MSI batarya sorunu

Merhaba arkadaşlar tekrardan bu konuda bilgi alma ihtiyacı hissettim de. Pil Kapasite ölçme cihazı aldım da şimdi benim pilleri puntalarindan tek tek söküp olcsem ve sonra geri yerine taksam o devreye zarar vermiş olur muyum yine de?

Devreyi teoride ayırmadan bir sey olmaz. Ama pilleri puntasindan ayirdiktan sonra tekrar nasil puntalamayi dusunuyorsunuz?

Valla acikcasi 3-5 tane laptop bataryasi söktüm. Ama toplamadim. Bataryayi voltaji kesmeden bir sekilde sökebilseniz bile puntalayıp geri yerine toplayıp sığdırmak büyük bir işçilik.

Eğer bunu yapabilirim derseniz sorun olacağını sanmıyorum.

Valla acikcasi 3-5 tane laptop bataryasi söktüm. Ama toplamadim. Bataryayi voltaji kesmeden bir sekilde sökebilseniz bile puntalayıp geri yerine toplayıp sığdırmak büyük bir işçilik.

Eğer bunu yapabilirim derseniz sorun olacağını sanmıyorum.

Deneyelim bakalım olmazsa çöpe atarız

Bu arada eski bataryadan hiçbişey sokmeden geri taktım %100 dolu diyor ama pil boş ışığı yanıyor fişi çektim kapandı bilgisayar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Muhtemelen pillerin arasında birkaçında sorun vardır. Tek tek ölçerek değiştirmek gerekir. Söktüğüm eski bataryaların içlerindeki pillerin yarısından fazlası kullanabilir haldeydi.

Benim pillerden devreye giden bakır tellerden biri kopmuş da o yüzden galiba sıkıntı ben de o yüzden bütün pilleri soktum o kopan teli lehimleyip izole ettim. Bugün de kapasite ölçüm cihazım gelmişti olceyim dedim pillerin bazıları 3v bazıları 1 veya 2. Mah değerlerini bulmak için şarj etmek istiyorum ama normal bir şarj aletiyle tek tek şarj edebilir miyim?Ekli dosyayı görüntüle 63018

18650 şarj cihazınız varsa ya da edinebilirseniz şarj edebilirsiniz. Ben geçen sene ali'den şunu almıştım ve çıkma pilleri bununla şarj ediyorum. Bu cihazın son yuvası istenirse aynı zamanda pili doldurduktan sonra deşarj ederek kapasitesini ölçmeye de yarıyor. Ayrıca biraz daha yavaş ve tek tek TP4056 BMS'li usb modulleriyle de şarj edebilirsiniz.

18650 şarj cihazınız varsa ya da edinebilirseniz şarj edebilirsiniz. Ben geçen sene ali'den şunu almıştım ve çıkma pilleri bununla şarj ediyorum. Bu cihazın son yuvası istenirse aynı zamanda pili doldurduktan sonra deşarj ederek kapasitesini ölçmeye de yarıyor. Ayrıca biraz daha yavaş ve tek tek TP4056 BMS'li usb modulleriyle de şarj edebilirsiniz.

Yani şu anda direkt olarak kullandığım pil yuvasindaki tek pile 5v Vs versem şarj olmayacak mı?

@asduskun, 18650 lityum pilden bahsediyorsak, tabi ki şarj olur. Fakat her akü, batarya ve pilin şarj karakteristiği, tekniği vardır! 18650 piller de nominal olarak 3.7 volt olmalarına rağmen şarjda 4.20 volt'ta pile zarar vermemek adına şarjı kesmek gerekiyor. Aynı şekilde deşarjda da 2.7 volt'ta yukarıda verdiğim ve benzeri modüller deşarjı keserek pilin zarar görmesini önlerler.

Forum istatistikleri

Konular
129,574
Kullanıcılar
452,203
Son üye
Direniş

Yeni konular

Geri