OG Kompanzasyon -AG Kompanzasyon Avantaj Dezavantajları

Kompanzasyonda çıkan problemlerin çoğunluğu,akım trafosunun büyük seçilmesi veya sistemin düşük
güçte çalışması nedeniyle,rölelerin çalışma akımına ulaşılamamaktan kaynaklanmaktadır.Akım çevirme
oranı ne kadar büyük olursa,sistemi kontrol etmek o kadar zorlaşıyor.Buradan şu sonuç çıkıyor.Çevirme
oranı ne kadar küçükse,sistemi kontrol altına almak o kadar kolaydır.OG'den yapılacak kontrolda,akım trafosu çevirme oranı küçük olacağı için,daha sağlıklı bir kontrol yapılabilir.Şimdiye kadar böyle bir uygu-
lama görmememe rağmen,bu konunun literatürde geçtiğini biliyorum.Merlin Gerin NR6,NR12 kompan-
zasyon rölelerini inceler iseniz,yardımcı fikir edinebilirsiniz ( bu röleler,aynı zamanda OG de de kompan-
zasyonda kullanılmaktadır ).Bence,bu işlerde esas püf nokta,yapılan tesisin işletmesinin herkesin takip
edebileceği sadelikte ve sıfıra yakın riskli olmasıdır.Teknik eleman kalitesinin yeterli olmadığı yerlerde
komplike ve akademik tesislerin kurulması taraftarı değilim ( zorunluluk hariç ).
Sonuç olarak : Şartları uygun sağlamanız halinde,hem OG den,hem AG den ( referans OG den ) kompan-
zasyon yapılabilir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
(bu sözlerimin sesli düşünme olarak algılanmasını istiyorum. yanlışlık varsada uyarmanız için).

Bu konuşmalardan kısaca şunu çıkarıyorum;
ag kompanzasyonunda, og'de yük yoksa ve trafo kaybı iyi hesaplanmış sabit bir kondansatör ile telafi edilirse sorun yok.
og'de yük varsa ve kompanzasyon ag'den yapılıyorsa, sistem og'deki yükü göremeyeceği için kompanzasyonda yapamayacak. bu yüzden og'den kompanze edilmeli.
Anladığım kadarıylada og kompanzasyonu oldukça maliyetli, eziyetli ve arıza oluştuğunda zor müdahale edilebilen bir sistem.
Bu yüzden aklıma gelen ilk şey kontrol sinyallerini og'den almak ve kompazasyonu ag'den yapmak. bir gerilim trafomuz olduğu için ve giriş-çıkış arasında çok önemli bir faz farkı olmayacağını düşünerek, kontrol için gerekli gerilim örneğini trafonun çıkışından alabiliriz. Olabilecek faz kaymalarıda kontrol rölesinin ayarlarıyla tolore edilebilir. Akım sinyalinide, (herhalde yüksek gerilim için üretilmiş bir akım trafosu kullanılıyor) og'den alacağız tabiki.
Eğer bu mümkünse sorun kalmıyor o zaman.
Çünkü, trafo tek yönlü akım geçiren birşey değildir, örneğin sekonderine 380 uyguladığımız bir trafonun primerinden 34,5kv alabiliriz. yani hangi tarafta reaktif güç ürerse üresin, diğer tarafa taktığımız kondansatör, gücünü diğer tarafa aktaracaktır. bu durumda, og'de ihtiyaç duyulan kapasitif reaktif güç ag tarafından karşılanacak.
Ne dersiniz?

Saygılarımla
Gökhan OLGUN

Kompanzasyonda çıkan problemlerin çoğunluğu,akım trafosunun büyük seçilmesi veya sistemin düşük
güçte çalışması nedeniyle,rölelerin çalışma akımına ulaşılamamaktan kaynaklanmaktadır.Akım çevirme
oranı ne kadar büyük olursa,sistemi kontrol etmek o kadar zorlaşıyor.Buradan şu sonuç çıkıyor.Çevirme
oranı ne kadar küçükse,sistemi kontrol altına almak o kadar kolaydır.OG'den yapılacak kontrolda,akım trafosu çevirme oranı küçük olacağı için,daha sağlıklı bir kontrol yapılabilir.Şimdiye kadar böyle bir uygu-
lama görmememe rağmen,bu konunun literatürde geçtiğini biliyorum.Merlin Gerin NR6,NR12 kompan-
zasyon rölelerini inceler iseniz,yardımcı fikir edinebilirsiniz ( bu röleler,aynı zamanda OG de de kompan-
zasyonda kullanılmaktadır ).Bence,bu işlerde esas püf nokta,yapılan tesisin işletmesinin herkesin takip
edebileceği sadelikte ve sıfıra yakın riskli olmasıdır.Teknik eleman kalitesinin yeterli olmadığı yerlerde
komplike ve akademik tesislerin kurulması taraftarı değilim ( zorunluluk hariç ).

dycon arkadaşın dediği gibi..''Çünkü, trafo tek yönlü akım geçiren birşey değildir, örneğin sekonderine 380 uyguladığımız bir trafonun primerinden 34,5kv alabiliriz. yani hangi tarafta reaktif güç ürerse üresin, diğer tarafa taktığımız kondansatör, gücünü diğer tarafa aktaracaktır. bu durumda, og'de ihtiyaç duyulan kapasitif reaktif güç ag tarafından karşılanacak'' ....zaten mantıken ag deki bir kapasitif fazlalığından o anda devrede olmaması gereken fakat devrede olan herhangi bir kondansatördeki kapasitif yük trafonun sekonderinden primer yönünde akıp ana merkezdeki kapasitif sayacı ters döndürmüyormu...böyle olmasaydı kapasitif sayaç mantığı olmaz ve kapasitif sayaçlara da gerek kalmazdı..trafo kayıpları için konan sabit kondansatörler mesela...benim gördüğüm klasik kompanze panolarındaki sabitler hep trafo sekonder tarafında...reaktif endüktif akımlar zaten iş yapmayan sadece manyetik alan oluşturmaya yarayan ve alan oluştuktan sonrada şebekeye tekrar devredilen akımlar değilmidir...? bu forumun kalitesi hakikaten çok iyi tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum...

Kafamdaki tek soru işareti, og'de kullanılan akım trafosu nasıl bişey?
Geri kalan sistemi kafamda canlandırdığımda bi yanlışlık yok gibi.

Bu arada, 220/12 gibi küçük trafolarla denedim tabiki,
primer ve sekonder arasında açı farkı olmuyor.
aşırı yüklendiğimde sekonderde gerilim düşüyor sadece.
ac gerilimin sıfır geçişleri stabil.
denediğim trafonun çevirme oranı 18, gerilim büyüyünce ve oran 90'a çıkınca bu değişirmi ki?

Bir de ben, Dycom ;D

teşekkürler.

AB serisi trafolar bu iş içinmiş.
Bu tip soruları soruyorum, yanlış anlaşılmasın
Ben elektronikçi kimliğinde olduğum için,
her ne kadar ürettiğim endüstriyel elektronik ürünleri elektrik malzemesi olsada, sizin gibi pek çok malzemeyi bilemiyorum.
Ayrıca bu işlerin ufku sonsuz,
böyle bir akım trafosunu kullanmayı bırakın görmeyeceğim belkide,
dolayısıyla bilgi bilgidir, banada faydalı oluyor.

Slm
Benim Merek ettiğim og akım trafosundan 110 voltluk gerilimle Merlingerlin MR12 role kullanarak kompanze devresini normal 400 v ag de oluştursak trafolu bir tesisteki sistemi kompanze edebilirmiyiz. Burdaki amaç trafonun sabit kondansatörünü devreden çıkarmak ve trafodan geçen reaktif yüke göre kompanzasyon yapmaktır.Yanlız bu nekadar mantıklıdır bilmiyorum.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirin.saygılar

Tarih olarak çok önce açılmış bir konu fakat, değerli bilgiler olduğu için ve de bir konuyu sormak istediğim için tekrardan açmış olacağım.

OG'den ölçüm yapıp, AG'den kompanzasyon yapma, sadece bazı OG yüklerimiz var ise mi uygundur, yoksa OG yükü olmasa da, OG'den ölçüm yapıp, AG'den kompanzasyon yapmak, normal sadece AG'den ölçüm yapıp AG'de kompanzasyon yapmaya göre ekstra fayda veya hassaslık sağlayacak mıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,961
Kullanıcılar
451,155
Son üye
faruk_ustek

Yeni konular

Geri