Osiloskop ölçüm öncesi patlama ve prop kullanımı

226V luk NÖTR HATTI OLMAZ :D
ustad 226 voltu surada olctum.Varyak uzerinde toprak,notr ve faz cikislari var yan yana 3 tane resimde goruluyor.Varyak prize takili ama acma kapama dugmesi kapali konumda.Bu konumdayken notr cikisi ve toprak cikisi arasini 226 volt olctu multimetre.

Ayni sekilde faz cikisi-toprak cikisi arasida 226 volt,ve varyakin ekraninda yazan (faz-notr arasi potansiyel fark) 0 volt.neden cunku 226-226.

Ayar dugmesini cevirip varyak ekranina 30 volt yansittigim zaman notr cikisi-toprak cikisi arasi potansiyel fark yine 226,faz cikisi-toprak cikisi potansiyel fark ise 196
226-196=30 volt

Ama 220 yi 48 volta ceken izolasyon trafosunda faz ve notr cikislarini toprak hattina gore olcumleyince 0 volt olcuyoruz.sadece faz ve notr cikisi arasini 48 volt olarak olcuyoruz.Izole trafonun evdeki toprak hattiyla alakasi yok.

Benim yapmak istedigim sey varyakla besledigim elektronik bir devre uzerinde osiloskopla dogru ve guvenli bir bicimde dugum gerilimleri gozlemlemek.Saygilar

Asıl siz hoşgeldiniz.
Otuz küsür mesajda potansiyel farkı
anlayamadınız. 3. mesajda söylediğimi
yine tekrar ettim.

Probu nereye bağlayacağınızdan önce
o kadar para verip aldığınız osiloskobu
emniyete almalısınız.
Hadi osilaskobu da boşverin hayatınızın
emniyeti daha da önemli. Vesselam.
mehmet bey ben mesajda ne kullanmam lazim demedim,bir onerme sundum.Siz yine izole trafo kullanmam gerektigi soylediniz.Tamam bir izole trafo sardiriyorum ama bununla ilgilide sorullarim var.Mesela size izole trafo kullaninca osiloskop topragini nereye ilistirmem gerektigini sordum,siz yine 3.mesajda belirttigim gibi izolasyon trafosu kullanin onerisini tekrar belirttiginizi dile getirmeye calistiniz.Varyak cikislarinda ,varyak kapaliyken toprak hattina gore voltaj olmadigini dusunmustum.Ama olcumleyince farkettim.Iyi gunler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Benim yapmak istedigim sey varyakla besledigim elektronik bir devre uzerinde osiloskopla dogru ve guvenli bir bicimde dugum gerilimleri gozlemlemek.Saygilar
Bazı teknikleri ve kuralları bilmeden, bir işe girişmek doğru değildir.
Varyak nedir. Nasıl çalışır. İzolasyon prensipleri nelerdir?
Osiloskop nedir? Ölçüm teknikleri nelerdir?
Bu konuları araştırıp, tam anlamıyla bilimsel olarak anlayamadığın sürece, daima bu tür olaylarla karşılaşırsın.

NOT:
Varyak gibi aygıtlarla bir elektronik devrenin beslemesi yapılması son derece yanlış bir uygulamadır. Çok mecburi durumlarda, bu tür uygulama belli prensipler doğrultusunda yapılabilmektedir. Varyak'ın giriş bağlantısı doğruluğu öncelikle sağlanıp, bu bağlantı asla değiştirilemez. Değiştirilirse sistem sıfır noktası da değişeceğinden, grounding prensibi alt üst olur.
İzolasyon olmadığı için, faz nötr ve toprak arası daimi bir aktivite altındadır.

Bazı teknikleri ve kuralları bilmeden, bir işe girişmek doğru değildir.
Varyak nedir. Nasıl çalışır. İzolasyon prensipleri nelerdir?
Osiloskop nedir? Ölçüm teknikleri nelerdir?
Bu konuları araştırıp, tam anlamıyla bilimsel olarak anlayamadığın sürece, daima bu tür olaylarla karşılaşırsın.

NOT:
Varyak gibi aygıtlarla bir elektronik devrenin beslemesi yapılması son derece yanlış bir uygulamadır. Çok mecburi durumlarda, bu tür uygulama belli prensipler doğrultusunda yapılabilmektedir. Varyak'ın giriş bağlantısı doğruluğu öncelikle sağlanıp, bu bağlantı asla değiştirilemez. Değiştirilirse sistem sıfır noktası da değişeceğinden, grounding prensibi alt üst olur.
İzolasyon olmadığı için, faz nötr ve toprak arası daimi bir aktivite altındadır.
Ustad varyakın fişini ters çevirip taktım ve o notr çıkışının 226 volt gorunme sıkıntısı ortadan kalktı.Artık varyak kapalı halde bile notr ve faz çıkışları toprağa göre sıfır potansiyel içeriyor.Varyağı açtığımdada sadece faz-toprak arası potansiyel farkı 0 dan 220 ye kadar artıyor,olması gerektiği gibi yani.Nötr ün toprağa göre potansiyeli hep 0 volt,hangi durum olursa olsun varyak açık yada kapalı açıkken 100 volta ayarlı olsa bile nötr çıkışı toprağa göre 0 potansiyelde.Artık grounding e gerek yok sanırım çünkü varyakın nötr çıkışı toprağa göre sürekli 0 volt gerilim içermekte.Şimdi osiloskop krokodilini izole trafoda olduğu gibi nötr çıkışına bağlamaya kalkarsam sigorta atacaktır.Ama bunada gerek yok sanırım.Sorunu şöyle çözmeyi planlıyorum,osiloskopu izolasyon trafosundan besleyip,varyak yine şebekeden beslensin.

Tamam,izolasyon trafosu osiloskopa direk bağlı diyelim,osiloskop toprağı nereye bağlı olucak peki?boş mu kalıcak onu açıklayabilirmisiniz?.İyi günler

Varyak ototrafosu olduğundan kaçak ihtimalinde korumak için toprağı kullanırlar. Beslendiği prizde toprak var ise sorun çıkmaz.
Varyağın ve osiloskobun gücü nedir.

Varyak ototrafosu olduğundan kaçak ihtimalinde korumak için toprağı kullanırlar. Beslendiği prizde toprak var ise sorun çıkmaz.
Varyağın ve osiloskobun gücü nedir.
Merhaba evet varyakın beslendiği prizde toprak var,varyakın toprak çıkışına bağlı direk.Varyakın gücü 2 kVA,osiloskopun gücü max 24 Watt yazmakta

Artık grounding e gerek yok sanırım çünkü varyakın nötr çıkışı toprağa göre sürekli 0 volt gerilim içermekte.Şimdi osiloskop krokodilini izole trafoda olduğu gibi nötr çıkışına bağlamaya kalkarsam sigorta atacaktır.Ama bunada gerek yok sanırım.
İnatla kendi doğrularını savunuyorsun :D
GROUNDING olmadan bir sistemde referans noktası belirlenemez. GROUNDING demek topraklama demek değildir. Sistem sıfır potansiyelini tespit edip, tüm hesapları bu referans noktasına göre yapmaktır. Eğer sistemin topraklanması gerekiyorsa, toprak hattına bağlanacak demektir.
Önceki mesajlarımda da belirtmiş olduğum üzere GROUNDING kavramı basit bir kavram değildir. Sadece sistemin toprak hattına bağlanması anlamına da gelmez.
Birçok üst seviye cihaz vardır. Bu cihazların çoğunda toprak hattı olmadığı halde, gayet mükemmel çalışmaktadırlar. Çünkü sistem GROUNDING hesaplamaları iyi mühendislerce hesaplanmış ve testlerden geçirilmiştir.

NÖTR asla sıfır olamayacağı için bir referans noktası teşkil edemez. Tüm elektrikçiler bilir ki, nötr hattında vaziyete göre bir miktar potansiyel farkı bulunabilir.
Senin sisteminde nötrde sıfır volt olmasının bir anlamı yoktur. Şimdilik yoktur ama, sistem yükü artınca nötr hattında da bir miktar gerilim görülebilir. Nötr hattını referans alırsan bu birkaç voltluk gerilim...
Hem tüm ölçümlerinde hatalara sebebiyet verecektir.
Hem de birkaç volt ta olsa bazı devrelerin bozulmasına veya yanmasına sebebiyet verebilecektir.
Osiloskop çıkışını bu bağlantı dahilinde nötre bağlarsan sigortalar atmaz. Çünkü nötr ile referans noktasını (Osiloskop prop şasesi) birleştirmiş ve prop vasıtasıyla nötr hattındaki olası gerilimi zaten sıfırlamış oluyorsun.
(Tabiiki osiloskopun referans noktası belirlenmiş ise) :D

Bendeki osiloskoptada benzeri durumu yaşamıştım. Normalde osiloskobun izole olması gerekiyor ama gözden kaçan olabiliyor. Sizin sorununuz varyak fişinin ters çevrilmesi ile faz nötür uçlarının yer değiştirmesinden kaynaklanıyor. Varyak anahtarı sadece fazı kestiğinden uçlar değişince faz direk nötürde olduğundan faz nötür kısa devresi oluştu. Fişiniz doğru takıldığında aynı sorunu bir daha yaşamazsınız. Her ihtimale karşı en azından osiloskop için izolasyon trafoyu kullanmak yararlı olacaktır. Osiloskop toprağını varyak toprağına bağlayabilirsiniz. Osiloskop fişiniz topraklı ise buna gerek yok.

İnatla kendi doğrularını savunuyorsun :D
GROUNDING olmadan bir sistemde referans noktası belirlenemez. GROUNDING demek topraklama demek değildir. Sistem sıfır potansiyelini tespit edip, tüm hesapları bu referans noktasına göre yapmaktır. Eğer sistemin topraklanması gerekiyorsa, toprak hattına bağlanacak demektir.
Önceki mesajlarımda da belirtmiş olduğum üzere GROUNDING kavramı basit bir kavram değildir. Sadece sistemin toprak hattına bağlanması anlamına da gelmez.
Birçok üst seviye cihaz vardır. Bu cihazların çoğunda toprak hattı olmadığı halde, gayet mükemmel çalışmaktadırlar. Çünkü sistem GROUNDING hesaplamaları iyi mühendislerce hesaplanmış ve testlerden geçirilmiştir.

NÖTR asla sıfır olamayacağı için bir referans noktası teşkil edemez. Tüm elektrikçiler bilir ki, nötr hattında vaziyete göre bir miktar potansiyel farkı bulunabilir.
Senin sisteminde nötrde sıfır volt olmasının bir anlamı yoktur. Şimdilik yoktur ama, sistem yükü artınca nötr hattında da bir miktar gerilim görülebilir. Nötr hattını referans alırsan bu birkaç voltluk gerilim...
Hem tüm ölçümlerinde hatalara sebebiyet verecektir.
Hem de birkaç volt ta olsa bazı devrelerin bozulmasına veya yanmasına sebebiyet verebilecektir.
Osiloskop çıkışını bu bağlantı dahilinde nötre bağlarsan sigortalar atmaz. Çünkü nötr ile referans noktasını (Osiloskop prop şasesi) birleştirmiş ve prop vasıtasıyla nötr hattındaki olası gerilimi zaten sıfırlamış oluyorsun.
(Tabiiki osiloskopun referans noktası belirlenmiş ise) :D
Ustad,çok güzel bilgiler veriyorsunuz,bizde faydalanıyoruz teşekkürler.Ama şurda bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım ben nötr çıkışını referans almadım.Evdeki toprak hattını referans aldım.Osiloskopun referans noktası derken dediğinizi anlamadım birde,benim bildiğim osiloskopun referans noktası üzerindeki toprak hattı metal olan kısımdır.osiloskopu direk prizden beslersek evdeki toprak hattı bu metal kısıma bağlanıyor.Ama osiloskopu izolasyon trafosundan beslersek,evdeki toprak hattı bu metal kısıma bağlanmıyor.Boş kalıcak.Bu metal kısımda prob krokodiline bağlı tabi default olarak.Bu boş kalan yere sistemin 0 ını tespit edip onu mu bağlamalıyım.Buradaki sistem osiloskop mu oluyor?Osiloskop un referans noktası ilgili datasheet te mevcut değil,dediklerinizi yanlış anlamış olabilme ihtimalimde olabilmesine karşın yinede araştırmalarım sonucu dediğiniz verileri elde edemedim.Dediğim gibi amacım evde varyak ve osiloskopla bazı elektronik kartlar üzerinde güvenli bir ölçüm yapmak he sonuçlari inanılmaz doğru bir şekilde ölçeyim gibi bir derdim yok.Yüzde 70-80 doğruluk yeterliolacaktır.Birde düğüm gerilimi sinyallerini görüntülemek.Bunun için osiloskopu izolasyon trafosu ile beslemem önerildi.Bende tamam dedim.Ama bu bahsetmiş olduğum boş yeri,nereye bağlayacağım bu durumda?

Bendeki osiloskoptada benzeri durumu yaşamıştım. Normalde osiloskobun izole olması gerekiyor ama gözden kaçan olabiliyor. Sizin sorununuz varyak fişinin ters çevrilmesi ile faz nötür uçlarının yer değiştirmesinden kaynaklanıyor. Varyak anahtarı sadece fazı kestiğinden uçlar değişince faz direk nötürde olduğundan faz nötür kısa devresi oluştu. Fişiniz doğru takıldığında aynı sorunu bir daha yaşamazsınız. Her ihtimale karşı en azından osiloskop için izolasyon trafoyu kullanmak yararlı olacaktır. Osiloskop toprağını varyak toprağına bağlayabilirsiniz. Osiloskop fişiniz topraklı ise buna gerek yok.
Hocam izolasyon trafosuyla osiloskopu beslerken,osiloskop toprağını varyak toprağına yani evdeki toprak hattına bağlarsak,izolasyon trafosu kullanmamızın bir önemi kalmaz gibi bir önerme geliyor aklıma,yanlış mı düşünüyorum?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Konuyu okuyanlar için bazı dökümanlar sunuyorum.
GROUNDING kavramı geniş bir kavramdır. Tüm elektronik ve elektrik devreleri başta olmak üzere, birçok katagoride incelenmektedir.
Konu ile ilgili sorun, basit bir topraklama sorunu gibi görünse de, GROUNDING kavramını öğrenmemiz gereklidir.
https://dce.mst.edu/media/extendedlearning/dce/documents/facetofacecourses/Why and How to Ground Electrical Systems Ground.pdf
Dosya içeriğindeki önemli kavramların ekran alıntıları.
GR.png

Kırmızı ile çerçevelenmiş kavramlar son derece önemlidir
GR2.png

To reduce voltage diffrences that might cause.
Anlamı:
Sebep olabilecek voltaj farklılıklarını azaltmak için.

Konumuz ile doğrudan ilgilidir.
Sadece konu ile ilgili değil, birçok mevzuuda grounding kavramı işlenmektedir.
https://celectronics.com/pdf/IEEE11-9-05.pdf
Amacımız osiloskop ile doğru ölçüm yapabilmek olduğuna göre, osiloskopun da grounding tekniklerine göre hazırlanıp kullanılması gereklidir.
Firmalar bir osiloskopu zaten belli kurallar dahilinde üretip, satışa sunmaktadırlar. Kullanıcıların tek yapmaları gereken husus, kendi referans noktalarını belirleyip, osiloskopu bu referans noktasına göre sıfırlamalarıdır.
GÜVENİLEN BİR TOPRAK HATTI, DAİMA İYİ BİR REFERANS TEŞKİL EDER.
Ne demiştik.
Toprak hattımıza güvenebiliyormuyuz. Tüm yüklerdeki voltaj farklılıklarını sıfırlayabiliyor mu?
Test'imiz ne idi. 100W lık bir lamba.
Ancak sistem gücümüz KW'lar seviyesinde ise 100W lık bir lamba ile yapılan test, referans noktamızı doğrulamaz.
Basit bir örnek ile anlatalım.
Toprak direncimiz 2 ohm olsun. 100W lık ampül üzerinden geçen akımımız yaklaşık 500mA dir. Toprak hattı üzerindeki gerilim düşümümüz= 0.5Ax2=1V olacaktır. ÖNEMSENMEZ.
Aynı toprak hattımızda 5KW lık bir güç ile çalışalım.
5000/220=22A.
Toprak üzerindeki gerilim düşümünü hesaplayalım.
2ohm x 22A=44V gerilim düşer.
Nooldu?
Yüksek güçlerde toprak hattımız işe yaramadı :D
İşte bu sebeple referans noktamızı iyi belirlememiz ve güvenmemiz şarttır.

Ama şurda bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım ben nötr çıkışını referans almadım.Evdeki toprak hattını referans aldım.Osiloskopun referans noktası derken dediğinizi anlamadım birde,benim bildiğim osiloskopun referans noktası üzerindeki toprak hattı metal olan kısımdır.osiloskopu direk prizden beslersek evdeki toprak hattı bu metal kısıma bağlanıyor.Ama osiloskopu izolasyon trafosundan beslersek,evdeki toprak hattı bu metal kısıma bağlanmıyor.
Osiloskopun referans noktası, osiloskopun metal şasesidir ve sistem zero point noktasıdır. Bu nokta güvenilir bir toprak hattına bağlanacak demektir. Güvenilir toprak hattını ise sen oluşturacaksın. Evdeki toprak hattına güveniyorsan burası ile irtibatlandırman yeterlidir. Güvenemiyorsan, kaliteli bir toprak hattı oluşturup, tüm sistemin için referans alabilirsin.

İzolasyon trafosu kullansan bile sistemin ana referans noktası toprak hattıdır. Bu hat asla değişmez. Tüm sistemin ölçüm referansları, güvenilir bir SIFIR NOKTASIDIR.

Son rastladığım şu döküman birçok arkadaşın işine yarayacaktır.
http://emc27.elfak.ni.ac.rs/downloads/Grounding PEC'2013.pdf
GROUNDING tekniğini tam olarak anlamak zordur. Ancak ilgili katagoride incelemek, büyük fayda sağlayacaktır.

Son düzenleme:
İzolasyon trafosuna toprak hatlı kablo girerse aynı şekilde çıkar topraklama sorununuz olmaz. Toprak hattından yük akımı geçmeyeceğinden sizin ölçmelerinizde sıkıntı çıkarmaz. Osiloskobun fişinden çıkışlarına kaçak yok ise izolasyon sorununuz yok demektir. Kısa bir ölçme ile tespit edersiniz belki izolasyon tırafosuna da ihtiyacınız olmayacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
129,461
Kullanıcılar
452,021
Son üye
Abdullahziyansiz

Yeni konular

Geri