Nötrdeki Akımmı Gerilimmi?

Soruma cevap verebilecek kapasitede teknik bilgiye sahip arkadaş arıyorum halen mesnetsiz ve absürt mesajlar geliyor.
Soru şekilde net belli ancak tekrar tekrar vereyim. Dengesiz yüklenme durumu Nötr buşinginde bir gerilim okudunuz toprak refaransına göre okunulan bu gerilim Ri topraklama direnci üzerinden I akımı oluşturup neden akmaz? (Not1:öyle idda edildiği için soruyu bu şekilde soruyorum Not2:Arıza durumu söz konusu değil normal çalışma durumu.)
Not: Bilgi eksiğim olabilir körükörüne idda içinde değilim teoriyi bırakalı 13 sene geçti mantıklı detaylı teknik açıklamalar bekliyorum eksiğimiz varsa kapatalım amacım bu !

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi de arkadaşlar Allah rızası için biri cevaplasın.3, harmonik toprağa akar mı? akıyorsa işletme toprak kablosunu yükseltme gereği çıkar mı?

İyi de arkadaşlar Allah rızası için biri cevaplasın.3, harmonik toprağa akar mı? akıyorsa işletme toprak kablosunu yükseltme gereği çıkar mı?

Üç fazında eşit olrak yüklendiği simetrik şebekelerde nötr iletkeni üzerinde herhangi bir akım yoktur. Ancak eğer şebekede üçüncü harmonik varsa nötr iletkenler üzerinde akımlar görülür.

Deşarj lambalı sistemde , faz iletkenindeki harmonik miktarı faz akımlarının değerinin %30 değerine ulaşır.Böylece nötr iletkeninin yüklenmesi faz akımlarının 3x%30= 0.9 u değerine ulaşır.

nalet olsun nerden sordum bu soruyu sormaz olsaydım millet birbirine girmiş :rolleyes:

Üç fazında eşit olrak yüklendiği simetrik şebekelerde nötr iletkeni üzerinde herhangi bir akım yoktur. Ancak eğer şebekede üçüncü harmonik varsa nötr iletkenler üzerinde akımlar görülür.

Deşarj lambalı sistemde , faz iletkenindeki harmonik miktarı faz akımlarının değerinin %30 değerine ulaşır.Böylece nötr iletkeninin yüklenmesi faz akımlarının 3x%30= 0.9 u değerine ulaşır.

Peki bu akım nereye yöneliyor.Sekonder sargıda dolanıyor mu yoksa toprağa mı akar?

arkadaşlar toprağa kullanım yokken akım aşırı sarfiyata sebep olmaz mı ? ve ayrtıca benim deneyimlerime göre eğerki fazan topraga akım geçerse bir müddet sonra hangi faz üzerinde kaçak varsa o kaçak faz üzerinde iletkenlerde deformasyon olması gerekmezmi ? bence harmonik yüklerden birisinde problem var burada kurulu olan mevcut cihazlar üzerine yoğunlaşmak gerekiyor sistemde benim görüşüm bir hata yok problem cihazlardan kaynaklanıyor ...

Vn gerilimi dengesiz yüklenme neticesi oluşur sayın electrics Vn gerilimi bir tesiste kaçınılmazdır. Halen sorum cevap bekliyor tekrar tekrar koymaktan bıktırdınız :)

bıkmadan usanmadan devam :) ya ben yanlış olduğumu söyleyecem yaz siz. başka çikar yol yok. :) yada herkes kendi bildiği yanlışla/doğruyla devam edecek.

Sayın analizör. Vn gerilimini 10 V olarak kabul ettiniz. sorunun eksiklerini tamamlamadan soru çözülmez. Bu 10 V gerilim işletme toprağı ile nötr birleşik olduğuna göre, başka bir toprakla nötr arası gerilim değil mi? peki bu 10 V gerilimi ölçtüğümüzde trafonun yıldız noktasına giden akımı ve size göre toprağa akan bana göre topraktan kaynağa dönen akımların ne olduğunu söylermisiniz?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,445
Kullanıcılar
452,003
Son üye
ersel75

Yeni konular

Geri