neden yıldız değilde üçgen

sayın arkadaşlar benim sormak istediğim şey madem motorlar atıyorum toplam 1500 devir bölü dakika ise yani üçgende bu devre 5 san ulaşırsa yıldızda 15 olsun diyelim.ve yine madem devir değişmeyecek bu motorlar neden hep sonra üçgene çevriliyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1. üretilen motorlar dünya standartlarında böle

2. motorlar üçgende yol alırken yıldızdan daha fazla akım çekerler ve bu akımı karşılamak için kablo kesitini,kullanılan kontaktörlerin değeri büyük secilmek zorunda kalır maliyetin artar... ama yıldızda ilk kalkış anında akım üçgenden az olduğu için kesit ve diğer malzemeleri normal değerde secersin motor ilk kalkınmayı yıldız aldığı için üçgene geçtiğinde akımı çok artmaz hem maliyetten düşersin hem motorun ömrü artar... küçük güçlü motorlarda ya yıldızdır yada üçgen

bana göre böledir diğer arkadaşlar neder bilemem

Son düzenleme:
neden üçgen:çünkü motorumuzu tam güç ve verimde çalıştırmak istedğimizden.Umarım anlaşılmıştır

merhaba korkmaz neden üçgen ,çünkü üçgen le yıldız arasındaki fark sargı dirençlerinin farlı olması yıldızda direnç yüksek ama akım azdır ve buna görede motrun güçü düşer ve güç gerektiren makinalarda motor istenilen gücü veremez ama üçgende da akım fazla olduğu için güçte artar yani istenilen kinetik güç elde edilir yıldız yol vermede güç gereken yerlerde direk üçgen yol veririsek kullanacağımız kumanda malzemelerini büyük güçlü seçmemiz gerekir ve buda maliyeti 2 katına artırır bunun için yıldız üçgen yol veriyoruz bilmem aydınlatabildim mi

Bu soru tabiri caizse neden arabayı 5inci viteste kaldıramıyoruz gibi bişi önce 1 nci vitesde devrini alıcan, daha az yüklenecen sisteme daha sonra vites yükseltecen bu mantıkla bakman daha uygun olur.

sn.mhmtyazici

yıldız üçgenin nasıl çalıştığını ve hangi durumlarda direk üçgenle çalışacağını ve maliyetinin artaçağını biliyorum anlatmanıza gerek yok..bilmem bende anlatabildim mi..

ok mesele anlaşılmıştır.bende motorun üçgende daha fazla akım çekeceğini biliyordum zaten ama diyordumki madem aynı devirde dönüyor o zaman neden bi daha üçgene geçirildiğiydi.ama saolsun tüm arkadaşlar bilgilerini ortaya koyup cevaplarını vermişler almak istediğim cevabı tam anlamıyla mhmtyazici arkadaşımız dan aldım herkese çok tşk ederim saygılarımla

slm motorlarin yildiz ucgen calisma sebeplerinden biri de sebeke voltajinin asiri amperden dolayi dalgalanmasini engellemek ve diyer alicilara zarar vermemktir

arkadaşlar asenkron motorların sargıları yıldız baglntıda 220 v ile düşük amperde kalkınır , yüksek devire ulaştıgında üçgene geçer 380 volt ile yüksek amperle çalışmaya devam eder ,zaten bu tip motorlarıda üçgene geçtikten sonra , yani güç artınca yük devreye verilir

sn korkmaz

siz biliyor olabilirsiniz ama bilmiyen arkadaşlarda faydalansa olmazmı burası paylaşım bilgimiz bizde kaldıktaktan sonra ne işe yararrr ben soruyu soran arkadaşa yazmıştım

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri