Oranlarin anlami ?

TuKa

Üye
Tekrar Merhaba,

Sorum size sacma gelebilir ama isin temel bilgisinden yoksun olunca malesef bu tur sorular gelebiliyor insanin aklina.

Benim durumumda %20 ve %15 oranlarini tutturmaya calsiiyoruz. Ornegin birinci oranin en fazla %20 olmasi gerekiyor. Simdi benim acimdan bu oranin 0'a yakin olmasimi, yoksa %20'ye yakin olmasimi daha iyi? Hangi durumda daha az fatura gelecek? Yoksa oranlarin hangi seviyede oldugu (fatura bedeli acisindan) hic onemli degilmi? Ayni sey ikinci oran icinde gecerlimi?

Ornegin 1. saat'deki tuketim sabit kalacak sekilde; 2. ve 3. saatlerdeki farkli degisimler oranlari degistirecek. Bu gibi bir durumda tuketici acisindan avantajli olan 0'a yakin olmakmi yoksa ust sinira yakin olmakmidir?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
:) dostum esas olan %20 ve %15 lik oranları geçmemen.......sadece geçersen ceza alırsın

TUKA arkadaşım,belirtilen oranları aşmamak ve 0(sıfır) reaktif in dışında ceza yoktur.gerisi senin tasarrufunda.%1 ile belirtilen üst sınır arası oranlar arasında herhangi bir ücretlendirme söz konusu değil.enazından benim bildiğim kadarıyla bu böyle.selametle

Sn.TuKa ,bu sınırları geçmezseniz reaktif bedel ödemiyorsunuz.Geçerseniz sadece geçtiğiniz kısma değil tamamına reaktif bedel ödüyorsunuz.Üst sınıra yakın setretmek iyi olmaz.Üst sınırlardan nekadar uzaklaşırsanız o kadar iyi.Sebebide şudur;üst sınıra yakın seyrettiğinizde olası bir arızada hemen cezaya girersiniz .Esneklik ve tolerans bakımından bu gereklidir.o veya alt seviyeye yakın olması iyidir.Fakat üst seviye ile tesisinizin reel oranı makul bir toleransta ise bunu gereksiz yere alta zorlamanın anlamı yok.Bu durumda daha sık anahtarlama yapılması gerekeceğinden kontaktör ve kondansatör ömürlerine olumsuz katkısı olur.

tknsyn ' Alıntı:
Sn.TuKa ,bu sınırları geçmezseniz reaktif bedel ödemiyorsunuz.Geçerseniz sadece geçtiğiniz kısma değil tamamına reaktif bedel ödüyorsunuz.Üst sınıra yakın setretmek iyi olmaz.Üst sınırlardan nekadar uzaklaşırsanız o kadar iyi.Sebebide şudur;üst sınıra yakın seyrettiğinizde olası bir arızada hemen cezaya girersiniz .Esneklik ve tolerans bakımından bu gereklidir.o veya alt seviyeye yakın olması iyidir.Fakat üst seviye ile tesisinizin reel oranı makul bir toleransta ise bunu gereksiz yere alta zorlamanın anlamı yok.Bu durumda daha sık anahtarlama yapılması gerekeceğinden kontaktör ve kondansatör ömürlerine olumsuz katkısı olur.

Cevabiniz icin cok tesekkur ediyorum. Anladigim kadariyla :

Ornegin oranlardan birinin %5 veya %10 olmasinin faturaya yansimasi yok. Yeterki sinirlar dahilinde kalalim.

- %5 (yani oranin dusurulmesi) ariza gibi risklere karsi korunmamiz acisindan daha iyi,
- %10 (yani oranin yukseltilmesi) ise kontaktör ve kondansatör ömürlerine katkisi acisindan daha iyi.

Ama faturada her ikiside bedel olarak ayni.

Endüktif/aktif: %20, kapasitif/aktif: %15 oranlarına yaklaşmadan seryedersen ceza gelmez. Arkadaşların da bahsettiği gibi, bu değerlere yakın seyrederek riske girmeyin. İşletmenin mevcut oranları da %10 ve %5 ise bunları %1'e indirmeye çalışmayın boş yere (Trafodan tam %100 istifade etmek gibi bir zorunluluk yok ise o ayrı)
TEDAŞ'ın bunu faturaya yansıtması için de sayaç endeksleri alındığı andan, bir önceki faturanın son endeksi arasında hesaplama yapılır. Yani son faturadaki ilk endeks ile son endeksler arasında hesap yapıp anında faturaya yansıtırlar. Günlük kullanımlarda oranı anlık aşmanız pek mühim değil.
Hangisinden oranı aşarsanız, o sarfiyatın tamamı ücretlendirilir. Her ikisinden de aşılması durumunda sadece büyük olan ücretlendirilir.

oranlar aşağısında kalman yeterli olacaktır ;)

sn tuka
Yeni yönetmeliğe göre 50kva gücün üzerindeki tesislerde endüktif reaktif tüketim %20 kapasitif rekatif tüketim %15'i geçmemesi gerekir. Pekala bu ne demek? derseniz. Bir endeks okuma dönemi boyunca 100kw/h aktif enerji tüketimi yapan bir tesisin endüktif reaktif enerji tüketimi 20kvar/h 'i , kapasitif rekatif enerji tüketimi 15kvar/h'i geçmemesi gerekir demektir. Kompanzasyondaki bu yeni uygulama harmonikleri daha olumsuz yönde etkileyeceğinden işletmelerin harmonik filtrasyon olayına önem vermesi gerekir. Aksi taktirde kayıpları azaltmak ve enerji kalitesini yükseltmek amaçlı yapılmak istenen uygulama kötü sonuçlar doğuracaktır.

oran ne kadar düşerse sistemden çekilen akımda azalır bu da çok iyi çünkü kablo daha az ısınır