Nötrdeki Akımmı Gerilimmi?

Bu konuda bir çok arkadaşımın,meslektaşımın yanlış bilgilendiğini forumdaki açıklamalarından,yorumlarından anlıyorum size olayı şöyle özetleyeyim;

3 faz beslenen tesiste,yapıda dengesiz yüklenme kaçınılmazdır ve bu üç fazın vektörel ortalaması kadar nötr'den toprağa akım akar buda kaçınılmazdır çünkü tam dengeli yüklenme sağlanamaz. Nötrden toprağa akan akım nötr iletken direnci ve ona seri işletme topraklama direncine maruz kalır bu direnç değerine görede Nötr-toprak arası gerilim oluşur ve bu yine kaçınılmazdır. Dengesizlik ne kadar az ise nötr iletken direnci ve işletme topraklama direnci ne kadar düşükse Nötr-toprak arası gerilimde o denli düşük olur. Vn'den kurtuluşunuz yoktur.
Vn=IdxRt
şimdi kardeş yukarıda analizör arkadaşım haksız bu bir kere kesin onda sorun yok, en son değil ondan bir önceki resimde nötrün ucundan tekrar bir işletme topraklaması yapmış vatandaş ordan akım akar demiş orda haklı bu iki

son şekilde eğer tek işletme topraklaması varsa akım gene akmaz bu da genel bir not olsun

ama özetle diyecek olursak ben halen dengesizlik akımının toprağa akmayacağını söylüyorum ki elektrikten anlayan her arkadaş ki bunlarin başinda da sayın hemmuhtek arkadaşım geliyor çünkü baştan beri benden tarafta durdu kendisine teşekkr ediyorum bunu bilir ve tartişmaz dengesizlik akımı her zaman(nötr varsa ) nötr üzerinden faza döner.

Analizör arkadaşım dengesizlik akımının bir kısmının direnç üzerinde oluşturacağı gerilimin kaynak gibi davranak hepsinin değil de işletme topraklamaları (birden fazla olmasi lazim akmasi için) konumuyla değişen büyüklüklerde döngüsel akımlar akacağını anlatan bir şekil göstermiş ama birazcik elektrikten anlayan birisi bunun ohm kanunu mafiş diyerek haklı çıkılabilecek bir konu olmadiğini dengesizlik akımının aslında toprağa akmadığını olayın farkli olduğunu görecektir. Ayrıca son şekilde yildiz noktasi toprakli değilse toprağa göre gerilim sifirdir dememe de gerek yok ama gene de zorunda kaliyorum her zaman:)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Değerli meslektaşlarım
Huyum kurusun ortamda konuyu benden iyi bilenler yoksa sallarım.Ne var ki bu forum benim için pekte sallamaya uygun değil.Bu yüzden kendim herhangi bir yorum eklemeden verileri belirtmeyi uygun görüyor ve değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Kaçak akım ile bu işlemin yapılmasının sağlıklı olmadığı belirtilmiş ki itirazım yok.(tesis yok abi diğen sporcular gibi olmak istemesemde)Elimde özellikle trafolar için geliştirilmiş bir cihaz yok.Siemens kaçak akımla şimdiye kadar hiç sıkıntı yaşamadım.Burada da hatalı sonuca sebep olacağını düşünmemiştim.
Trafo buşingi ile harici bir topraklama arasını ölçtüm 0,2V değer çıktı.İşletme topraklamasından ise 1,45A akım geçiyordu.Trafo akımları ise ortalama 1550A 5-10A lik bir fark var ki bu güçte dengeli sayılır.
Sayın Fahri Yetiş tarafından bu tartışma dolayısıyla eklediği dosyalar incelendiğinde 50mm2 kablonun bile işletme topraklaması için yeterli olacağı görülüyor.185lik kablo çektirmemin gereksizlği belirtildi.Yine de emin olamadığım bir husus var.Amerikan CBEMA nötr iletkeninin özellikle 3.harmonik kaynaklı akım yükselmeleri dolayısıyla faz iletkenlerinden 1,73 kat fazla olmasını önermiş.
3,harmonik toprağa akıyorsa(akmıyorsa sorulmamış sayın) işletme topraklamasının yapılırken bu husus dikkate alınarak kesitin büyütülmesi daha uygun olmaz mı?
(Nötrdeki dengesiz akım konusu beni aşar bu konuya hiç girmiyorum)
,

1960 yılında sanat okulunda okur iken,hocamız sn.Hasan Çağlayanın Elektroteknik dersin-
de dengesiz yüklenme halinde ,nötrden geçen akımın,matematiksel hali böyle öğretilmişti.
Geçen bu süre içerisinde matematik ve elektroteknik umarım değişmemiştir !

