Motorlu şalterler

kaykact

Üye
arkadaşlar siteye yeni katıldım ve böyle yararlı bir site olduğundan haberim yoktu. hepinize merhaba. benim motorlu şalterlerin detaylı bir çalışma prensibine ihtiyacım var. yani üzerinde bulunan devre elemanları çalışma şekli, prensibi ve sırası gibi. yardımcı olan olursa sevinirim. teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
motorlu şalterle neyi kastediyorsun anlayamadım,yüksek gerilim yük kesicilermi, yoksa başka bir şey mi detayını verebilirsen yardımcı olabiliriz.

nerede kullanmak ıstıyorsun motorlu şalteri açarsan biraz konuyu yardımcı oluruz..

jeneratör besleme sistemlerinde (380 v) kullanılan, Şebeke kontaktörü ve jeneratör kontaktörü olarak iki ayrı devre kesici eleman var. şebeke enerjisi varken şebeke kontaktörü üzerinden, şebeke kesilince jeneratör kontaktörü üzerinden yük besleniyor. buralarda genellikle motorlu şalterler kullanılıyor. bu elemanlarla ilgili bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kullanılan şalterler,bilinen klasik termik magnetik şalterlerdir.Uygulamada,bu şalterler ara-
sında,elektriki kilide ilave olarak mekanik kilit de yapılmalıdır.Bunun için,"bowden
kablosu" veya özel şase kullanılıyor.Otomatizmi sağlamak için ise,özel transfer röleleri kul-
lanmak daha uygundur.Bu röleler,faz yönü,faz eksikliği,düşük/yüksek gerilim parametrele-
rini de takip ettiği için,devre daha emniyetli hale geliyor.Jeneratör çıkışında ve şebeke
beslemesinde otomatik şalter mevcur ise,bu durumda da transfer işlemini gerçekleştirmek
için,aynı zamanda elle de açılıp kapatılan ( mesela SOCOMEC ) özel üretim transfer şalteri
kullanılabiliyor.Transfer işlemi için kurulacak sistemde,mekanik kilit ve kumanda arızasında
çaresiz kalmamak için,elle de açılıp kapatılacak tip şalterli uygulama yapılması en uygun
çözümdür.Yeni kurulacak sistemler için,2 adet tmş +mekanik kilit + otomatik transfer mo-
dülü,kurulu sitemlerin ıslahı için de SOCOMEC ( gulboy.com ) şalterli çözüm,en uygun uy-
gulamadır.Jeneratör bulunan tesisler için,Enerji Bakanlığından proje tasdiki bulunduğundan,
söylediğim tip uygulamaların dışındaki uygulamalara,bakanlık tarafından zaten müsaade
edilmemektedir.

Son düzenleme:
Arkadaşların motorlu şalter dedikleri masterpack şalter diye geçer. Jeneratör transfer panolarında kullanılır, şebeke fazı kesildiği zaman motor şalteri kurarak devreye girer. Devreye girmediğinde kurma kolu el ile kurularak devreye alınır. Bildiklerim bu kadar fazla teknik detaylarını bilmiyorum.

Sn. ŞEF

Öncelikle kaykact arkadaşımızın dediğinden ben de aynı şeyi anlıyorum.Ancak bu da ekstra bilgi olsun;
masterpack şalterler die adlandırdığınız şalterler merlin gerin firmasının şalterleridir.Piyasada çok sık kullanıldığı için (peçete=selpak gibi) dilimiz alışmış.
İsterseniz bakabilirsiniz siemens veya abb kesicilerde masterpack ismini göremezsiniz

Saygılarımla

Motorlu şalter dediğin her markada bulunan kompakt şalterlerdir. Aksesuar olarak bu şalterlerin içine veya harici dışardan kurma kolunun üzerine motor montaj edilir. Bu motorlu şalterler şebeke jeneratör enversör röleleri ile kontrol edilebildiği gibi kendininde hazırlayabıleceği bir kumanda devresiylede yapılabilir. Bu motorlu şalterlerde ayrıca kullanman gereken diğer aksesuarlar şunlardır.

Mekanik kilit(montaj levhası ve teli)
Yardımcı kontak
Düşük gerilim bobini
Kapamaya hazır kontak
Açma bobini
Kapama bobini

Yapmak istediğin sisteme gore bu aksesuarları kullanabilirsin.

arkadaşlar bende transfer panoları ile ilgili bilgi almak istiyorum eğer verebilecek birisi varsa sevinirim.(trafo ile jeneratör arasındaki transfer olayı)

arkadaşlar aynı şalterlerden bizim şantiyede kullanmaktayız merlingrein şalterler motor sonradan tmş ye takılıyor ama çok kullanışlı şalterler bu şalterler faz koruma rolesi yardıyla çalışır genellikle transfer pnosu için kullanılır

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,923
Son üye
Ratelarus

Yeni konular

Geri