Motur devir yönünü değiştirme (yardım)

recaptcha

Üye
Arkadaşlar merhaba, resimdeki Tek faz 220v motorun devir yönünü nasıl değiştirebilirim?

IMG_20240808_154514.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şemadaki aktüatör zaten iki yönlü çalışmıyor mu?

Bu şekilge değiştirebilirsiniz

1721828864764.png

Son düzenleme:
Motru koendi ekipmanlarından ayrı dısarda baglayıp çalıştırmayımı düşünüyorsun.

Son düzenleme:
motor 220v bır motor zaten bellı baglı ucları bır uc open yazana verınce acar yanı saga doner close yazanan verınce sole doner kapanır semasında gorunuyor ve bellı

OPEN, açık
CLOSE, kapalı demek. Bunun neresi sag sol oluyor.
CLOCKWISE, ANTİ CLOCKWISE saat yöne ve saat yönü tersi demek biliyorum, uanlışmı.

Arkadaşlar merhaba, resimdeki Tek faz 220v motorun devir yönünü nasıl değiştirebilirim?

Ekli dosyayı görüntüle 109494
Motor yönü için 3-4 yerini değiştir uzaktan aç kapa yaptığını gösteren gösterge varsa 5-6 ve 8-9 numaralı uçları da değiştir bunu neden istedin bu valfi neden ters çalıştırmak istiyorsun onu da belirtirsen

bu motorun devir yönünü değiştirebileceğini düşünmüyorum sabit kondansatörlü ve yardımcı sargısı yok .
mantık olarak yardımcı sargının yerini değiştirisen değişmesi lazım . zaten yardımcı sargı ve kondansatörün amacı o motora ilk hareketi verebilmek için bir faz açılı alan yaratmak ilk hareketi aldımı zaten o yöne döner . ama motorun iç bağlantısı bu değilde farklıysa belki dönebilir ... ama bu şemaya göre döneceğini düşünmüyorum.. yanlış düşünüyorda olabilirim. kaldıki bunun motor olduğunuda düşünmüyorum . bu bir actuatör gibi yani vana gibi bişi aç kapa işlemi yapıyor . demekki içinde elektrikli bir devre var o aktuatörü açtırıyor. ısıtıcıda bişiler ısınıyor açıyor kapıyor aç kapa komutu gönderiyor . öle anlaşılıyor . bunun motor olduğunu nereden çıkardınız ben çıkaramadım .. ama markasını modelini yazarsanız bakarız

bu motorun devir yönünü değiştirebileceğini düşünmüyorum sabit kondansatörlü ve yardımcı sargısı yok .
mantık olarak yardımcı sargının yerini değiştirisen değişmesi lazım . zaten yardımcı sargı ve kondansatörün amacı o motora ilk hareketi verebilmek için bir faz açılı alan yaratmak ilk hareketi aldımı zaten o yöne döner . ama motorun iç bağlantısı bu değilde farklıysa belki dönebilir ... ama bu şemaya göre döneceğini düşünmüyorum.. yanlış düşünüyorda olabilirim. kaldıki bunun motor olduğunuda düşünmüyorum . bu bir actuatör gibi yani vana gibi bişi aç kapa işlemi yapıyor . demekki içinde elektrikli bir devre var o aktuatörü açtırıyor. ısıtıcıda bişiler ısınıyor açıyor kapıyor aç kapa komutu gönderiyor . öle anlaşılıyor . bunun motor olduğunu nereden çıkardınız ben çıkaramadım .. ama markasını modelini yazarsanız bakarız
Bir tür aktuatör bu içinde yağ pompasıyla açan da var motora takılıp mekanizmayla açılan da içindeki mıknatısların karşısında reed röle var

2 numaralı uç ana uç tıpkı buzdolabı kompresörü gibi düşün içinde 2 adet sargı var ölçü aleti ile ohm kademesinde iken ölçüm yaparak omajı büyük olan yardımcı sargı düşük omaj olan ana sargıda yola çıkarak yönünü değiştirebilir üzerindeki kondansatör yardımıyla

Forum istatistikleri

Konular
129,115
Kullanıcılar
451,444
Son üye
nozturk16

Yeni konular

Geri