Oranlar Tersine döndü

sn.gençarkadaş verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.bir de yüklerim 3 fazlı ,gündüz çalışırken üç faz akımlarını ölçtüğümde bir faz 6-7amper ( 67-66-61 )amper farklı çıkıyor.sebebi ne olabilir ki.lamba vs.devrede yokken çekilen akımlar.Rölem üç faz entesRG 12CS.kademeler nasıl olmalı acaba.40 kw yıldız-üçgen devamlı olarak çalışan şerit motoruna sabit kond.bağlasam(10 kvar) olur mu?.saygılar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sn.gençarkadaş verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.bir de yüklerim 3 fazlı ,gündüz çalışırken üç faz akımlarını ölçtüğümde bir faz 6-7amper ( 67-66-61 )amper farklı çıkıyor.sebebi ne olabilir ki.lamba vs.devrede yokken çekilen akımlar.Rölem üç faz entesRG 12CS.kademeler nasıl olmalı acaba.40 kw yıldız-üçgen devamlı olarak çalışan şerit motoruna sabit kond.bağlasam(10 kvar) olur mu?.saygılar

İşletmede bilgisayar , tv , gibi küçük alıcılar var mı?

Yükler 3 fazlıdır ama kontrol üniteleri (Kartlar ,kumanda devreleri vs )fazla ölçtüğünüz fazdan çalışıyor olabilir..

40 kW lık motor için 10 kVAR yeterli olmaz 20-25 kVAR civarı koyman gerekir( Tam değeri yalnızca 40 kW lık motoru çalıştırıp RGR den cos fi değerine bakarak bulabilirsin.
İlla ki tek motor kompanzasyonu yapacaksan ; Kondansatörü yine bir kontaktör üzerinden bağla , Üçgen kontaktörü devreye girerken kompanzasyon kondansatörünü de devreye sok...

Reaktif kontrol rölenizin devreye alma ve çıkarma sürelerinin de çok önemi var arkadaşlar. Süreler gereğinden fazla ise sayaçlarınız hem indüktif yazacaktır hemde kapasitif. Nekadar kaliteli bir cihazınız olsada hatalı ayarlanmışsa cezaya girmemek mümkün olmaz.

...bir de yüklerim 3 fazlı ,gündüz çalışırken üç faz akımlarını ölçtüğümde bir faz 6-7amper ( 67-66-61 )amper farklı çıkıyor.sebebi ne olabilir ki.lamba vs.devrede yokken çekilen akımlar...

Bu o kadar da önemli değil aslında. Kondansatörlerin bazılarının birer-ikişer bacaklarında biraz yıpranma varsa eğer bu da sebep olabilir. mesutelb hoca da güzel bir cevap vermiş zaten bu konuya.

...Rölem üç faz entesRG 12CS.kademeler nasıl olmalı acaba.40 kw yıldız-üçgen devamlı olarak çalışan şerit motoruna sabit kond.bağlasam(10 kvar) olur mu?

Kademeleri önce de belirttiğim gibi küçük ve çeşitli yaparsan kompanzasyon daha hassas yapılır röle tarafından. Mevcut kademeler hakkında halen bir bilgimiz yok. Röleyi en güzel şekilde de ayarlasan hatalı oluşturulan kademelerle uygun kompanzasyon yapılamaz.

Entes RG3-12C rölesinde ilk kademeyi en büyük yap (röle klemensinden kablo kaydırsan da olur.). Diğer kademelerde 2,5 - 5 - 7,5 - 10 olsun. Kalan kademeleri de 10 - 10 olarak devam ettirebilirsin. Mevcut kondnasatör güçlerini söylersen onlara göre kademe oluştururuz, masrafınız az olur (Ben 10 diyorum sizde 12,5 olabilir gibi.)

Bir de rölenin mevcut ayarları nedir? Alma bırakma süreleri? Bekleme süresi? cosfi değeri? tossun2008 doğru söylüyor bu konuda.

Allah razı olsun arkadaşlar.kademeler-1.kad.-5 2.k-7,5 3,k-10 4.k-10 5.k-17,5 6.k-20 7.k-25 8.k-20 9.k-1 10.k-10 11.k-2,5 12.k-1 otomatik aldığı için karışık yapmıştım.

cosfi 0,995 t on t off 4sn -acil cevap bekliyorum.saygılar

İçinde monofaze yok.üç tane 0,5 kvar monofaze kond.taksam nasıl olur.t on t off u 2 sn düşürsem.cosfi yi 1 yapsam acaba.Engin bilgilerinize ihtiyacım var Teşekkürler

yeni ayın değerleri
aktif endüktif kapasitif
29,03 5.967,000 1.489,000 439,000
2,04 5.982,000 1.493,000 441,500
3,04 5.989,000 1.494,000 443,400

ENDÜKTİF KAPASİTİF
26,67% 16,67%
14,29% 27,14%
BU ORANLAR NİYE HEP TESİNE DÖNÜYOR.ÇÖZEMEDİM.ÜÇ AYDIR REZİL OLDUM..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kompanzasyon tesisiniz,normal çalışıyor olmasına rağmen,sorununuz halen devam ediyor
ise,sizin dengenizi bozan yük,kütük kesme makinasından kaynaklanıyor olması ihtimali çok
yüksek.Bu makina,sürekli olarak salınımlı çalışıyor ise,kompanzasyonun,buna ayak uydur-
ması çok zor olur.O nedenle,salınımı çözmek için," Alron " tipli bir ünite ile,bu salınımları hız-
lı bir şekilde kompanze etmeniz gerekir.

Sn.Fahri Yetiş Teşekkürler.''Bu makina,sürekli olarak salınımlı çalışıyor ise,kompanzasyonun,buna ayak uydur-
ması çok zor '' olur ifadeniz çok mantıklı.,hatta bu mainanaın bir fazdan çektiği akım farklı(30 30 28 A)acaba neden-sargılarındamı bir sorun var ki...çünkü röle hiç yerinde durmuyor.Cosfi devamlı değişiiyor.Ama işyeri sahibi bu alron sistemini almaz,tahminim pahalı bir ürün.daha rölenin ve malzemelerin parasını alamadık.!.başka sunabileceğiniz yöntemler varsa sevinirim.saygılar

Sitemizde Genel Yönetici olan Sn. Burçin beyin Fabrikamıza yapmış olduğu ziyaret sırasında benim elden geçirdiğim bir kompanzasyon panosu gösterdim. Siemens Janitza Prophi röle 6 kademeli, kondansatör devreye alma süresi 0, bırakma süres 1 sn. daha önceleri kapasitif ve indüktiften herseferinde cezaya giren fabrikamızın artık indüktif %9 - 11 arası, kapasitif ise % 8 - 10 arasıdır. Yanlız. ilk ön panodan enerji analizörü ile ölçüm yaptım ve ona göre hem kademeleri ayarladım hemde süreleri. rölenin sens aldığı fazdaki (tabi tek akım trafolulardan bahsediyorum) kirlilik çok kötü, yada diğer fazlar daha kirliyse yapabilecek tek şey hiç sevmeme rağmen 3 akım trafolu ve tek fazlı gruplar oluşturmaktır. Tek akım trafolu sistemlerde ölçüm fazının yeri değiştirildiğinde de bazen işler düzelebiliyor.

Diğer bir konu reaktif rölenizin üzerinde gösterdiği değer ile sayaçlarınızın doğruluğuda önemli. örnek verecek olursak. röle 0,98 gösteriyordur ama sayaçtan hesapladığınız 0;96 dır yada 1.00 dır. bu tip durumların göz önünde bulundurularak tekrardan sakin kafayla bir yada bir kaç ölçüm yapmanızı öneririm.

Tuğrul beyden,fikir olması yönünden,bir fiyat istemenizde yarar var.

Sn.tossun2008 abimin dediği gibi sakin kafayla bir daha sistemi gözden geçirip ayarlayıp bir karar vermeli...ondan sonra alternatif sistemleri düşünmeli zannımca.Arkadaşlar teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
129,201
Kullanıcılar
451,560
Son üye
mertcan5657

Yeni konular

Geri