Ekli dosyalar

• Nötrden geçen akım.rar
    81.5 KB · Görüntüleme: 48
Sn Hemmuhhemtek ve sn electricse şekil üzerinden (anlayabilecekleri şekilde) sorumu tekrarlıyorum.
Vn: Dengesiz yüklenmeden oluşan Nötr buşingi üzerinden toprak potansiyeline göre ölçülen 10V gerilim.
Ri: İşletme topraklaması toplam direnci (Kablo+yayılma direnci) ölçüm sonucu 2ohm

Şimdi soruyorum Elektrikten azıcık anlayan bir insan nasıl olurda işletme topraklaması üzerinden akım geçmez der ? açıklama bekliyorum...

Sn Electrics ve Sn Analizör;

Nötrün tek bir amacı vardır;

Dengesiz yüklerde vektörel olarak aradaki farkın trafonun yıldız noktasına geri döndürmek...
Bana monofaze sistemlerde böyle değil diye itiraz etmeyin orada da aynı şey söz konusu. (aşağıdaki cümleyi düşünürseniz ne demek istediğimi anlasınız.)

Bir trafoda nötrden akan akım, tüm fazların vektörel toplamına eşittir. Bu durumda TOPRAKTAN AKIM AKMAZ.

Sn. Fahri Bey,

Kitaptan koyduğunuz sayfadaki formül dediklerimi destekliyor. Akımların vektörel toplamları formülüze edilerek verilmiş. Teşekkürler.

Topraktan akım ancak vektörel toplamda dengesizlik olursa akar. Sayfalarca bunun ne tartışmasını yapıyorsunuz anlamadım.

TMŞ'nin atması ile ilgili ana konuya gelelim... Burada iki ihtimal var :
1. Toprağa bir yerden kaçak akım akıyor. Bunu en güzel meger ile anlarsınız. Tesis yeni olabilir. Ama kablo çekerken zedelenmiş izolasyon, gevşek (izoleli) bağlantı gibi faktörler neden olabilir.
2. TMŞ arızalıdır. Değiştirip tekrar bakın derim.

Saygılarımla.

Sn Electrics ve Sn Analizör;

Nötrün tek bir amacı vardır;

Dengesiz yüklerde vektörel olarak aradaki farkın trafonun yıldız noktasına geri döndürmek...
Bana monofaze sistemlerde böyle değil diye itiraz etmeyin orada da aynı şey söz konusu. (aşağıdaki cümleyi düşünürseniz ne demek istediğimi anlasınız.)

Bir trafoda nötrden akan akım, tüm fazların vektörel toplamına eşittir. Bu durumda TOPRAKTAN AKIM AKMAZ.

Sn. Fahri Bey,

Kitaptan koyduğunuz sayfadaki formül dediklerimi destekliyor. Akımların vektörel toplamları formülüze edilerek verilmiş. Teşekkürler.

Topraktan akım ancak vektörel toplamda dengesizlik olursa akar. Sayfalarca bunun ne tartışmasını yapıyorsunuz anlamadım.

TMŞ'nin atması ile ilgili ana konuya gelelim... Burada iki ihtimal var :
1. Toprağa bir yerden kaçak akım akıyor. Bunu en güzel meger ile anlarsınız. Tesis yeni olabilir. Ama kablo çekerken zedelenmiş izolasyon, gevşek (izoleli) bağlantı gibi faktörler neden olabilir.
2. TMŞ arızalıdır. Değiştirip tekrar bakın derim.

Saygılarımla.

Tek soru soracağım: Dengesiz yüklenme yok ise nötr buşinginde toprak potansiyeline göre gerilim okunur mu?
Cevap: Vn gerilimi dengesiz yüklenmeden dolayı oluşur. Tam dengeli yüklenmede Yıldız noktasında gerilim oluşmaz.

Şekille verdiğim soru halen cevap bulamamıştır açıklama bekliyorum....

Tek soru soracağım: Dengesiz yüklenme yok ise nötr buşinginde toprak potansiyeline göre gerilim okunur mu?
Cevap: Vn gerilimi dengesiz yüklenmeden dolayı oluşur. Tam dengeli yüklenmede Yıldız noktasında gerilim oluşmaz.

Şekille verdiğim soru halen cevap bulamamıştır açıklama bekliyorum....

Dengesiz yüklenme yok ise nötr'de gerilim oluşmaz. Dolayısıyla toprakla aralarında gerilim okunmaz.

Ancak pratikte dengeli yük yoktur. Bu nedenle toprakla nötr arasında daima gerilim olur.

Pratikte dengeli yük yoktur deyince hemen; trifaze motorlarda nötr hattı yok. İşte sana dengeli yük dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Elektrik motorları dahi tam dengeli değildir. Sadece fazlar arasında oldukça makul seviyelerde dengeli kabul edilebilecek kadar fark vardır. O nedenle tam dengeli değildirler.

Şu konuda bizi aydınlatırsanız memnun olurum... Örnek verdiğiniz trafroda, eğer mümkünse toprak hattını pensampermetre ile ölçün. Değeri de burada paylaşın. Böylece daha başka yorumlar yapabiliriz...

İyi çalışmalar dilerim.

Dengesiz yüklenme yok ise nötr'de gerilim oluşmaz. Dolayısıyla toprakla aralarında gerilim okunmaz.

Ancak pratikte dengeli yük yoktur. Bu nedenle toprakla nötr arasında daima gerilim olur.

Pratikte dengeli yük yoktur deyince hemen; trifaze motorlarda nötr hattı yok. İşte sana dengeli yük dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Elektrik motorları dahi tam dengeli değildir. Sadece fazlar arasında oldukça makul seviyelerde dengeli kabul edilebilecek kadar fark vardır. O nedenle tam dengeli değildirler.

Şu konuda bizi aydınlatırsanız memnun olurum... Örnek verdiğiniz trafroda, eğer mümkünse toprak hattını pensampermetre ile ölçün. Değeri de burada paylaşın. Böylece daha başka yorumlar yapabiliriz...

İyi çalışmalar dilerim.

Lütfen soruma sorularla cevap vermeyin son yazdıklarımı bilinçli yazdım zaten benim beklediğim teknik açıklamalar sorumgayet basit;
Bu ölçümü benim yapmam doğru olmaz iddada bulunanlar haricinde birisi olmalı.

bence problem Sn analizörün vektörel toplamaları anlamada sorun yaşadığı diye düşünüyorum.

bence problem Sn analizörün vektörel toplamaları anlamada sorun yaşadığı diye düşünüyorum.

Sn emir vektörel toplamda sıkıntı yok üç faz dengesiz yüklenmede sn Fahri yetişin verdiği dosyadaki hesapta görüldüğü gibi nötr'den vektörel toplam akımı döner üzerinden geçtiği nötr iletken direnci ile Trafo nötr buşingi üzerinde bir potansiyel fark okunmasına neden olur.Bu konuda çok paylaşım ve yorumum oldu geçmiş(eski) mesajlarımı incelerseniz göreceksiniz.

Sizlerin anlamadığı; toprak ile potansiyel farkı bulunan noktayı (Ki bu noktada oluşan gerilim dengesiz yüklenmeden dolayı oluşan gerilim yukarıda belirttiğim gibi [bunu zaten kabul ediyorsunuz sorun yok]) bir iletkenle toprağa veriyorsunuz ve akım akmadığını idda ediyorsunuz sorum bu kadar basit hala anlamayan ! arkadaşlar var.
Şekli tekrar tekrar verme zorunluluğunda hissediyorum kendimi...

8 sene (elektrik) okulunu okuyup 22 sene bu meslekte emeği geçen bir teknik eleman olarak dengesiz yüklenmeden oluşan Vn geriliminin işletme topraklama direnci Ri üzerinden toprağa akım akmaz olayına bunu diyenlerin tezine anlam veremiyorum. Bunun teknik izahatini detaylarıyla yapabilecek birisi çıkar açıklama yaparsa memnun olurum.
Not: Lütfen boş ve mesnetsiz açıklamalar yapmayınız.

Forum istatistikleri

Konular
129,183
Kullanıcılar
451,541
Son üye
hyo23

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri