Teknik destek istiyorum

Başlıktaki soru ayrıntılı yazılsa, çok iyi olur

Adaptör 12 v. Motorda kullanılacaksa, yüksek amperli adaptör kullanımı uygun dur.
Motor ilk kalkışta yüksek amper çeker,
deli gibi çalışması normal dir.
Motor için kontrol devir kontrol kartı kullanılması uygun olur
Devamlı yüksek akımlar için güç transistörünün iyi soğutulması gerekir.
Arızalı adaptörün onarımı yapılır .

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
12 volt 7 amper adaptörde denedim büyük 12 volt dc motorda ama alt kapaksız motor elektrotundan çok deli döndürdü dc motoru ve adaptörün mavi güç ışığı söndü şimdi dc güç akım vermiyor adaptör götürüp bi baktıracağım yapılırsa yaparlar mavi güç ışığı söndü neyi bozulduki adaptörün
Ben o yüzden sordum üyelere 7 amper fazla geldi 3/4 ampere nasıl düşürebiliz diye

senin dediğinde oldu yani bozuldu adaptör
güzel insan, dc motorlar ilk kalkışta yüksek amper çekerle (direkt çalıştırdığımızda) ben yazarken @Muhsin Kamer ustamızda yazmış. onu tekrarlamak gibi olacak ama sonuçta adaptörün gücü yetmediği için yanmıştır. yani 7 amper kalkış için yeterli gelmemiştir. ya sürücü kullanacaksınız, devir ayarını yapacaksınız yada tüm güçte kullanmak için daha büyük amperde adaptör kullanacaksınız.

12 volt 7 amper adaptörde denedim büyük 12 volt dc motorda ama alt kapaksız motor elektrotundan çok deli döndürdü dc motoru ve adaptörün mavi güç ışığı söndü şimdi dc güç akım vermiyor adaptör götürüp bi baktıracağım yapılırsa yaparlar mavi güç ışığı söndü neyi bozulduki adaptörün
Ben o yüzden sordum üyelere 7 amper fazla geldi 3/4 ampere nasıl düşürebiliz diye

senin dediğinde oldu yani bozuldu adaptör
Akım/amper fazla gelmez! Cihaz, tasarımına göre ne gerekiyorsa, etiketinde ne yazıyorsa onu çeker. Ayrıca 7A'lık bir adaptörse daha fazlasını veremez. Kısa devrede/doğruda ölçü aleti 10A kademesinde ölçülürse 7A akım ölçülür. Bu durum kısa devre halidir ve ölçü aleti zarar görmemesi için bu halde 1-2 saniyeden uzun süre tutulmamalıdır!

Başlıktaki soru ayrıntılı yazılsa, çok iyi olur

Adaptör 12 v. Motorda kullanılacaksa, yüksek amperli adaptör kullanımı uygun dur.
Motor ilk kalkışta yüksek amper çeker,
deli gibi çalışması normal dir.
Motor için kontrol devir kontrol kartı kullanılması uygun olur
Devamlı yüksek akımlar için güç transistörünün iyi soğutulması gerekir.
Arızalı adaptörün onarımı yapılır .
Ben ne yapayım şimdi adaptör yerine akü kullanmak dahamı doğru adaptörü yaptırınca düşürücü devre bağlansa olurmu bence 12volt 3 yada 4 amper yeterli gibi geliyor

Ben ne yapayım şimdi adaptör yerine akü kullanmak dahamı doğru adaptörü yaptırınca düşürücü devre bağlansa olurmu bence 12volt 3 yada 4 amper yeterli gibi geliyor
güzel insan, siz aküyle deneyiniz, çünkü demeraj akını nedir bilmiyorsunuz ve araştırınız. demeraj akımı dediğimiz şey motorlarda ilk kalkış için gerekli güçtür/akımdır/amperdir. motorun yapısına göre değişkendir. ama en az en az 3-4 katı amper ister. motor isterse 1 amper olsun isterse 100 amper olsun değişmez.

güzel insan, siz aküyle deneyiniz, çünkü demeraj akını nedir bilmiyorsunuz ve araştırınız. demeraj akımı dediğimiz şey motorlarda ilk kalkış için gerekli güçtür/akımdır/amperdir. motorun yapısına göre değişkendir. ama en az en az 3-4 katı amper ister. motor isterse 1 amper olsun isterse 100 amper olsun değişmez.
dc motor 12 volt büyük matkap motoru peki akü kaç volt kaç amper olsun çok devirli olmadan orta devirde çevirmek için teşekkürler
aküyü şarj etmek için kaç volt kaç amper adaptör gerekiyor

dc motor 12 volt büyük matkap motoru peki akü kaç volt kaç amper olsun çok devirli olmadan orta devirde çevirmek için teşekkürler
aküyü şarj etmek için kaç volt kaç amper adaptör gerekiyor
1- 12 volt dc matkap motoru ilk kalkış için en az 15 amper yer (marka model bilmiyorum) en güzeli motor sürücü kullanmanız. ayrıntıları ustalarım tamamlar.
2- aküyü şarj eden adaptör değildir !!!!! redresör dediğimiz akü şarj cihazlarıdır. en kötü modeli 13,8 volt dc çıkış verir. bu cihazlar artık epeyce akıllandı, akü seçimi yapabiliyorsunuz.
şarjlı matkap dediğimiz zımbırtıların (adına ne dersen de) modeline göre voltajları değişse de en uygun olanı 9,8 volt olanlardır. ve bu zımbırtılarda kullanılan motorlar üzerinde yazan etiket değerinin en az 1,5 katı yüksek voltajda çalışır, ilk kalkış içinde etiketin yarısı kadar voltaj yeterlidir. (unutmamak gerekir çalışma voltajı düştükçe, çektiği amper artar.)
sizin yapmak istediğiniz şey nedir? motorunuzun etiket bilgileri nedir? paylaşırsanız; değerli ustalarımız size ayrıntılı bilgiler verecektir.
mesela bende rs 775 dc motor var 5-6 voltta kalkışa geçiyor 36 volta kadar gider diyorlar ama ben 30 voltun üzerine çıkmadım. boşta 1,5 amper çeker diyor datasheet (bilgi kağıdı) evet 1-1,5 amper çekiyor ama ilk kalkışta 10 amperi görüyor yüksüz. dc motor kontrol ile 5 amperlik adaptörle çalıştırdım. ama direkt bağlasaydım, adaptör benimle kesin vedalaşırdı. (sadece boşta test ettim, güçte kullanmadım. 7 amperlik kuru aküyle direkt çalıştırdığımda yaklaşık 12 amper anlık çektiğini gördüm)
yani motor motordur, adaptör de adatörtür diyemeyiz.
siz bizler çok açıklamalı bilgi verin, bizlerde size uygun yolu gösterebilelim. benim bilgim bile yetmeyebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri