Motor Yanmaları

mardahan termal kamera kullanıyor musunuz?biz kestirimci Bakım amaçlı kullanmaya başladık.fakat yanan motorlardaki en büyük sıkıntımız motorların içine su kaçması ve bu anlık olduğu için termal kamerayla yakalamamız mümkün olmuyor.gıda firmasında çalışıyorum.üretim alanı 5,6 derece civarında ve hergün üretim vardiya arasında yaklaşık 4 saatlik bir dezenfektan işlemi var.dezenfektan işleminde 50-60 derecelik sıcak su kullanılıyor.bu da yoğun bir nem oluşturuyor.ayrıca motorlarımız emot marka olup arka kapakları yoktur.yani arkası kapalı motorlardan kullanılmaktadır.motorlarımız 45 derecelik bir açıyla durmaktadır.keçe konusunda da sıkıntılarımız var.keçe olarak ne kullanmamızı önerirsiniz.bir de bu yoğun nem motorun içinde nem oluşmasına neden olabilir mi?bu alanda daha yeni olduğum için bilgiye ihtiyacım var.amacım motor yanmasını bir lüks haline getirmek.

Genelde işler en düşük fiyat teklifi verenlere yaptırılıyor. Bu durumda uygun güçte motor kullanılmıyor. Mesela 7.5 kw olması gereken yere 5.5 kw, 3 kw olması gereken yere 2,2 kw motor kulanılıyor. Motorlar çabuk yıpranıyor,fazla amper çekiyor ve yanıyor. Motor sardırılıp tekrar kullanılıyor. Sonuçta 2-3 ayada bir aynı motor sarıma gidip duruyor.

Ayrıca motor arızasına giden teknisyenlerin genelde ilk yaptıkları termik ayarını artırmak oluyor.

Termiklerin yanında faz sırası özelliğide olan motor koruma röleside kullanılması faydalı oluyor.

Kendimizde sistemimize göre akılcı çözümler yarata biliriz. Mesela:
PLC kontrolündeki soğutma sistemimizde en küçüğü 55 kw, en büyüğü 180 kw olan 7 adet motorun, kontaktörlerden çıkıp motorlara giden hatta motor korumalardan taktık. PLC çalış komutu verdikten 1 sn içinde motor korumadan gerekli sinyalı almazsa motoru stop edip alarm veriyor. sistemi biraz daha geliştirip üçgen kontaktörünün çıkışınada faz koruma koymayı pilanlıyorum. Her motor için 2 adet faz koruma olacak.

Kullandığımız motor koruma rölesi "entes m05" fiyatı uygun faz sırası özelliğide var.

arkadaşlar yanan motorlarınıza bobinajcıya gittiginde eyer nemli bir alanda calısıyorsa su girme riski çoksa orhunlagın çift karışım vernigi bulunmakta vernik olarak onu atmasını rica edin ve kesinlikle ve kesinlikle salmastra veya kecenin rulmanla arasına su kesen lastigi takmanızda cok büyük fayda var.

Genelde işler en düşük fiyat teklifi verenlere yaptırılıyor. Bu durumda uygun güçte motor kullanılmıyor. Mesela 7.5 kw olması gereken yere 5.5 kw, 3 kw olması gereken yere 2,2 kw motor kulanılıyor. Motorlar çabuk yıpranıyor,fazla amper çekiyor ve yanıyor. Motor sardırılıp tekrar kullanılıyor. Sonuçta 2-3 ayada bir aynı motor sarıma gidip duruyor.

Ayrıca motor arızasına giden teknisyenlerin genelde ilk yaptıkları termik ayarını artırmak oluyor.

Termiklerin yanında faz sırası özelliğide olan motor koruma röleside kullanılması faydalı oluyor.

Kendimizde sistemimize göre akılcı çözümler yarata biliriz. Mesela:
PLC kontrolündeki soğutma sistemimizde en küçüğü 55 kw, en büyüğü 180 kw olan 7 adet motorun, kontaktörlerden çıkıp motorlara giden hatta motor korumalardan taktık. PLC çalış komutu verdikten 1 sn içinde motor korumadan gerekli sinyalı almazsa motoru stop edip alarm veriyor. sistemi biraz daha geliştirip üçgen kontaktörünün çıkışınada faz koruma koymayı pilanlıyorum. Her motor için 2 adet faz koruma olacak.

Kullandığımız motor koruma rölesi "entes m05" fiyatı uygun faz sırası özelliğide var.

Dediğin doğru motorlar olması gerekenden daha düşük kullanılıyor.İşte bu aslında kalifiye elemanın yetersizliğinden kaynaklanıyor.Neyin ne olduğunu bilmiyor.Eğitmiye kalktığımızda da benden daha mı iyi bileceksin diye çıkışıyor.İşte motor yanmalarının bir lüks haline gelmesi için koruyucu ekipman vs. den önce personelle ilgili bir çalışma yapmamız gerekiyor.Hem siz hem de diğer ziyaretçilere çok teşekkür ediyorum.Faydalı bilgiler aldım.Bu ve benzeri konularda bilgi paylaşımı yapalım lütfen.Ayrıca TPM ile ilgilineyorsanız Mesleki Yardımlaşma bölümünde bir konu açtım.Orada da bilgi paylaşımı yapabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
129,042
Kullanıcılar
451,305
Son üye
Ruobian

Yeni konular

Geri