır protokollerin nasıl projenizin içine ettiğini göreceksiniz.
O zaman da :
"Wellcome to protocol world !"

Her iki haberleşme'yede istediğin protokolü yazabilirsin ancak RS232 ve RS485 Farklı şeylerdir hem donanımsal yapısı hem'de voltajları. Yani direkt olarak arada hiçbir çevirici donanım kullanmadan olmaz.
İstersen bir dene..!

Bit-to-Bit yazılımsal olarak doğru tespit fakat donanımsal olarak değil.!

Şimdi o olayı ben yaptım. Sürücü de bir ayar var. Eğer sürücü OL yani Over Load'a geçerse 2 tane pinden çıkış veriyor. Bunu ayarlardan aktif edip e-stop'a paralel bağladım. Sen paralel bağlamasında ayrı bir pin yaparsın.

Aslında bu çok önemli bir konu. Bütün CNC'ciler atlıyor. Over Load yapınca spindle kapanıyor ama CNC ilerleme devam etmeye çalışıyor. Eğer uç kırılmadan Over load yapılmışsa, yani uç bir delik içinde kalmış sağa sola hareket etmeye ilerleme çalıştığından olacakları düşünün. Hani 6'lık uç bir şekilde kırılır devam eder de. 13'lük filan takılıysa mazallah..

Halbuki benim yaptığım gibi yaparsan spindle hata verince makine e-stop yapıyor. Hatta istersen bu tetiklemeyi komple panonun gücünü bile kestirebilirsin. Yangın ihtimaline karşı.

Benim derdim de bu ama,

Spindle farklı farklı devirlerle farklı işler yapacağı için benim tezgahta, o devire geçince şu çıkışı aktif, buna düşünce şuna çıkış ver, overload olunca şunu aç gibi şeyleri yapmak gereksiz kompleksite oluşturuyor. Bende de biraz heves var şimdi, yazılımla bunların hepsini deneyip yapmak istiyorum. Yani sadece rj485 üzerinden kontrol etmek istiyorum

Bence spindle kontrol işine hiç girme sadece standart pwm kontrol şeysini ayarla. Gerisini adam zaten sürücüden ayarlıyor. Ki o da alacağı motora ve sürücüye göre vs çok çok değişiyor.
Spindle seysi derken senkronizasyon dan bahsediyosanız nasıl diş çeker veya tako işlerini nasıl yapar..ayırca..amatör işlerde gerekli gibi görünmesede spindle load metre cok önemli bir konu...

Spindle seysi derken senkronizasyon dan bahsediyosanız nasıl diş çeker veya tako işlerini nasıl yapar..ayırca..amatör işlerde gerekli gibi görünmesede spindle load metre cok önemli bir konu...

Aynen bir de bu durumlar var, her ne kadar elimdeki ürünlere bu konuda güvenmesemde diş çekme gibi işlemler de deneyeceğim. O yüzden bu loadmetre işini çok kapsamlı yapmam gerekiyor.

teensy'i daha önce hiç incelememiştim, teensduino diye bir şey gördüm, ardunio için yazılmış çoğu şeyi teensy'e yüklemek için diye anladım. doğru mu anlamışım? eğer öyleyse "çoğu" kısmı biraz merak uyandırdı. sen o şekilde kullanıyorsan sorun yaşadın mı hiç?

amaç sadece diş çekme ise daha kısa yolu var hiç spindle devir senkronize işlerine girmeden..

MMS0509ThreadMilling3.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,840
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri